Evde Beslenen Hayvanlar

Evde Beslenen Hayvanlar

Evlere kendi isteğimizle ya da çocukların istekleriyle alınıp sahiplenilen evcil hayvanlar sayesinde aslında bireylerin sorumluluk bilinci de gelişmektedir. Bu hayvanları sahiplendiğimiz de yaşamından ve temel ihtiyaçlarında sorumlu olmak gibi. Bu nedenle, evimize yani yaşamımıza dahil edeceğimiz canlıları alırken ani kararlar vermemeliyiz. Bir anlık kararla iyice düşünmeden verilen kararlar sonucu sahiplenilen canlılar sonradan yapılamayacağı anlaşılıp barınağa bırakıldığında onları ruhsal olarak zedelemiş olacaksınız. Tüm bu sebeplerle, evde beslenen hayvanları beslemek ve sahiplenmek oldukça önemli bir karardır.

Evde Beslenen Hayvan Seçimi Nasıl Olmalı?

Evcil hayvan seçimi yaparken ev ortamına ve hareketliliğine uygun seçim yapılması, sizin ve sahipleneceğiniz hayvan için çok daha sağlıklı bir durum olacaktır. Evde beslenen hayvanlar listesi neler olabilir;
• Köpek
• Kedi
• Balık
• Kuş
• Hamster
• Kaplumbağa
• Tavşan gibi evcil hayvanlar için evde beslenen hayvanlar sıralanabilmektedir.

Kedi ve Köpekler Neden En Çok Tercih Edilendir?

Köpekler evcil hayvanlar içinde en çok talep görenler arasındadır. İnsanlala dost yaşayan köpeklerin bir bölümü evde beslenen hayvanlar listesi içinde yer almamaktadır. Ev koşullarınıza göre sahiplenmek istediğiniz köpek cinsi değişiklik göstermektedir. Ev ortamı biraz daha az hareketlilik gösteren ev tipi köpekler için ev ortamı oldukça uygun olacaktır. Evde köpek bakımı için bilgi sahibi olmalısınız.
Kediler ise, evlerde görmeye sıkça alıştığımız evde beslenen hayvanların içinde evde kedi bakımı ilk sıralarda yerini almaktadır. Köpeklerin aksine kedilere tuvalet eğitimine ihtiyacınız yoktur. Tuvalet için kedinize kedi kumu almanız yeterli olacaktır.
Kediler köpeklere oranla bir parça daha temiz hayvanlardır. Ancak köpeklere göre ise bakımı biraz daha fazladır. Sevimli küçük dostlarınızın tüylerini her gün taramanız gerekecektir. Taranmaması halinde tüyler midesinde tüy yumağı olarak kalacak ve zamanla kitle oluşturarak kedinizin sağlığını tehlikeye atmış olacaksınız.
Kedilerin ve köpeklerin rutin bakımları ve düzenli aşıları vardır. Evde beslenen hayvanların içinde hemen hemen sadece ikisinde düzenli aşı ve bakım yaptırmanız gerekir.
Balık, kuş gibi diğer evde beslenen hayvanlar içinde yer alanlar ise, bir parça ruhumuza iyi gelen canlılarıdır. Görsel şölen olabilen balıklar, öğrettiğimiz kadar konuşan kuş türleriyle hayatımıza anlam ve renk katan bu evcil hayvanlar ile bir parça hayatın stresinden uzaklaşmak mümkündür.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Minik Dostunuz: Evcil Kuşlar Nasıl Mutlu Edilir?

Bir cevap yazın