Geçmeyen Sivilce Akne Nedenleri

Geçmeyen Sivilce Akne Nedenleri

Cildimiz, gün içerisinde en çok kirli havaya maruz kalan bölgedir. Bu yüzden temizliğine dikkat edilmeli, cilt bakımı rutinleri de aksatılmadan yapılmalıdır. Gerek kozmetik ürünler, gerekse evde yapılan doğal maskeler ile bu rutininizi haftada en az 1 kefe uygulayarak cildinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

 

Akne ve sivilce kelimeleri temelde aynı anlamdadır. Halk arasında sivilce, tıp dünyasında ise akne olarak kullanılır. Geçmeyen sivilcelerin ortaya çıkmasının bir çok sebebi olabilir. Genetik, beslenme, yanlış ürün kullanımı, aşırı makyaj rutini gibi. Kişi, rutininin dışında yeni bir ürün kullanmaya başladığında kendisini ve ürünü mutlaka takip etmelidir. Ürünü kullandıktan sonra oluşan değişimleri not etmeli, artı ve eksilerine göre ürünü bırakmalı veya kullanmaya devam etmelidir. Herkesin cilt tipi birbirinden farklı olduğu için, aynı ürün herkese aynı etkiyi vermez. Birine çok iyi gelirken, sizde büyük akneler çıkmasına sebep olabilir. İşte bu yüzden test etmek çok önemlidir.

 

Geçmeyen Akne ve Sivilce Sebepleri

 

Beslenme durumunuz ise, cildinize etkisi büyük olan faktörlerden en önemlisidir. Örneğin, az su içen biri iseniz kuru ve yorgun bir cilde sahip olursunuz. Göz altlarınızda koyu halkalar, cildinizde pul pul dökülmeler gözlemlenebilir. Fakat günlük su ihtiyacınızı doğru bir şekilde alırsanız, cildiniz çok daha canlı ve parlak görünür. Geçmeyen sivilcelenme riskiniz en aza iner. Pul pul dökülme ve kaşıntı gibi durumlarla da karşılaşmazsınız. Paketli gıdalar, cips, çekirdek, çikolata gibi ürünler cildiniz ve sağlığınız için tehlike oluşturabilecek yiyeceklerdir. Bu durumda tüketmemek en doğrusu olacaktır. Sivilcelenme döneminde cilt rahat bırakılmalı, geçmeyen sivilceleri kapatmak için üzerine fondöten tarzı ürünler sürülmemelidir. Bu sivilcenizin hava almasını engelleyerek iyileşme süresini uzatır. Yüzünüzde geçmeyen sivilce çıktığı zaman yapılmaması gereken en önemli şey ise, geçmeyen sivilce ile oynamamak ve sıkmamaktır. O an gitmesini istediğiniz için sıkmak istiyorsunuz ama sivilce gittikten sonra da lekeler de uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. İnanın sivilceler ile uğraşmak, sivilce lekeleriyle uğraşmaktan daha kolay. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun ve sivilcelerinizi sıkmayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Hindistan Cevizi Yağı Yüze Faydaları

Yaz-kış ayırt etmeden, dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü ve kaliteli bir güneş kremi kullanmalısınız. Bu, cildinizi korumaya yardımcı olmak ile beraber aynı zamanda cildinizi de besleyecektir. İyi bir güneş kremi, size iyi gelen cilt bakımı ürünleri ve düzenli bir beslenme sistemi sayesinde sivilcelerinizle kısa sürede vedalaşacağınıza emin olabilirsiniz. Sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız; Işıl Işıl ve Sağlıklı Bir Cilt için: Evde Cilt Bakımı yazımızı okuyabilrsiniz.

Bir cevap yazın