Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Günümüzde kişiler glüten nedir ya da vücudumuza etkilerinin neler olduğunu sorgulamamaktadır. Gluten nedir? – Bir çeşit bitkisel proteindir. Çoğunlukla buğday, çavdar ve arpa türevi tahıllarda bulunmaktadır. Bu tahılların kullanıldığı gıdalar da glüten içermesi sebebiyle insan vücuduna sindirilmesi zor bir besin olarak yerleşmektedir.  Kullanıldığı besinlerde birbirine bağlayıcı işlevi görmektedir. Gluten nedir? Mayalanmayı hızlandıran ve bilhassa ekmek yapımında daha da kabaran hamurlar elde etmemizi sağlayan bir kıvam arttırıcıdır. Gluten Nedir? Hayvansal jelatine alternatif olabilen, bitkilsel bir proteindir.

Gluten nedir? Farklı proteinlerin karışımından oluşan bir yapıdır. Gluten’ in yapısında yer alan proteinler; Glütenin ve gliadin olmak üzere iki ana proteindir. Gliadin esnek yapısı ve formu sayesinde ekmek gibi hamur işlerinin uzamasını sağlar. Gluten bazı hassas kişilerde bağışıklığın azaldığı bir dönem immun sistemin reaksiyon vermesine sebep olabilir. Gluten hassasiyeti ya da intoleransı olan kişiler ve Çölyak hastaların da alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çoğu zaman genetik ve çevresel faktörlerin tetiklediği çölyak hastalığı. Genel olarak bebeklerde 1. Yaşlarından sonraki dönemlerde görülmektedir. Gluten içeren gıdaları tüketmesiyle ortaya çıkan ve gıda dışında hastanın çölyak olduğunu anlayabileceğiniz her hangi bir unsur bulunmamaktadır.

Çölyak hastalığını, ince bağırsaklara bağlı bir hastalık da diyebiliriz. Sağlıklı bireylerde bağırsakların yapısı tüycüklerle dolu ve bol kıvrımlı olması nedeniyle, gıdaların bağırsak emilimi yüksekken, Çölyak hastalarında tam tersi durum bulunmaktadır. Bağırsaklar düzleşmeye başlamıştır ve emilim oldukça yavaştır. Bu nedenle gluten nedir hiçbir zaman unutmamalı ve hep hatırlayarak sofralara oturulmalıdır. Yenilen öğünlerin sindirimi oldukça zordur. Dolayısıyla, besinlerden vitamin ve mineral alınamıyor olması beslenme düzensizliği sonucuna bağlı sağlık sorunu ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz: Evde El Bakımı

Çölyak belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu, bulantı, kusma, kilo kaybı, gelişim geriliğidir. Ve tek tedavi yöntemi glutensiz beslenmedir. Herhangi bir ilaç tedavisi ya da tıbbi tedavi bulunmamaktadır. Etkileri oldukça fazla olan çölyak hastalığının tedavisi ise, kimilerine göre oldukça kolay iken, kimilerine göre de çok zor. Tedavi edilmeyen ve sürekli çölyak atağı geçiren hastaların da, besinlerin değerini alamayan vücut vitamin, mineral ve protein anlamında güçsüz kalmaktadır.

Gluten Nelerde Yok

Glutensiz beslenmek kişiyi oldukça zorlayan bir konudur. Çünkü, günümüzde hemen hemen birçok gıda da glüten bulunmaktadır. Aldığımız ekmekten tutunda, içeceğimize kadar! Bu nedenle kimyasal olan her şeyden zamanla uzaklaşmak aslında, sonucu değiştirmeye yetecektir. Buğday da oldukça fazla olan gluten hamurun aşırı yoğrulmasıyla, yüzeye çıkmakta hamur ustasının eline gelmektedir. Ancak bu durum olumsuz karşılanmaz. Sebebi ise, glüten hamurun özdeşleştiğini ve mayalanma sürecinden başarıyla geçeceğini belirten bir kıvam arttırıcısıdır mutfakların.

Glutensiz yaşamak sadece glutensiz gıdaları satın almakla olacaktır. Glutensiz Un, Glutensiz ekmek gibi besinler tüketmeliyiz.

Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Genel olarak, glütenin olmadığı doğal ürünler ise;

 • Mısır / mısır unu
 • Sebzelere,
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Süt ürünleri
 • Kuruyemiş
 • Pirinç
 • Soya
 • Fasulyeler
 • Kinoa
 • Keten Tohumu,
 • Chia olarak belirlenebilir.

Bu ürünleri rahatlıkla çölyaklar ve gluten hassasiyeti olanlar tüketebilirken, bir de gizli olarak nitelendirilen ve çölyakların kullanmasının riskli olduğu gıdalar vardı ki bunlar;

 • Yulaf ürünleri,
 • Pizzalar,
 • Pastane ve fırın ürünleri,
 • Salata sosları ( soyalı olsa bile )
 • Şekerlemeler,
 • Soya ürünleri ve sosları,
 • Patates Kızartmaları ve hatta genel kızartmalar bu gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Gluten içeren besinlerle içermeyenleri aynı ortamda sewrvis etmenizde aslında gluteni aktarmanız anlamı taşımaktadır. Gluten moleküllerinin barındığı ortamlar;
 • Kesme tahtaları,
 • Un gibi diğer besinlerin saklandığı kaplar,
 • Ve ekmek pişirme gibi unlu gıda pişirme tencereleri ya da tost makinaları da yine gluteni aktaran dikkat edilmesi gereken araçlar arasındadır. Bu nesneler çölyaklara özel kullanılmalı ve glutensiz ürünler için ayrıca kullanılmalıdır.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Madecassol Krem Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Gluten Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şişkinlik yemek yemenizin hemen ardından göbek bölgeniz aşırı şişmiş ve gazla dolmuş gibi hissediyor olmanız aslında oldukça yaygın gluten hassasiyeti habercisidir. Gluten nedir ile ilgili birçok paylaşım internetten bulunmaktadır. Bu noktada glüten hassasiyeti ya da çölyak olduğunuzu yemeklerden sonra sindirim henüz başlamadan, huzursuz bağırsak sendromu ile belli etmektedir kişi üzerinde etkilerini. Ardında mide bulantısı ve ishal ile artan ve şiddetlenen huzursuzluklar şeklinde kişinin hayatına sirayet ettiği gözlemlenmiştir.

gluten nedir
gluten nedir

Gluten Nedir? Fayda ve Zararları

Glüten nedir ile ilgili birçok açıklama yapılsa ve zararlarından bahsediliyor olunsa da. Bağışıklığı yüksek ve henüz sağlıklı olan kişilerin belirli bir miktar tüketebileceği bir protein grubu üründür. Glüten mutfakların vazgeçilmezleri içindedir. Bildiğimiz ya da bilmediğimiz birçok üründe bulunmaktadır.

Pandemi süresince evlere kapanan kişiler ekmeklerini dahi evlerinde yapmayı tercih ettiler ve herkes sağlıklı ekmeklerle birbirinden lezzetli ekmekler yaptılar. Bu ekmekleri yaparken glütensiz un kullanılmadıysa, mahallenizdeki fırından aldığınız ekmekten hiçbir farkı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü kullandığınız ununuz gluten içerir ve siz hamuru yoğurdukça özdeşleşen hamurun kabarcıklar attığını gözlemlersiniz. Bu kabarcıklar hamurunuzun kıvama geldiğini ve güzel mayalanacağının göstergesidir. Hemen hemen tüm hanımlar bu kıvamı yakalamak ister. İşte bu kıvam o görmüş olduğunuz baloncuklar glütendir. Ve kıvam ile birlikte gözle görülür derecede yüzeye çıkmıştır.

Glütenin faydaları ise; çok fazla araştırılmamıştır. Tıp alemi gluten kullanımının en aza indirilmesi gerektiğini savunması nedeniyle. Jelatin insanlık için önemli olası nedeniyle, yapılan bazı araştırmalarda gluten, hayvansal jelatinin alternatifi olduğu kanısındadır. Gluten nedir; Gluten, bitkilerden elde edilmesi sebebiyle, insan sağlığı için oldukça yararlı olduğu savunulmaktadır. Aslında bu inanışın temeli şudur ki; glüten bitki kaynaklı bir protein grubudur ve hayvansal kaynaklı jelatinden bu anlamda daha yararlı olduğu ve tercih edilebilir olduğu araştırmalar sonucunda çıkmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Dermatolog Kime Denir?

Gluten nedir ve fayda ve zararları masaya konulduğunda ise, sağlıklı bireylerde dahi gelecek odaklı vücuda hasar verebilme ihtimali sebebiyle, doktorlar gluten kullanımının düşürülmesi için bilgiler vermektedir.

Harvard Üniversitesi yaptığı bir araştırmasında sıfır glutenli beslenmenin kalp sağlığımızı bozabileceğini gösteren bilgilere ulaşıldığını belirtmiştir. Araştırmalar BMJ adlı tıp dergisinde yayınlanmasıyla tüm dikkatlerin merkezi haline geldi. Bu konuda anlatılmak istenen şudur ki; Gluten allerjiniz varsa Çölyak hastasıysanız tabii ki sıfır gluten ile beslenmeniz gerekmektedir. yok gluten hassasiyetiniz varsa bu tip durumlarda sadece glüten tüketimine yani tahillara sınır getirin. Ama bu sınır hayatınızdan çıkarın demek değil.

Hiçbir gluten sorununuz yoksa sağlıklı olmak adına sınırsızca yemeyin. Abartmamak koşuluyla tam tahıllı ekmeklere, bulgura mayalı ürünlere hayır demenize gerek yok. Yapılan araştırmalardan çıkan anlam tıp camiasında bu şekilde yankılanırken, bazı doktorlar kesinlikle herkesin glütenden uzak kalması gerektiğini savunuyor. Bazı doktorlar ise; araştırma sonucunu baz alarak, sıfır glütenle değil sınırlı glütenle beslenmenin sağlık anlamına geldiğini belirtmektedir.

Gluten hassasiyeti olan kişiler için abartmadan yenilebilir demek pek doğru olmasa da henüz gluten hassiyeti ya da çölyak belirtisi başlamadan gluten yenilebilir demek de göreceli bir kavramdır. Kişiler bu noktada kendini bedenini iyi tanımalı verdiği reaksiyonlar ile paralel bir hayat sürmelidir. Gluten nedir açıklaması hep akılda olmalı ve bu doğrultuda öğünlerinizde beslenmelisiniz. Yan etkileri ile bireylerin karşılaşması ya da hassasiyeti tetikleyerek çölyak adaylığına ilerletmenin kişiye oldukça fazla zararı bulunmaktadır. Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın