EBA TV Nedir? EBA Nedir? Nasıl Kullanılır?

EBA TV Nedir? EBA Nedir? Nasıl Kullanılır?

Koronavirüs okulların açılmasının önünde adeta bir engel oluşturdu. Salgın ilk başladığı zaman okullar tatil edilmiş ve hemen önlem alınmıştı. Bir yandan eğitimin devam etmesi ama bir yandan da koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek için yüz yüze eğitime ara verilmesi gerekiyordu. İşte bu noktada uzaktan eğitim sistemi devreye girdi. EBA TV ile tanıştık ve EBA sistemini gördük.

Eğitim Bilişim Ağı olarak geçen sistem, Ağustos ayının sonunda tekrar gündeme geldi çünkü okullar yine açılamadı. Şu an kullanıma devam eden sistem hakkında merak edilen çok fazla detay var. Nasıl kullanılıyor? Ne sağlıyor? Bunlar hala merak ediliyor. Biz de aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için uzaktan eğitim sistemi hakkında detayları anlatacağız.

EBA TV ile EBA Arasındaki Farklar Neler?

Önce çok karıştırılan bir kısımdan başlamak istedim. TV ile EBA arasındaki fark. Aslında EBA TV ile EBA biraz farklı sistemler. TV; canlı yayınla derslerin yayınlandığı ve TRT kanallarına eklenen uzaktan eğitim canlı yayınları. Öğrenciler seçili TRT kanallarından ders saatleri geldiğinde ya da internetten canlı yayınla dersleri izleyebiliyor.

Her ders için belirlenmiş olan saatler var. EBA ise doğrudan “Eğitim Bilişim Ağı” olarak geçmekte. Bu ağ öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin girebileceği bir ağ. Bu ağ üzerinden öğretmenler öğrencilere ödev verebiliyor, EBA üzerinde ne kadar zaman geçirdiklerini görebiliyor ve daha çok fazlası. Hepsini tek tek açıklayacağız. Önce TV kısmından başlayarak ilerleyelim.

EBA TV

Toplamda Kaç EBA TV Kanalı Var? Bu Kanallar Hangileri?

Toplamda 3 kanal var. Bu kanallar TRT üzerinden ilerliyor. Fakat bir detay da var. Hem SD yayınlar hem de HD yayınlar olduğu için aslında aynı kanallar toplamda 6 adet. Bu kanallar:

 • EBA TV İlkokul
 • EBA TV Ortaokul
 • EBA TV Lise

Üç kanaldan da canlı yayınla dersler yayınlanıyor. Tabii ki her kanalda sınıflara göre dersler veriliyor. Mesela lise için sadece lise dersleri ortaokul için sadece ortaokul dersleri gibi. Burada öğrencilerin kendi sınıflarına göre kanallarını seçmesi gerekiyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Uzaktan Eğitim Nedir?

EBA TV

Kanallar İçin Türksat Uydu Ayarları

 • SD Yayın için Alış Bilgileri
 • Alış Frekans Değeri: 11.916 MHz
 • Polarizasyon: Dikey (V)
 • Sembol Oran Değeri: 30.000
 • FEC: 3 / 4

Bunlar SD yayınlar için geçerli olan değerler. Bir de HD yayınlar için geçerli olan değerler var. Tabii ki o değerlere de yer vereceğiz.

HD Yayın Alış Değerleri

 • Alış Frekans Değeri: 12.084 MHz
 • Polarizasyon: Yatay (H)
 • Sembol Oranı Değeri: 13.750
 • FEC: 2 / 3

İlginizi Çekebilir: Xiaomi Mi 10 vs Oppo Find X2 vs iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 20 Ultra Karşılaştırması

Bunlar da HD yayınlar için geçerli olan frekans bilgileri ve bu bilgileri televizyonunuza girerek gerekli kanal ayarlamalarının yapılması yeterli.

Kanalların yayın akışlarını öğrenmek istiyorsanız bu durumda da kontrol edeceğiniz birkaç farklı platform var. Bir nevi akışı görmüş olacaksınız ki bunun için eba.gov.tr adresini ziyaret edebileceğiniz gibi TRT’nin internet sitesinden de yayın akışlarını öğrenebiliyorsunuz. Herhangi bir sınırlama yok.

Yayın akışları detaylarıyla paylaşılıyor ve hangi dersler olduğu da görülebiliyor. Yayın akışlarını takip etmeniz çok önemli çünkü haftanın hangi günleri hangi öğrenci gruplarının dersleri olduğu konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Bir nevi ders programınızı almış oluyorsunuz ve buna göre kendi planlarınızı da oluşturabiliyorsunuz. Diyelim ki dersi belirlediğiniz ama dersi kaçırdınız. Bu durumda tekrar yayınlarına ulaşılabiliyor.

Ders Anlatan Öğretmenler Değişiyor mu?

Ders anlatacak olan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özenle seçilmiş öğretmenler. Arada değişiklik olsa da ders anlatan öğretmenlerin tamamı alanında uzman olan kişilerden seçiliyor.

Tek Televizyon Varsa Ama İki Yayın İzlenmesi Gerekiyorsa Ne Yapılacak?

Evde okula giden iki çocuk varsa ve tek televizyon varsa, çakışan dersleri dinlemek için tekrarlar takip edilebilir. Yayınlardan sonra geri dönüşlere bakılabilir ya da internet üzerinden tekrarlar takip edilebilir.

EBA TV hakkında bilinmesi gereken kısımları bunlar olarak paylaşabiliriz ama asıl önemli olan daha doğrusu önem verilen ikinci kısma yani EBA sistemine geçelim.

EBA TV

EBA Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğitim Bilişim Ağı, öğrencileri öğretmenlerle bir araya getiren bir sistem. Öğrenciler, öğretmenleri tarafından verilen ödevleri yapabiliyor, ödev etkinliklerine katılabiliyor ya da direkt olarak ders yapılabiliyor.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Tüm bunlar mümkün ama en güzel özelliklerden birisi ders çalışma sisteminin sunuluyor olması. Ders çalışma sistemi sayesinde öğrenciler istedikleri bir dersten istedikleri herhangi bir konuda baştan sona eğitim alabiliyor. Eğitici olarak oluşturulan videolarla tüm ders içeriği alınabiliyor ve ders sonunda testler çözülebiliyor.

Bu testlerde öğrencilerin yaptıkları yanlışlara göre, konu üzerinde eksik olunan noktalar tespit edilebiliyor ve öğrencilere konuyu telafi etmek için öneri içerikler sunuluyor. Böylece konu hakkında eksik kalan bir nokta olmuyor.

Öğrencilerin dersten kopmaması için öğrencilere öğretmenleri tarafından da içerikler ve ödevler gönderilebiliyor. Öğrenciler bunu çalışmalarım menüleri altında görebiliyor ve öğretmenlerinin gönderdikleri etkinliklere katılabiliyor.

Aynı zamanda öğrenci “Sayfam” bölümü üzerinden ne çalışma yapmış, bekleyen ödevleri neler, hangi içerikleri izlemiş bunları görebiliyor.

EBA TV

Canlı Dersler Sistemi

EBA TV üzerinde olduğu gibi EBA üzerinde de canlı dersler bölümü bulunuyor. Canlı derslere katılarak, sanki sınıf ortamındaymış gibi görüntülü olarak dersler yapabiliyorsunuz. Dersler sırasında öğretmene sorular sorulabiliyor. Aynı zamanda öğrencilerle de iletişime geçilebiliyor.

EBA’da Neleri Takip Edebilirim?

EBA sisteminde “Sayfam” bölümü bulunuyor. Burada okulunuz ve sınıfınız hakkında bilgileri, yapılan etkinlikleri kısacası her şeyi görebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla ve öğretmeninizle de iletişime geçebilirsiniz. Size gönderilen herhangi bir mesaj varsa onu da öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında kütüphaneler sayfası bulunuyor. Bu sayfada dijital bir kütüphane var ve tüm içeriklere bu bölüm üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

EBA TV

Mobil Uygulaması Var mı?

EBA TV gibi siteye girmeden mobil uygulama üzerinden de sistemi kullanabilirsiniz. Bunun için sistemin mobil uygulamasını indirmek ve kullanmak yeterli olacaktır. Mobil uygulamada da bu sistemlere ulaşmak mümkün.

Veliler için Sistem Nasıl İşliyor?

Sisteme velilerde giriş gerçekleştirebiliyor. Bunun için veli hesabını almak yeterli oluyor. Veli hesabı üzerinden ise çocuğunuz hakkında tüm bilgileri alabiliyorsunuz. Hangi ödevler verilmiş ve bu ödevlerin ne kadar yapılmış, öğrenci EBA sisteminde hangi konuda ne kadar zaman geçirmiş gibi bilgileri veliler de alabiliyor. Kısacası çocuğunuzun çalışma sistemini takip edebiliyorsunuz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Büyütme Ameliyatının 7 Nedeni

Öğretmenler için Sistem Nasıl İşliyor?

Velilerde olduğu gibi öğretmenler için de kontrol sistemi işliyor. Öğrencilerin hangi ödevleri yaptığı ve EBA üzerinde ne kadar süre geçirdiği görülebiliyor. Böylece öğrenciler öğretmenler tarafından da kontrol edilebiliyor. Ayrıca öğretmenler öğrenciler için sisteme veri yükleyebiliyor. Yani bir test, bir Doküman hazırlanabiliyor ve bunun üzerinden öğrencilere ödevler ya da görevlendirmeler verilebiliyor.

EBA Kaydı Nasıl Yapılıyor?

Eğer EBA TV sistemine ilk defa giriş gerçekleştiriyorsanız ve bir öğrenci hesabınız yoksa, hesabınızı nasıl açabileceğinize de bakalım.

Öğrencinin Şifre Alması

 • EBA sitesine girin.

EBA TV

 • Sağ üst kısımda yer alan “Öğrenci” bölümüne tıklayalım.
 • EBA şifreniz ve hesabınız olmadığı için “EBA hesabı oluştur” linkine tıklamanız gerekiyor.
 • “Şifre oluşturmaya devam et” ekranına tıklıyorsunuz.
 • Güvenlik kodunu giriyorsunuz, TC kimlik numaranızı giriyorsunuz, öğrenci numaranızı ve nufüs cüzdanınızdaki istenen bilgileri gireceksiniz.
 • Böylece yeni bir şifre alanı gelecek ve yeni şifre oluşturabileceksiniz.

Velilerin Öğrenci için Şifre Alması

Velilerde öğrenciler için şifre alabilirler. Bunun için yapılacak işlemler çok değişmiyor.

 • Veliler e-Devlet şifresini kullanarak EBA sistemine giriş gerçekleştiriyor.
 • Daha sonra bir giriş şifresi alıyor.
 • Bu şifre öğrenciye verilir. Alınan şifre ile öğrenci sisteme girdiği zaman, önce kendine bir şifre belirler ve bundan sonrada bu şifreyi kullanmaya devam eder.

EBA Asistan Nedir?

Siteye girdiğiniz zaman sağ alt kısımda mini bir robot göreceksiniz. Bu aslında sistemin sanal asistanı olarak biliniyor. Bunun üzerine dokunarak, sormak istediğiniz soru varsa sorabilirsiniz. Sorulan sorulara cevap alabiliyorsunuz. Verilen cevaplar çoğu zaman sınırlı olabiliyor ama temel seviyede merak edilen kısımlara yanıtlar bulunabiliyor.

EBA TV ve EBA konusunda merak edilenleri açıklamaya çalıştık. Uzaktan eğitim konusunda sürelerin ne kadar uzayacağını bilemiyoruz. Okullar yeniden açılsa bile artık bu sistem kalıcı olarak kullanılacak gibi gözüküyor. Öğrenciler için oldukça faydalı bir ders çalışma ortamı sunuluyor. Bu ortamdan yararlanmak ve dersleri böyle bir dönemde sürekli olarak takip edebilmek güzel.

Bir cevap yazın