Dudak Çatlaması Nasıl Geçer
Dudak çatlaması nasıl geçer

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Dudak çatlaması, özellikle de soğuk kış aylarında insanların en sık karşıladığı problemlerden biridir. Öyle ki meydana gelen görüntü en estetik açısından çok kötüdür hem de oldukça acı vericidir. Çeşitli yöntemler denendiği halde dudak çatlaması devam ediyorsa bu başka hastalıkların da habercisi niteliğinde olabilecektir.

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Dudak cildi bütünlüğündeki bozulma ve yaralar, çatlama şeklinde tanımlanır. Dudak derisi oldukça narin bir yapıya sahiptir. Soğuk ve kuru hava genellikle dudakların kolayca kurulmasına ve devamında da çatlamasına neden olabiliyor. Hatta ilerleyen süreç içerisinde bu çatlak görünüm iltihaplanabilir.

Böyle durumlarda ise evde yapılabilecek bazı uygulamaların düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Uzun süreli çatlakların altında yatan nedeni anlamak içinse doktor kontrolünden geçmek şarttır. Peki dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlağı tedavisi nasıl yapılır? Çatlak dudaklara en iyi gelen nemlendiriciler nelerdir? İşte detaylar…

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Kış mevsiminde ve kuru havaların yoğun olduğu günlerde dudak çatlakları sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi olmuştur. Çatlamanın aslına bakıldığında birçok nedeni olabilir. Ancak ilk evre her zaman dudak kuruluğu olarak kendisini gösterir ve daha sonra çatlama başlar. Dudak çatlaması neden olur sorusuna net bir şekilde yanıt verebilmek, çatlamaları önlemek ve tedavi etmek için en iyi yöntemin ne olduğunu bulmak açısından çok önemlidir. Dudak çatlaklarının nedenleri;

 1. Dudak Emmek, Isırmak ya da Yalamak

Dudakları oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de tahriş olmaları cildin birçok bölgesine göre çok daha kolaydır. Dudaklarını yalamayı alışkanlık haline getirenler, emme alışkanlığı olanlar ya da dudak ısırma ve kurumuş derileri koparma alışkanlığı olanlarda dudak çatlaklarına sıkça rastlanabilir. Böyle durumlarda dudak balsamı kullanmak iyi bir çözüm yöntemi olacaktır.

 1. Ağızdan Nefes Alma Alışkanlığı

Ağızdan nefes almak dudakların hava daha yoğun olarak temas etmesine neden olur. Bu da kuruyup çatlama sorununun meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca grip, nezle vb. gibi hastalıklar da ağızdan nefes almayı gerekli kılan problemlerdir. Böyle durumlarda da dudak çatlamaları yaşanabilir.

 1. Yetersiz Sıvı Tüketimi
Bu İçeriğe Göz Atın!  Saç Kurutma Önerileri

İnsan vücudu cildin nemli kalmasını sağlamak için su kullanır. İhtiyacın tam olarak karşılanabilmesi için yeterli miktarda su tüketimi gerçekleştirilmesi gerekiyor. Gün içerisinde yeterince su içmemek narin bir yapıya sahip olan dudakların çatlamasına neden olabilir. Buna bir nevi dehidrasyon adı verilmektedir. Aynı zamanda yüksek ateş, ishal ve diğer hastalıklar da yine dehidrasyon oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

 1. Soğuk, Rüzgârlı ve Kuru Hava

Kuru, rüzgârlı ve soğuk havalar dudak çatlamalarının en birincil nedenleri arasında yer alıyor. Hava koşullarında meydana gelen ani değişimler de kuruluk ve çatlama sorununu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle hava değişimine karşı hassasiyeti olan kişilerin çatlama sorunu yaşamamak adına düzenli olarak dudaklarını nemlendirmeleri gerekecektir.

 1. Çok Fazla Güneşe Maruz Kalma

Güneş ışınları cilt için D vitamini salgılasa da fazlası cilde zarar verir ve çatlak ya da yaralanmaların oluşmasına sebebiyet oluşturabilmektedir. Uzun süreli güneşe maruz kalmamak dudak çatlaklarının giderilmesi açısından son derece önemli olacaktır.

 1. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Vitamin ve mineral eksikliği de dudak çatlamalarının önemli nedenleri arasında yer alıyor. Peki dudak kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? Özellikle de B2, B3, B6 VE A vitamini eksikliğinde çatlama ve iltihaplanma semptomlarına sıkça rastlanmalıdır. Daha sağlıklı dudaklar için kesinlikle vitamin eksikliklerinin giderilmesin dikkat edilmesi gelir.

Dudak Kuruluğu İçin Krem Önerileri

Dudak kuruluğu probleminden kurtulmak için dudakların sürekli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Dudaklar bilindiği gibi cildin en narin bölümüdür. Bu nedenle kolayca tahriş ya da yara olabilir. Meydana gelen bu sorunu gidermek için nemlendirme özelliği yüksek olan ürünlerin ve kremlerin tercih edilmesi gerekiyor.  Dudak kuruluğu için krem seçerken de bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kremlerin mümkün olduğunda doğal içerikli olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Kimyasal içerikli ürünlerden uzak durulması şarttır.
 • Dudak çatlaklarını gidermek için yağ oranı yüksek olan balsam kullanımı da tavsiye edilmektedir.
 • Dudak çatlak kremleri almak için doktor önerileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Doğal peeling yöntemleri kullanılabilir.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı

Bu kriterlere dikkat edildiğinde dudak çatlakları sorunlarını önemli ölçüde gidermek mümkün olacaktır.

Dudak Yanması ve Şişmesi

Dudak şişmesi ve yanma problemi genellikle dudak ödemi olarak bilinir. Dudaklar, bir ya da iki dudağın normal boyutlarına göre daha fazla büyüyorsa ve uzuyorsa dudak şişmesi ve yanması problemi yaşanıyordur. Oluşan şişlik genel olarak sıvı birikimi ve dudak dokusu içerisindeki iltihaptan kaynaklanmaktadır.

Dudak yanması ve şişmesi, aynı zamanda yaralanma, hastalık, bazı ilaçların kullanımı ve alerjiler dahil olmak üzere birçok nedene bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Dudak yanması ve şişmesi durumunda yemek yerken, içecek içerken, konuşurken ve de ağzınızı açarken büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda dudak şişmesiyle birlikte ortaya çıkabilecek diğer sorunlar da şunlardır;

 • Kabarcık Oluşumu
 • Çatlak Oluşumu
 • Dudak Oluşumu
 • Dudak Rengi Değişimi
 • Yorgunluk
 • Ağrı
 • Yüksek sıcaklık hissetmek ve titremek
 • Yoğun baş ağrıları

Bu tür sorunların meydana gelmesi durumunda hemen bir sağlık kurumuna başvurulması ve önerilen tedavi yönteminin tamamlanması gerekmektedir.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir

Dudak çatlaması için iyi olan nedir? Bu, milyonlarca insanın durumunun ne zaman olduğunu sorduğu bir sorudur. Dudak çatlaması oldukça acı verici olabilir, ancak neyse ki, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Bilmeniz gereken ilk şey, hastalıkla nasıl başa çıkılacağı ve durumun gelişmesine neyin neden olduğunu anlayarak başlamanız gerekecek.

Dudak çatlaması için iyi olan bir D vitamindir. D vitamininin bu durumu azaltmada ve hatta durdurmada çok etkili olduğu gösterilmiştir. Günlük olarak bu vitaminin iyi bir miktarını almanız gerekecektir. Aldığınızdan emin olmanız gereken başka bir şey kalsiyumdur. Kalsiyumun bu durumun şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Size yardımcı olabilecek birkaç şey daha var, ancak sorunu iyileştirmek istiyorsanız kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekecek.

Durumu anladıktan sonra, dudak çatlaması için neyin iyi olduğunu bileceksiniz. Her şeyden önce, duruma neyin neden olduğunu bulmak, böylece düzgün bir şekilde tedavi edebilmeniz önemlidir. Sebep zayıf beslenme kadar basitse, diyetinizde sorunu ortadan kaldıracak değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca sorunun yaşam tarzından mı kaynaklandığını veya başka bir şeye neden olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Hastalığa neyin neden olduğunu öğrendikten sonra, onu tedavi etmek için ne yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Kullanılabilecek en iyi tedavilerden biri, birçok farklı durum ve hastalığa iyi gelen D vitamini.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir, Bitkisel Çözümler

Dudaklarda kızarıklık oluşumu, çatlama, kuruma hissi, hassasiyet oluşumu ve acı gibi belirtiler hem estetik açıdan kötü bir görünüm yaratır hem de kişilere ciddi anlamda ciddi bir rahatsızlık vermektedir. İnsanların günlük yaşantısını bir hayli olumsuz etkisi olan bu problemin çözümünde bitkisel yöntemlerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir ve bitkisel çözümler nelerdir? İşte detaylar…

Bu İçeriğe Göz Atın!  Akne Nedir? Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Toz Şeker

Toz şeker, dudak üzerinde meydana gelen ölü dokuların giderilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda da ölü hücre oluşumuna engel olur. Çatlaklar ve kuruluktan dudaklar için şeker iyi bir çözüm yöntemi olacaktır. Bakım kürü oluşturmak için 1 tatlı kaşığı toz şekerle, 1 tatlı kaşığı kadar balı karıştırın ve dudaklara sürün. 5 dakika bekletin ve ardından ılık su ile temizleyin.

Bal

Dudaklar narin bir yapıya sahiptir. Bal, anti bakteriyel nitelik taşımaktadır. Bal, dudak dokularını güçlendirmektedir. Bakım kürü yapmak için 1 yemek kaşığı kadar bal yeterli olacaktır. Balı dudaklarınıza sürdükten sonra ortalama 15 dakika boyunca bekletin. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kez uygulamanız şarttır.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisi içinden çıkan jel, dudak çatlaklarına iyi gelmektedir. Kesilen yaprak içinden çıkan jeli dudaklarınıza masaj yaparak sürünüz ve 1 gece boyunca bu şekilde uyuyunuz. Yapılan uygulamanın ardından birkaç gün içinde çatlaklarınızın giderildiğini göreceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, dudak çatlakları için en iyi çözüm yöntemleri arasında yerini alır. Ancak tedavi için katı formdaki ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Hindistan cevizi yağları hemen her alanda satılıyor. Özellikle de aktarlarda bu ürünü kolayca bulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza masaj yaparak uygulamanızı tavsiye ederiz. Kısa süre içerisinde daha doğal dudaklara sahip olmanız mümkün olacaktır.

This Post Has One Comment

 1. Oktay

  Mükemmel öneriler vermişsiniz. Çatlak dudaklar için sizin de dediğiniz gibi iyileştirici pek çok yöntem var. Hangisi cildinize daha iyi geliyorsa uygulayın. Ama üşenmeyin ve düzenli olarak bir yöntemi birkaç kez deneyin. Bir kez deneyip de bırakan çok kişi var. O şekilde yapınca hiçbir faydası olmuyor. Öneriler için teşekkürler.

Bir cevap yazın