Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Aloe vera bitkisin bakımı hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Aloe vera, tıbbi alanda kullanımı ile popülerdir ve evinizin içinde süs eşyaları olarak da kullanabilirsiniz.  Aloe vera bitkisi evde bakımı. Afrika’ya özgü aloe vera, kuru iklimlerde iyi yetişir, ancak çok az dikkat ve özen gerektiğinden, evlerinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bu bitkiyi için genellikle bahçe gibi ortamlar yetiştirmek en iyisidir. Eğer evinizde yetiştirmek istiyorsanız, güneş gören bir alan olmasına dikkat edin.

Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı: Güneş Işığı

Aloe vera bitkisinin büyümesi için parlak güneş ışığına ihtiyacı vardır, ancak aşırı güneş ışığı bazen yaprakları parçalayabilir. Yapraklarda koyu kahverengi veya turuncu lekeler görürseniz, güneş yanığının bir göstergesidir. Bu lekeler pürüzlü olabilir ve bazı durumlarda tüm yaprak turuncuya dönüşebilir. Yapabileceğiniz şey, bitkiyi biraz gölge ve dolaylı güneş ışığı alan bir yerde tutmaktır. Benim için işe yarayan şey, aloe’yi pencereye bakan bir doğuya yakın (batıyı da deneyebilirsiniz) tutmam. Doğrudan güneş ışığında almamalıdır.

Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı: Toprak ve Gübre

Aloe bitkisinin ekimi için gerekli toprak iyi drene edilmelidir. İyi bir öneri, saksılarınız için kum, pomza ve perlit karıştırmaktır. Bugünlerde piyasada bazı ticari saksı karışımları bulabilirsiniz. Bu karışımlardan da faydalanabilirsiniz. İlkbaharda yılda bir kez bir bitki besin karışımı kullanabilirsiniz ve eğer iç mekanda büyütüyorsanız, organik bir yosun gübre veya solucan gübreleri etkili olacaktır.

Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı: Sulama

Aloe vera etli bir bitki olduğunu akılda tutmak gerekir, bu temelde etli yapraklarının çok fazla su içerdiği anlamına gelir. Birçok kişi aloe’yi aşırı sulama hatası yapar ve bu çürümeye neden olur. Sadece toprak kuruduğunda sulayabilirsiniz. Ayda bir veya iki kez ve kış aylarında çok nadiren sulamalısınız. Saksısı delikli olmalıdır. Çünkü bu fazla suyu tahliye etmeye yardımcı olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Vitamin Nedir? Vitaminler Ne İşe Yarar?

Aloe miktarının çok yavaş büyüdüğünü fark ederseniz, saksı karışımını değiştirmeyi deneyin ve gübre kullanmaktan kaçının. Yere en yakın yaprakları kesin ve kış mevsiminde kapalı tutun. Gördüğünüz gibi, uygun aloe vera bitki bakımı gerçekten kolaydır ve büyüdükten sonra tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

This Post Has 2 Comments

  1. Filiz

    Çok fazla suladığım için sanırım evdeki aloe veraların tamamı çürüdü. Güneş alan bir yerde duruyordu. Toprağı sürekli kuruyordu. Her gün suluyordum.

  2. İlve

    Aloe vera bitkisini yıllardır yetiştiririm. Yaprakları büyüdükçe keser ve içindeki jelimsi maddeyi çıkarırım. Saçlarımda, ellerimde ve ayaklarımda kullanırım. Yetiştirdiğim yer çok fazla güneş almıyor. Toprağın durumuna göre 2 ya da 3 günde bir sulama yapıyorum.

Bir cevap yazın