E Vitamini ve zararları
E Vitamini ve Zararları

E Vitamini ve zararları

Sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda E vitamini en önemli besinlerden biridir. Şampuanlar, losyonlar, kremler ve güneş koruyucu gibi birçok üründe ana E vitamini kaynağıdır. Fındık ve tohum gibi E Vitamini içerebilen başka yiyecekler de vardır.

E vitamininin en yaygın şekli retinoldür. Retinol ayrıca retinol olarak da adlandırılır ve genellikle havuç, buğday tohumu ve soya fasulyesi gibi gıdalarda bulunur. Retinol ile birlikte alındığında E vitamini takviyeleri yardımcı olabilir. E vitamininin cildin elastikiyetini arttırdığı, kırışıklıkları azalttığı ve cildin nemi tutma yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir.

E Vitamini ve zararları

E vitamini cilt için de önemlidir çünkü nemlendirici görevi görür. Herhangi bir süre güneşe maruz kalacağınız zaman güneş kremi kullanmak önemlidir. Cildiniz için gerekli korumayı sağladığı için yüksek SPF derecesine sahip bir güneş koruyucu satın almak isteyebilirsiniz.

E vitamininin cilde bağlı başka bir doku olan kolajen üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir, böylece cildi sıkı ve pürüzsüz tutabilir. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatarak cildin daha genç görünmesini sağlayabilir. E vitamini tüketmenin kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek, kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterol seviyelerini arttırmak ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi başka faydaları da vardır.

Bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek başka E Vitamini formları vardır ve belirli kanser formlarının gelişimini önlemede etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türlerinin ilerlemesini bile yavaşlatabilir. Tüm antioksidanlarda olduğu gibi, önerilen günlük miktarı elde etmek için bol miktarda meyve ve sebze yemek önemlidir.

E Vitamini almak herkese bir şekilde fayda sağlayabilir. Soğuk algınlığı veya gribi önlemek istiyorsanız veya sadece daha sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, diyetinizde yeterli miktarda E vitamini aldığınızdan emin olun. Her gün yiyeceklerinizle birkaç kapsül alın ve bu temel vitaminin faydalarını elde edin.

E Vitamini takviyesi almak çok kolaydır ve başlamak için doktor reçetesine ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, ciddi rahatsızlıklarınız varsa veya hamile iseniz, o zaman bir doktorla E Vitamini almak hakkında konuşmak önemlidir. Buna ek olarak, maksimum faydayı elde etmek için vitamini düzgün bir şekilde almayı hatırlamak önemlidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Gluten Nedir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Amerika Birleşik Devletleri’nde, E vitamini tezgahın üzerinde satılmaktadır. Posta siparişi ile kullanılabilir ve onu satan birkaç web sitesi bulabilirsiniz. Ayrıca sağlık gıda mağazalarından da satın alabilirsiniz. Toplu olarak satın alabileceğiniz birçok E vitamini takviyeli gıda vardır.

E vitamininin çok çeşitli sağlık koşullarına yardımcı olduğu gösterilmiştir ve ayrıca çeşitli semptomları hafifletmek için kullanılır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenlidir. Yaşlandıkça günlük takviye almanızın yararlı olabileceğini unutmayın.

E vitaminin zararları

15 Şubat 2020 – Büyük bir yeni çalışma, E Vitamininin etkilerinden daha sık zarar verdiğini ortaya koyuyor. E vitamini, serbest radikaller olarak bilinen istenmeyen oksijen moleküllerinin vücudunu temizlediğine inanılan önemli bir antioksidandır. Araştırmacılar kan dolaşımından serbest radikalleri çıkararak kalp krizi ve kanseri önlemeyi umuyorlardı. Ancak bu antioksidan, kalp problemlerini ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan diğer reçeteli ilaçların çoğundan daha zararlı gibi görünmektedir.

Massachusetts, Boston’daki Harvard Tıp Okulu’ndaki bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada, E Vitamininin aslında kalp yetmezliği riskini arttırdığı bulundu. Serbest radikal hasarı, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizi artıran oksidatif stres olarak bilinen bir sürece neden olur. İşlem, sigara içmek, güneş ışığından ultraviyole ışığa maruz kalmak, yüksek kolesterol ve egzersiz eksikliği de dahil olmak üzere bir dizi farklı nedenden kaynaklanabilir. Harvard araştırmacıları, E vitamininin nitrik oksit üreterek ve vücuttaki antioksidan aktiviteyi azaltarak oksidatif strese neden olduğu sonucuna vardı.

Harvard araştırması yaklaşık üç yıl boyunca 500’den fazla kişiyi takip etti ve yüksek dozda E Vitamini alanların, takviye almayan insanlardan daha yüksek kalp yetmezliği riskine sahip olduğunu buldu. Yüksek dozda E Vitamini, kardiyovasküler hastalık gelişme şansını yaklaşık% 20 artırabilir. En yüksek dozu alanların – günde yaklaşık 50 mg – daha düşük dozlar alanlara göre kalp yetmezliği riskinin yaklaşık iki katı olduğu bulunmuştur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

E Vitamini vücuda zarar verirse, zaten bir kalp rahatsızlığı veya başka bir ciddi sağlık problemi ile uğraşıyorsanız takviyeyi almak mantıklı değildir. Bu yeni çalışma, antioksidanın genel sağlık planınızın gerekli bir parçası olmadığını kanıtlar.

E Vitamininin kalp kasını güçlendirmeye yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, aynı zamanda kalbin daha fazla çalışmasını sağlar ve kan akışından geçen oksijen miktarını azaltabilir. Ayrıca, baş dönmesi ve artmış kan basıncı gibi bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle, zaten bir kalp rahatsızlığıyla ilgilenenler için, herhangi bir antioksidan takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Bu nedenle, E Vitamini’ne neyin zarar verdiğini bilmek istiyorsanız, takviyenin sağlığınız için ne yaptığına bakın ve bundan kaçınmaya başlayın. Zaten bir tane alıyorsanız, daha düşük dozlarla başlayın ve yavaşça yukarı çıkın.

Bir cevap yazın