Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Gluten; vücudumuz için hem faydaları hem de zararları olan bir besin proteinidir. Buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Bitkisel bir protein olması açısından da faydalıdır. Glutensiz diyet nasıl olmalı? Ürünlerin kıvam almasını ve esneklik kazanmasını sağlayan bu protein bağlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Gıda endüstrisinde sıklıkla kullanılan gluten gereğinden fazla kullanılarak sağlık açısından zararlı hale gelebilir. Gluten diş macunu, kozmetik ürünler ve hatta tutkal gibi çok farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Gluten diyeti son yıllarda duymaya alışık olduğumuz kavramlar arasında yer alıyor. Peki, glutensiz diyet nasıl yapılır, bu diyetin faydaları nelerdir?

Glutensiz Diyet Nedir?

Gluten diğer proteinlerden farklı bir özelliğe sahiptir ve mide asidi ile temas ettikten sonra parçalanmadan ince bağırsağa ulaşılır. Bu alanda çölyak hastalığına özgü olan doku hasarını başlattığı için glutensiz diyet bazı bireylerin muhakkak yapması gereken bir diyettir. Gluten tükettiğimiz besinlerde çok fazla bulunuyor olsa da vücutta emilimi güç olan proteinlerden bir tanesidir. Bu nedenle emiliminin yetersiz olması kansızlık, diş çürümesi, kemik erimesi gibi problemlere neden olabilir. Bu nedenle yeteri kadar gluten almak sağlığımız açısından büyük bir fayda sağlayacaktır. Ancak fazla gluten içeren besinlerden de kaçınmak gerekmektedir. Aksi takdirde vücutta kronik hastalıklardan çölyak hastalığının etkileşimine kadar pek çok olumsuz etkisi bulunuyor. Bu hastaların muhakkak glütensiz diyet nasıl yapılır öğrenmesi ve uygulaması gerekir.

Glutensiz Diyetin Püf Noktaları

Glutensiz diyet gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı şüphesi olanlar da uygulanan bir diyet türüdür. Ancak son yıllarda zayıflama etkisi nedeniyle de bireyler tarafından uygulanmaya başladı. Aslında glutensiz beslenmek sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyi destekleyen bir diyettir. Hamur işlerinden uzak kalmak ve marketteki glutensiz ürünleri kullanmak sağlığımız açısından fayda sağlayacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bitkilerden Şifa: Arapsaçı otunun faydaları nelerdir?

Glutensiz diyet nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir konusuna gelince; lif alımından kaynaklı bağırsak sorunları oluşabilir. Bu nedenle lif açısından zengin sebze ve meyveleri tüketmek gerekiyor. Protein, mineral ve vitamin içeriği yüksek sebzeler ve salatalar bu dönemde tercih edilmelidir. Bazı besinlerden ise özellikle kaçınmak gerekir. Bu besinlerden bazıları ve en önemlileri;

  • Salam
  • Sosis
  • Hazır çorba
  • Cips gibi yağ tutucu ve gluten içeren besinlerdir.

 

Bir cevap yazın