Meme Kanseri Nedir? Erkeklerde Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme Kanseri Nedir? Erkeklerde Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Kanser dünya genelinde 2 milyona yakın kişi Türkiye’de ise 20 ile 25000 kadın meme kanseri ile karşı karşıya kalıyor. Meme kanseri türleri genellikle ülkemizde yoğun olarak kadınlarda meydana geliyor ve meme kanseri ile ilgili pek çok bilgi bulunuyor. 40 yaşın altında meme kanseri riskinin yüksek olduğu görülüyor. Her 100 meme kanseri hastasının biri erkek olarak belirlenmiştir. Bu nedenle erkeklerde meme kanseri ortaya çıkar mı şeklinde merak edilen bu soruya da cevap vermek gerekiyor.

Kanser hem ülkemizde hem de dünyada yoğun olarak artıyor ve hızla yayılan bu hastalık en fazla meme kanseri türü ile baş gösteriyor. Konu ile ilgili farkındalığın artırılması her geçen gün önem kazanmakta konu ile alakalı pek çok uzman da açıklamalarını sürdürmektedir.

Erkeklerde Meme Kanseri Tanısı

Erkeklerde meme kanseri görülür mü? Kanser genellikle genetik problemlerden bir tanesi olarak görülüyor. Elbette ki çevresel etkenlerin de büyük bir önemi var. Birçok insan kanserin ailesel geçişli olduğunu düşünüyor. Ancak kadınlarda ve erkeklerde meme kanseri hastalarının birçoğunda aile öyküsü de oluşmuyor. Ailevi ya da genetik geçişli kanser türleri arasında meme kanserlerinin yalnızca yüzde 15’i ile 20’sinin aile geçişli kanser olduğu gözleniyor.

Erkeklerde meme dokusu bulunmadığı için kanser görülmez anlayışı yanlıştır. Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha az görülüyor olsa da erkeklerde de kimi zaman bu kanser türü ortaya çıkabilmektedir. Her 100 meme kanseri hastasından bir tanesi erkektir. Özellikle toplumumuzda da erkek hastalar bulunmaktadır. Meme kanseri tanısı ve tedavisinin planlaması için hekim önerisi ile müdahalelerde bulunmak gerekir. Erken tanı ve tedavi planlaması ile kısa sürede meme kanseri kontrol altına alınabilmektedir. Erkeklerde meme kanseri görülme oranı düşük olsa da uygulanan müdahaleler kısa sürmektedir ve erkeklerde görülen kanser türlerinin hızlı bir şekilde daha az karmaşık bir yapı oluşması nedeniyle tedaviye cevap verebileceği biliniyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Mandalina Portakal

Kadınlarda Meme Kanseri Tanısı

Kadın ya da erkek pek çok kişinin hayatında olumsuz etkileyen meme kanseri erkeklerde meme kanseri oluşma olasılığı düşük olmasına rağmen belirli aralıklarla muayeneler yapmak ve herhangi bir şüpheli oluşum tespit edildiğinde de hekime başvurmak gerekmektedir. Erken tanı erken tedavi için büyük bir etkendir ve bu sebeple erken tanıya özen göstermek gerekir ve kitle bulunmuyorsa kanserde verilmez anlayışı doğru bir anlayış olabilir. Ancak ele gelemeyecek küçüklükte kitlelerin bütün kanserin vücuda yayılmasına neden olabileceği düşünülerek 6 ay veya bir yıl süreyle hekim muayenesi yaptırmak gerekli olacaktır. Meme kanseri için riski arttıran bazı faktörler bulunmaktadır.

Kadınlarda sütyen kullanımı meme kanserine sebep olur şeklinde bir algı oluşmuştur. Sütyende ki bölenlerin meme dokusuna baskı yapması lenf akımını engeller teorisi ileri sürülüyor. Ancak meme kanseri ile sütyen kullanımının henüz herhangi bir bağlantısı olduğu tespit edilememiştir. Bu nedenle bu açıklamanın bilimsel bir veri yoktur. Ayrıca kadınlarda sütyen kullanımı mevcut olsa da erkeklerde korse veya benzeri ürünlerin kullanımı sıklıkla görülmez. Ancak erkeklerde meme kanseri oluşumu seyrek de olsa ortaya çıkar. Bu nedenle sütyen kullanımının meme kanseri yaptığını söyleyebilmek çok kesin ve doğru bir sonuç olmayacaktır.

erkeklerde meme kanseri
erkeklerde meme kanseri

Erkeklerde Meme Kanseri Tedavisi

Kadınlara göre daha hızlı tedavi edilebilen erkeklerde meme kanseri bazı yöntemlerle kısa süre içerisinde tedavi edilmektedir. Erkeklerde genellikle 60 yaş üstünde görülen ve çok az erkekte bu durumun farkına varılır. Hastalığın tanısı kadınlara göre daha geç konur. Genellikle erkekler memelerindeki kitleleri spor veya aşırı egzersiz sebebiyle yağ bezesi oluşması şeklinde yorumlarlar. Ancak durum bu şekilde seyretmeyebilir. Bu kitle meme kanseri olabilir. Erkeklerde meme kanseri hakkında yeterince bilgi online ortamda da bulunuyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Erkeklerde meme kanserinin tanısı geç gerçekleştirildiğinde tedavisi zor olabilmektedir. Erkeklerde genellikle kitlenin alınması şeklinde bir tedavi uygulanmaz. Çünkü genellikle kitlelerine ucuna yakındır. Tüm memenin alınması işlemini gerçekleştirilerek bu işlem sonlandırılır. Lenf bezleri de dikkatli bir şekilde incelenir. Çünkü kanserin tüm meme dokusuna yayılmış olma ihtimali yüksektir.

Cerrahi müdahaleler sonrasında meme kanseri olan kişiye kemoterapi ve hormon terapisi uygulanır. Erkeklerde meme kanseri hakkında daha fazla bilgi alıp erken tanı için bilgi olmak gerekmektedir. Aksi takdirde geç fark edilen meme kanseri hem psikolojik hem de fiziksel açıdan ciddi problemlere neden olabilir. Dahası tedavisi olmayacak boyuta ulaşabilir. Bunun da sebebi tanı konulana kadar kanser hücresinin vücudun daha pek çok bölümünü yayılmış olmasıdır. Glutatyon Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın