El Peelingi Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

El Peelingi Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda en çok ellerimizi kullandığımız için zamanla kötü görünüme yıpranmasına neden olmaktadır. El peelingi ne işe yarar denildiğinde, düzenli yapıldığı taktir de bu kötü görünüm ortadan kalkar. Ev hanımlarının bu işlemi daha çok yaptığını görüyoruz ev işleri yaparken ister istemez kuruyan ve çatlayan ellere kimse sahip olmak istemez o yüzden ev hanımları el peelingine daha çok zaman harcamaktadır.  Ev yapımı pratik peelingler günlük hayatta çok tercih ediliyor. Ev işi yaptıktan sonra muhakkak nemlendirici kullanılması gerekir. Uzun süre eller sudan çıkmadığı için ev hanımları özellikle el bakımında biraz zorlanmaktadır. Gün içinde bir kez bile olsa el peelingi uygulayarak ellerinizin yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.  Özellikle 50 yaşlardan sonra el peelingi uygulamak daha sağlıklı olacaktır. Ellere krem sürmeyi alışkanlık hale getirdiğiniz sürece yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bakım ve güzellik konusunda önerilen ve kullanılan yöntemlerden en iyisi peeling uygulamasıdır. Amacı ciltteki ölü deriyi atmak cildin yenilenmesini sağlamaktır. Oldukça önemli bir uygulama olan peelingin birçok maskesi de bulunmaktadır. Şimdiki zamanda herkes peelingini evde yapmayı tercih ediyor. Evdeki malzemelerle yapılan peelingler daha çok tutulmaktadır. İnsanlar kimyasal içerikli ürünleri tercih etmedikleri için kendi peelinglerini evde yapmak hem sağlık açısından hem de maliyet açısından bakıldığında tercih sebebi oluyor.

El Peelingi Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

El peelingini uygulayacak kişiler genç olmamalıdır. En az 25 yaş ve üzerinde olması daha yararlı olacaktır. 25 yaşından küçüklerin ellerinde çatlaklar ve kırışıklar daha az olduğu için nemlendirici kremlerle problemlerini giderebilirler. İnsanın yaşı ellerinden belli olduğu için ne kadar estetik ya da botoks yapılsa da eller her zaman yaşı belli eder. Bunun için el bakımı çok önemli bir konudur. El bakımı yapmaya geç kalmadan başlarsanız sizin yararınıza olacaktır. El peelingi yapmadan önce ojeleriniz var ise çıkartıp öyle el peelingi yapmanız gerekmektedir. Peeling yapmadan önce ellerinizin temiz olması önemlidir. El peelingleri ölü deriden kurtulmanızı ve yumuşak ellere sahip olmanızı sağlar. Peeling yaparken yan etkilerini görme riskiniz bulunmaktadır. Peeling vücuda uygulanan bir işlem olduğu için yan etki gördüğünüzde doktora başvurabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Biorezonans Yöntemi ile Sigarayı Bırakma

Evde Kolay Hazırlanan Peelingler

El peelingi için malzemeler;

 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı sirke

El peelinginin yapılışı;

Biraz büyük bir kabın içine tüm malzemeleri ekleyip iyice karıştırdıktan sonra aynı kabın içerisine eller sokulduktan sonra ovma yöntemi ile masaj yaparak ovalayın. 10 dakika kadar bu işlem yapıldıktan sonra ılık su ile eller durulanır ve nemlendirici bir krem ile işlem bitirilir.

Ellerin ölü derilerden arındırılmasının sebebi sert olması ve el yüzeyinin pütür pütür olmasıdır. Elleri ne kadar yumuşak tuttuğunuz bu konuda çok önemlidir. Ellerle her şeye dokunuyoruz temas halindeyiz ve kendimizi daha iyi hissetmemiz için yumuşak ve pürüzsüz kalması bizim için önemli bir konudur. Geçelim bir diğer peeling tarifimize

El peelingi için malzemeler

 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

El peelinginin yapılışı

Tüm malzemeyi bir kabın içinde karıştırdıktan sonra elleri ovar gibi uygulama yapılır. Yaklaşık 10 dakika kadar işleme devam ettikten sonra ılık suda durulayıp nemlendirici krem ile peeling yumuşaklığını daha uzun kalması için sağlayabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra özellikle düzenli olarak çok kısa bir sürede sizde değişikliği fark edeceksiniz. Yumuşaklığı ile ve pürüzsüz yapısı ile herkes tarafından da hemen fark edilmektedir. Dışarıdan aldığınız kozmetik ürünleri ile arasında hiçbir fark olmadığını göreceksiniz ve kozmetik mağazalarından aldığınız pahalı ürünlerini bir daha almak istemeyeceksiniz.

Kozmetik mağazalarından alınan peelinglerin içerik açısından sağlıksız olduğu insanlar tarafından kabul edildiği için evde yapması daha kolay ve basit olarak uygulandığı için son dönemin tercih sebebi olmuştur. Maddi açıdan da insanlar evde yaptıkları peelinglerle rahatlamışlardır. Çünkü nerdeyse sıfır maliyet ile yapılan peeling kürleri oldukça yaygınlaşmış ve herkes tarafından tercih edilmiştir. Dış faktörlerden fazlasıyla etkilenen ellerimizi şımartma vakti geldi de geçiyor o yüzden geç kalmadan el peelingi yapmalısınız ve düzenli olarak. Elleri sık sık yıkamak, sürekli temizlik yapmak ve lateks eldiven kullanmak ellere gereğinden fazla zarar vermektedir. Ellerin bu aşamalardan sonra ne kadar kuruduğunu ve çatladığını fark edeceksiniz. Düzenli olarak bakım yaptığınız sürece bu sorunlar ortadan tamamen kalkmış olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı Bir Yaşam için Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir

El Peelingi Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Yaşlılık Belirtileri Başladı İse El Peelingi

Genellikle orta yaşlardan sonra insanlar yaşlandım artık demeye başlarlar bunun nedeni vücudunda oluşan bazı değişikliklerdir. Eller devamlı kuruyorsa yaşlanma sebebidir. Parmakların ortasında oluşan kırışıklıklar yaşlılığın izleri diye adlandırılmaktadır. El peelingi yapmak bu sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Ellerin yaşlanmasını engeller ve yumuşak bir tene sahip olursunuz. En iyi nemlendiriciler tercih edilmelidir el peelingi için bu önemlidir. Evde yapılan el peelingleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Herkese iyi gelen peelingin size iyi gelmesini beklemeyin çünkü her bir bireyin cilt yapıları farklıdır. Yaptığınız peeling size yan etki yaptıysa bir daha o içerikli peeling yapmaktan sakının. Size iyi gelen başkasına da iyi gelecek diye bir kaide yok. Portakal, limon veya kahveli peelingler ellerde hassasiyet oluşmasına ve ellerin daha çok kurumasına neden olmaktadır. Asit içerikli doğal ürünleri direkt olarak cilde uygulandığı zaman yan etki görülmesi ya da alerji olasılığı yüksektir. Alerji testlerinden geçen el kremlerini kullanmanızı tavsiye edilmektedir.

El Peelingi Ne İşe Yarar?

Yıllar ilerledikçe eller yıpranır ve yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar oluşur. Bunları en başından önlemek çok önemlidir. Ellere ne kadar iyi bakılır ise yaşınız ne olursa olsun sağlıklı ve genç görünüme sahip olursunuz. Yaş ilerledikçe daha genç bir görünüme sahip olursunuz. Kış aylarında özellikle kuruyan ve çatlayan eller korkulu kabusumuz olmaktadır. Ellerin devamlı nemlendirilmeye ve iyi bakıma ihtiyaçları vardır. Bunun için düzenli olarak el peelingi yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer kozmetik ürünü almak istemiyor ya da sağlıksız buluyorsanız kendiniz evde uygulayacak el peelingleri yapabilirsiniz. Yapımı kadar uygulaması da oldukça basit yöntemler denemelisiniz. Gerçekten sizin nasıl mutlu olacağınıza bağlı kendiniz nasıl uygulamak isterseniz öyle farklı deneyimlerle de bu el peeling işlemini yapabilirsiniz. Ellerini devamlı olarak aktif kullanan kişiler bu sorunlarla yani kuruma, çatlama deri dökülmesi ve sertlik gibi durumlarla çok fazla karşılaşmaktadırlar. Özellikle lateks eldiven kullanan kişiler bu durumlarla çok fazla karşılaşırlar. Düzenli olarak peeling uygulamak birçok kişinin hayatında değişikliğe neden olmaktadır. El bakımı çok önemli olduğu gibi hep ön planda olan organ olarak çok önem arz etmektedir. Bu yüzden sağlık bakımından özellikle el peelingi yapılması ve düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Ev hanımlarının özellikle en dikkat ettikleri konu elleridir. Çünkü elleri sık sık suda ve gerçekten uğraştıkları işler olduğu için kuruyup çatlaması en normal bir sonuçtur. El peelingini ev hanımları daha çok yapmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Beta Glukan Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

This Post Has 2 Comments

 1. Filiz

  Aloe vera bitkisini kullanıyorum ben. Saksıda yetiştirdiğim bitkilerin yapraklarını kesiyorum. İçinden çıkan jelimsi sıvıyı zeytinyağı ile karıştırıyorum, bu şekilde ellerime uyguluyorum. Yumuşacık, pamuk gibi oluyor cildim. Tüm kadınlara tavsiye ederim. Hem ekonomik hem de sağlıklı bir yöntem.

 2. İlve

  Sirkenin kokusunu hiç sevmiyorum ve o kokuya katlanamıyorum. Sebzeleri ve meyveleri dezenfekte etmek dışında hiç kullanmıyorum. Zeytinyağı ve şeker karışımını deneyebilirim. Yıpranan ellerime iyi geleceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın