Glutatyon Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Glutatyon Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Glutatyon nedir, kişinin vücudundaki hücrelerin düzgün çalışması için amaçlanan temel bir unsurdur. Glutatyon, vücudun kendisi tarafından üretilen bir antioksidandır ve her hücresinde bulunmaktadır. Glutatyon nedir? Vitamindir, insan vücudunda üretilen C Vitamini veya E Vitamininden sorumludur. Glutatyon nedir? Bağışıklık yapısını güçlendirmek için düzenli bir glutatyon kaynağı çok önemlidir. Vücudun önemli bir detoksifikasyon ajanı glutatyondur.

Glutatyon Nedir? Glutatyon Eksikliği Sonuçları Nelerdir?

Glutatyon nedir? Glutatyon vücudun yaşamak için ihtiyaç duyduğu yaşam kaynaklarından biri demektir. Glutatyon nedir? Güçlü ve enerjik olmak demektir. Peki ya eksikliği? Vücutta çeşitli hastalıklara ve ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Glutatyon hücre zeminin de yer alması sebebiyle, hücre glutatyon eksikliğinden kaynaklanarak kendini yenileyemez ve durumun sonucu olarak sağlık bozukluklarından bazıları diyabet, karaciğer hastalıkları, düşük sperm sayısı, solunum hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve katarakttır. Glutatyon eksikliği vücut için önemli olmakla birlikte glutatyon nedir sorularının cevabını doğru anlayarak yaşamlara işlenmelidir. Eksikliği ise, metabolizmayı etkiliyor olması ve dengesini kaybeden metabolizmanın oluşturabileceği ciddi hasarlardır, glutatyon eksikliği halinde karşılaşılabilecek sorunlar.

Glutatyonun Yan Etkileri

Glutatyon nedir, bir antioksidandır ve bilinen ciddi boyutlara uzanan yan etkileri yoktur. Bununla birlikte, aşırı dozda Glutatyon yan etkilere sahip olabilir. Glutatyon takviyeleri tüketmeden önce bir doktora danışmanız amacı açısından çok değerlidir. Özellikle hamile kadınlar ve emziren kadınlar besin takviyelerinin doktora danışmadan tüketmemelidir. Diyabetik hastaların da bu hapları veya enjeksiyonları almadan önce cerraha danışmaları tavsiye edilir. Diğer pek çok takviye gibi düşünülerek, glutatyon nedir? Glutatyon allerjen midir? Gibi soruların cevaplarını netleştirmek gerekir. Vücuttaki alerjik reaksiyonlar lehine kontrol edilmelidir. Herhangi biri glutatyona alerjisi varsa, ilacı hemen bırakmalı ve gelişen alerji ile ilgili olarak doktorla görüşmelidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Glutatyonun allerjen olarak bilinen yan etkilerinden bazıları kurdeşen, solunum problemleri, göğüs ağrısı, boğaz ve göğüste sertliktir. Glutatyon nedir? daha uzun bir döngü için alan birçok vatandaş çinko eksikliğinden ile karşı kaşıya kalmaktadır. Bununla birlikte, farkedilen akut glutatyon yan etkisi yoktur. Glutatyon, vücuttaki serbest radikaller için kullanılan bir çöpçü görevi gören insan vücudunun temel bir antioksidanıdır. Bu nedenle vücut için zararlı denilebilecek bilinen glutatyon yan etkisi bulunmamaktadır.

glutatyon nedir
glutatyon nedir

Glutatyonu Kimler Kullanmamalı?

Glutatyon nedir? Antioksidandır ve vücut için yapı taşlarından biridir. Bu nedenle bazı hastalıklarla etkileşimi olabilmektedir. Glutatyonu kimler kullanmamalı soruları genellikle sıkça doktorlara sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kanser tedavisi gören hastalar yüksek dozda kemoterapi ve radyoterapi görmeleri nedeniyle glutatyonu kimler kullanamamalı gruplarına dahil kişiler arasındalardır. Glutatyonun kullanılabileceği başlıca rahatsızlıklar şu şekildedir;

  • Kronik yorgunluk sendromu
  • Depresyon
  • Fibromiyalji
  • Ağır metal ve toksik birikimler,
  • Sigara ve alkolün zararlarını hafifletmek
  • Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapi sonrası hastanın kendini toparlama sürecini hızlandırmak için
  • Cilt hastalıkları, cilt lekeleri ve sivilce tedavilerinde
  • Kas performansını arttırmak amacıyla, sporcu takviye gıdası olarak
  • Nörolojik hastalıklarda aslında bu kullanım alanlarını özetlemek gerekirse, kaliteli bir yaşam ve sağlıklı yaş almak için vücuda belirli dönemlerde glutatyonu almak şarttır.

Vücutta Glutatyon Seviyelerini Korumak

Glutatyon takviyelerinden daha güvenli olan doğal glutatyon kaynakları seçilmiştir. Glutatyon üretimindeki yoğunlaşmadan sorumlu olan birçok başka faktör vardır. Vücuttaki glutatyon seviyelerini korumak için gerekli olan vitaminler ve doğal kaynaklar; B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini, E vitamini, folik asit, selenyum, magnezyum ve çinkodur. Bunların birçoğu antioksidandır ve vücuttaki glutatyonu uygun şekilde kullanmaktan sorumludur. Peynir altı suyu proteini ayrımı, vücuttaki glutatyon seviyelerini korumak ve artırmaktan sorumludur. Birçok araştırma, tüketilen glutatyonun insan vücudu tarafından kullanılmadığını göstermektedir. Glutatyon için tüketilen gıdalardan glutatyonun çalıştırılmasına yardımcı olacak özel ön imleçler vardır. Öncülerin ikisi sistein ve glisindir. Bu öncüller yumurta, ceviz, sarımsak, brokoli, balık ve fasulye gibi gıda maddelerinde bulunur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Biorezonans Yöntemi ile Sigarayı Bırakma

Glutatyon Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Glutatyon tedavisi nasıl uygulanır ile ilgili doktorların farklı görüş ve yolları bulunmaktadır. Genellikle damardan serum yolu ile uygulanmaktadır. Kaldı ki bu tip takviyeler damar yoluyla alınması önerilmektedir. Glutatyon tedavisinde damar yolu kana daha hızlı karışarak mevcut yararı maksimum düzeye kısa bir zaman içinde çıkması hedeflenmektedir. Haftada bir vücuda alınan serumlar ile devam edilen bu kür 6 hafta devam edilmelidir.

Hemen hemen 1 seansı 1,5 ila 2 saat arası sürmektedir. Uygulama kişinin günlük rutininin etkilemez ve kişi serumu damar yoluyla aldıktan sonra iş hayatına ya da günlük işlerine devam edebilmektedir. Kişinin isteğine bağlı olarak yılda 2 ya da 4 kür şeklinde uygulanmaktadır. Tedavinin ardında vücut üzerindeki etkisi 4 ile 6 ay arasında devam etmektedir.

Bir cevap yazın