Evde Kolay El Bakımı Nasıl Yapılır? El Bakımı Neden Önemlidir?
Evde Kolay El Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Kolay El Bakımı Nasıl Yapılır? El Bakımı Neden Önemlidir?

Gündelik yaşamımızda fark etmeseniz bile bedeninizde en fazla elinizi kullanırsınız. Bu nedenle ellerimiz sürekli olarak tahriş olabiliyor ve kolayca yıpranabiliyor. Özellikle kadınlar için el bakımı vazgeçilmezdir. El bakımına dikkat edilmediğinde elinizin görüntüsü rahatsız edici gelebiliyor.

 

El Bakımı Nasıl Yapılır

Evde kolay el bakımı için yapmanız gereken öncelikle varsa tırnaklarınızdan ojeleri çıkartarak başlayabilirsiniz. Geniş bir kase alın ve içerisini ılık suyla doldurduktan sonra limon sıkın. Bu ılık su karışımında ellerinizi 5 ila 10 dakika arasında beklettikten sonra çıkartın ve temiz su kullanarak durulayın. Yumuşak bir havlu yardımıyla ellerinizi hafif dokunuşlarla kurulayın.

Ellerinizi ılık sudan çıkarmadan eğer kesilmesi gereken tırnaklarınız varsa suda yumuşayacakları için kesin, şekil verin ve sonrasında törpü uygulayın. El bakımı için törpü yaparken en çok yapılan hatalardan biri törpüyü ileri geri hareket ettirmek. Törpülerken tek yönde hareket ettirin ve tırnak yüzeyinde törpüyü kullanmaya dikkat edin. Törpü işleminin ardından bir miktar zeytinyağı, pamuk ve varsa kulak çubuğuna ihtiyacınız var. İlk olarak kulak çubuğunu zeytinyağına batırın ve sonrasında kulak çubuğu yardımıyla tırnak etlerinize ve tırnak yüzeyine hafifçe masaj yaparak uygulayın. Bu işlemleri yaparken tırnağınıza aşırı baskı uygulamayın ve sert hareketler yapmayın.

El Bakımı İçin Evde Yapılan Maskeler

– Zeytinyağı Mucizesi: Yılların beraberinde getirdiği çatlakları ve el üstünde oluşan sertleşmeyi sadece zeytinyağı kullanarak genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Zeytinyağı içerisinde bulunan zengin bileşenler ile deri üzerinde çatlakların oluşmasının önüne geçiyor. Bir yemek kaşığını bir bardak zeytinyağına ilave edin ve karıştırın. Bu karışımda ellerinizi her akşam 10 dakika boyunca bekletin ve farkı görün.

– Bal, Limon Suyu ve Karbonat: Ellerinizi daha genç, pürüzsüz, ipeksi ve parlak görünüme kazandıracak üçlü karışımı kolayca hazırlayabilirsiniz. İlk olarak aynı ölçüde bal, karbonat ve limon suyunu genişçe bir kaba koyarak karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra ellerinizi 10 dakika boyunca içinde bekletin. Sonrasında ellerinizi ılık su kullanarak durulayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

– Sirkenin Sihirli Gücü: Her alanda mucizeler yaratan sirkenin gücünü sayarak bitiremeyiz. Evde el bakımı için en kolay arındırıcı ve tazeleyici bir kür olarak sayabiliriz. 2 litre kadar temiz suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve karıştırın. Bu karışımda ellerinizi 10 dakika bekletin ve sirkenin sihirli gücünü görün.

Bir cevap yazın