Evde Kedi Bakımı için Bilinmesi Gerekenler
Evde Kedi Bakımı için Bilinmesi Gerekenler

Evde Kedi Bakımı için Bilinmesi Gerekenler

Kediler, hayatlara en çok dokunan minik ve sevimli dostlarıdır, insanların Evlerde en güzel köşelerin sahipleri olan, herkes tarafından sevilen minik dostlara ait evde kedi bakımı ise, nerden bakıldığına göre değiyor olsa da aslında pek kolay değildir.

Bir bebek gibi her detayı ile ilgilenmeniz yediklerine dikkat etmeniz gerekecektir.
Evde kedi bakımı konusunda kişileri en çok düşündüren döktükleri tüyleridir. Bu nedenle, tüy oranına göre her gün ya da haftada 2- 3 defa taranmaları gerekir. ve bu işlem 10 dakika civarı devam ettirilmektedir.

Ev ortamında, beslenecek hayvanlar arasında en uygun olanıdır kediler.

Evde kedi bakımı için söylenebilecek en uygun kelime en temiz hayvanlar oldukları ve sadık bir ev arkadaşı olduklarıdır. Ancak, tüyleri konusunda hassas olmak gerekir. Eğer, bireyler tüyleri tarayarak üzerlerinden almazlarsa, kediler kendilerini temizlerken o tüyleri alacağından.

Midelerinde tüy yumağı oluşmasına sebebiyet vermiş olunur. Bu durumun sonucu da sağlık problemlerine yol açan bir kapı olarak bilinir.

Evde Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kediler oldukça hisli hayvanlardır. Seyahat sırasında hayvan oteline bırakmanız olumlu sonuç vermeyecektir. Bir kediniz varsa, evde kedi bakımı kriterlerini ezberlemiş olmanız ve seyahatin ilk bireyi olarak düşünmeniz gerekir. Çünkü kediler oldukça hisli hayvanlardır.

Evde kedi bakımı detayları arasında yıkama işlemi yer alır ki, hiçbir kedi yıkanmayı sevmez! Yıkanmamak için tüm performanslarını sergilemekten geri kalmazlar.

Öncelikle yıkama püf noktalarını vermeden şunu belirtilmelidir ki, kediniz ile banyoya girdiyseniz kapınızı kapatmalısınız. Ardından, kedi şampuanı ile yıkadığınız oyunlar ve yavaş hareketler eşliğinde köpüklediğinizi kedinizi durularken, duş başlığını tüylere yıkan tutun ki, tazyikli su ürkmesine sebep olmasın.

Yıkama işlemi bittikten sonra havluya sararak tüylerini nazikçe kurulayın. Kış mevsimleri dahil havlu ile kurulanamayacak durumda ise, kedinize saç kurutma makinesi asla denememelisiniz. Dışarı çıkartmadan, evin içinde doğal ısıda kurumasını sağlayın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sevimli Dostumuz: Maltese Terrier Bakımı

Saç kurutma makinası kedinizin derisinin kurumasına sebep olurken, ileri ki zamanlarda, cilt problemlerinin başlangıcı olmasına izin verilmemelidir.

Banyodan hemen sonra nemli tırnaklarının kesilmesi ise daha kolay olacağından yine duş sonrası kesilmesi doğru bir tercih olarak, evde kedi bakımının püf noktaları arasında yer almaktadır.

Unutmayın

1- Yaş mamayı öğün olarak kesinlikle vermeyin. Şöyleki ufak teneke mamaların 3 günde tüketilmesi uygundur. Veterinerin tavsiye ettiği mamaları kullanmanız kedinizin sağlığı için çok uygundur.

Yaş mama kedinizin çok tüy dökmesine neden olur.

Pahalı olan mamalar kaliteli olabilir fakat kedinize uygun olmayabilir, bu yüzden mutlaka veterinerinizin tavsiyesine uyun.

2-Aşılarını mutlaka zamanında yaptırın.

3-Dış parazit aşılarını ihmal etmeyin bu aynı zaman da sizinde sağlığınız için iyi bir şeydir.

4-Kediler akan sudan su içmeyi daha çok severler unutmayın.

5-Minik toplarla oyun oynamaya bayılırlar.

6-Kısırlaştırılmayan kediler sabaha kadar bağırır ve sağ sola işerler.

 

Tecrübelerinizi yorumda paylaşırsanız sitemizde yayınlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın