Hafıza Kaybına ve Unutkanlığa İyi Gelen 7 ipucu

Hafıza Kaybına ve Unutkanlığa İyi Gelen 7 ipucu

Hafızanı geliştirmek için fikre mi ihtiyacınız var? Arabanızın anahtarlarını bulamıyor musunuz? Alışveriş listenizi unuttunuz mu? Yalnız değilsiniz. Herkes ara sıra bazı şeyleri unutur. Ancak bu durum sürekli oluyorsa ve artık hayatınızda sorun teşkil ediyorsa önlemler almanız gerekebilir. İşte unutkanlığa iyi gelen 7 ipuçu.

Hafıza kaybı veya bunamayı önlemenin hiçbir garanti yolu olmamasına rağmen, bazı aktiviteler yavaşlamasına yardımcı olabilir.

  1. Günlük rutininize fiziksel aktiviteyi dahil edin

Fiziksel aktivite, beyniniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuza kan akışını artırır. Bu hafızanızın canlı kalmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı yetişkinler için uzmanlar günlük 1 saatlik yürüyüşler önermektedir. Tam bir egzersiz için zamanınız yoksa gün boyunca birkaç defa 10 dakikalık yürüyüşler yapın. Fiziksel aktiviteler unutkanlığa iyi gelen önerilerdendir.

Unutkanlığa İyi Gelen
Unutkanlığa İyi Gelen: Aktivite
  1. Zihinsel olarak aktif kalın

Fiziksel aktivitenin vücudunuzu formda tutmasına yardımcı olması gibi, zihinsel olarak uyarıcı aktiviteler de beyninizin formda kalmasına yardımcı olur ve unutkanlığa iyi gelen bir çözümdür. Çapraz bulmacalar yapın. Briç oynayın. Sürüş sırasında alternatif rotalar kullanın. Bir müzik aleti çalmayı öğrenin. Yerel bir okulda veya toplum kuruluşunda gönüllü olun.

  1. Düzenli olarak sosyalleşin

Sosyal etkileşim, her ikisi de unutkanlığa iyi gelen ve katkıda bulunabilen faaliyetlerdir. Depresyon ve stresi önlemeye yardımcı olur. Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla bir araya gelmek için fırsatlar arayın, özellikle yalnız yaşıyorsanız.

  1. Organize olun

Eviniz dağınıksa ve notlarınız düzensizse, bir şeyleri unutmanız daha olasıdır. Özel bir not defterinde, takvimde veya elektronik planlayıcıda görevleri, randevuları ve diğer etkinlikleri not alın.

Hatta hafızanıza pekiştirmeye yardımcı olmak için her girişi not alırken yüksek sesle tekrarlayabilirsiniz. Yapılacaklar listelerini güncel tutun ve tamamladığınız öğeleri işaretleyin. Cüzdanınız, anahtarlarınız, gözlükleriniz ve diğer temel ihtiyaçlarınız için bir yer ayırın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kistik Akne İçin Sıradan Cilt Bakımı

Dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlayın ve aynı anda çok fazla şey yapmayın. Saklamaya çalıştığınız bilgiye odaklanırsanız, daha sonra hatırlama olasılığınız artar. Saklamaya çalıştığınız şeyi en sevdiğiniz şarkıya veya başka bir tanıdık konsepte bağlamanız da yardımcı olabilir.

Unutkanlığa İyi Gelen

  1. İyi uykular

Uyku, anılarınızı pekiştirmenize yardımcı olmada önemli bir rol oynar, böylece onları daha sonra hatırlayabilirsiniz. Yeterince uyumayı öncelik haline getirin. Çoğu yetişkinin günde yedi ile dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır.

  1. Sağlıklı bir diyet yapın

Sağlıklı bir diyet beyniniz için olduğu kadar kalbiniz için de iyi olabilir. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar yiyin. Balık, fasulye ve derisiz kümes hayvanları gibi az yağlı protein kaynaklarını seçin. Ne içtiğiniz de önemlidir. Çok fazla alkol kafa karışıklığına ve hafıza kaybına neden olabilir. İlaç kullanımı da öyle.

  1. Kronik rahatsızlıkları yönetin

Depresyon, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite ve işitme kaybı gibi tıbbi durumlar için doktorunuzun tedavi önerilerini izleyin. Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, hafızanız da o kadar iyi olacaktır. Ayrıca ilaçlarınızı doktorunuzla düzenli olarak gözden geçirin. Çeşitli ilaçlar hafızayı etkileyebilir.

Hafıza kaybı için ne zaman yardım alınmalıdır?

Hafıza kaybından endişe ediyorsanız; özellikle hafıza kaybı, olağan günlük aktivitelerinizi tamamlama becerinizi etkiliyorsa veya hafızanızın kötüleştiğini fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Muhtemelen fiziksel bir muayene yapacak, hafızanızı ve problem çözme becerilerinizi kontrol edecek. Bazen başka testlere de ihtiyaç duyulur. Tedavi, hafıza kaybınıza neyin katkıda bulunduğuna bağlı olacaktır. Çocuk ve Ergen Psikoterapi Seansları Nasıl Yapılır? yazımızı okudunuz mu?

 

Bir cevap yazın