Minik Dostunuz: Evcil Kuşlar Nasıl Mutlu Edilir?

Minik Dostunuz: Evcil Kuşlar Nasıl Mutlu Edilir?

Evcil kuşlar nasıl mutlu edilir? Evinde veya ofisinde kuş besleyen pek çok kişi evcil kuşları mutlu etmek için büyük bir çaba sarf etmektedir. Kafeste beslenen kuşlar sürekli kapalı tutuldukları için veya uzun süre yalnız kaldıkları için duygusal problemler ile karşı karşıya kalabilirler. Peki, evcil kuşlar nasıl mutlu edilir?

Evcil kuşları mutlu etmek için ilk olarak büyütmek ve beslemek istediğiniz kuş türünün de bu noktada önemi büyüktür. Evcil kuşlar nasıl mutlu edilir? Tercih ettiğiniz ve özgür olmayı seven bir kuş türü ise ilgisiz kaldığınızda daha çabuk yorulacaktır. Bu nedenle evcil kuşları mutlu etmek sizin için biraz daha zorlaşır. Ancak kafeste yaşamaya alışmış bir kuş türüne bakıyorsanız mutlu etmek daha kolay olabilir.

Sık Sık Kafesten Çıkarılmalı

Evcil kuşlar nasıl mutlu edilir sorusunu pek çok kuş edinen kişi araştırmaktadır. Hem evini hem de ufak dokunuşlarla vakit geçirmeyi seven kişiler sık sık kafesten çıkarmalı ki yalnızca kafesin değil tüm ortama adapte olabilmesi sağlanmalıdır. Evcil kuşları mutlu etmek ve korumak için kordonları, teller, duvar ve mobilya dahil olmak üzere görünen her şeyi delebilirler. Bu durumda önlem almak gerekir. Ancak tehlikeli yüzeyler yeterince kaplanmalı ve kuş kafesinden çıkarıldığında pencereleri ve kapıları kapatmalısınız. Eğer, evcil kuşları mutlu etmek için kuş odası oluşturamıyorsanız yapmanız gereken mümkün olduğu zamanlarda kuşunuzu kafesinden çıkarmak ve rahatça uçabileceği bir ortam oluşturmak olacaktır. Biraz rahatlamasına izin verdiğiniz takdirde daha mutlu ve daha cıvıltılı olacaklardır.

Minik Dostunuz: Evcil Kuşlar Nasıl Mutlu Edilir?
evcil kuşlar nasıl mutlu edilir

Evcil Kuşları Mutlu Etmek İçin Kafes Seçimi Nasıl Olmalı?

Evcil kuşları mutlu etmek için kafes seçimi nasıl olmalı? Küçük kafesler mi büyük kafesler mi tercih edilmeli? araştırma yapmak gerekir. Pek çok uzman küçük kafesler tercih etmek yerine alabileceğiniz en büyük kafesi satın almalısınız. Çünkü veterinerler de bir kuşun sağlıklı yaşayabilmesi için kafes kalitesinin önemine dikkat çekiyorlar. Kafes çubukları kaçıp yaralanmayı önlemek için ideal boyutlu olmalıdır. Ancak tırmanma, uçma ya da oynama gibi içgüdüsel aktiviteleri teşvik edecek şekilde dizayn edilmelidir. Ayrıca evcil kuşları mutlu etmek için uzmanların yapmış olduğu yorumlar arasından kuşun ailenin faaliyetlerini görebileceği ve evde bulunanların rahatlıkla izleyebileceği bir noktada bulunması gerektiği de belirtilmektedir. Böylece kendini aileye dahil olmuş hissedebilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sevimli Dostumuz: Maltese Terrier Bakımı

Doğada karşımıza çıkan her hayvan neredeyse ilgi ve sevgi ile mutlu olmaktadır. Pek çok hayvanı mutlu etmek için yalnızca onu beslenmek ve sağlık açısından iyi bir ortam oluşturmak yeterli gelmez. Sevginizi ve ilginizi bekleyen hayvanlar şefkatli bir aile tarafından sahiplenildiğinde daha mutlu ve kendileri için daha sağlıklı bir ortam olduğuna inanırlar. Pek çok hayvan kaçmayı denemekten  çekinir. İyi bir aileye sahip olmak her alanda olduğu gibi evcil kuşlar için de önemli bir kriterdir. Etrafında cıvıldayan çocuklarla mutlu bir ailenin olduğu alanlarda kuşlar da mutlu olacaktır. Günün belirli saatlerinde kafesinden çıkmasını sağlayarak  hava almasını ve ailenize dahil olmasını  mümkün kıldığınızda evcil  kuşları mutlu etmek  için yapmanız gereken en büyük adımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Minik Dostunuz: Evcil Kuşlar Nasıl Mutlu Edilir?
evcil kuşlar nasıl mutlu edilir

Bir Arkadaş Veya Eş Alın!

Evcil kuşları mutlu etmek sanıldığı kadar zor değildir. Onlara hayat arkadaşı seçmek ve sizin tercihleriniz arasında yer alabilir. Hem onun mutlu olmasını sağlar hem de evcil kuşlar nasıl mutlu edilir sorunusuna en güzel cevaptır. Kafesinde evcil kuşunuz için bir arkadaş daha olması birlikte ötüşmelerini sağlayacaktır. Özellikle çoğu kişi dişi ve erkek olmak üzere kuş satın almaktadır ve bu şekilde bakımını yapmaktan daha büyük zevk almaktadır.

Birbirlerine kur yaparken çıkarmış oldukları cıvıltılar ve mutlu görünümleri kuş bakan kişileri de mutlu etmektedir. Evcil kuşları mutlu etmek zor değildir. Ancak her hayvanın bakımını üstlenmek için iyi düşünmek ve karar vermek gerekir. Çünkü kafeste olan bu hayvanların bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok püf noktası bulunmaktadır.

Kuşları mutlu etmek ve iyi bir ortamda yaşayabilmesi için elbette ki gereksinimlerinin karşılanması gerekiyor. Sağlıklı beslenmeleri temiz bir ortamda olmaları belirli aralıklarla temizlenmeli ve kafeslerinin temizliğinin yapılması da gerekiyor. Aksi takdirde kuşlar evinizde veya ofisinizde bulundukları alanlardan pis koku oluşturacaklardır. Bu hem onları mutsuz olmasını hem de sizin kuş bakmaktan zevk almanızı engeller. Bu nedenle düzenli aralıklarla kafeslerin bakımının kuşların bakımını yapmak gerekir. Bu da evcil kuşların mutlu etmek için yapılması gereken görevler arasında yer alıyor. Evde Kedi Bakımı için Bilinmesi Gerekenler yazımızı okudunuz mu?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sevimli Dostlar Golden Retriever Bakımı

 

Bir cevap yazın