Deve Dikeni Tohumu Ne İşe Yarar?

Deve Dikeni Tohumu Ne İşe Yarar?

Deve dikeni tohumu uzun dönemlerden beri süre gelen şifalı bir bitkidir. Genel olarak “Karaciğer hastalıkları” tedavilerinde kullanılır. Her bitki içerikli yazılarıma eklediğim gibi yine bu yazıma da eklemeliyim ki! Bitkiler şifadır doğanın bizlere sunduğu şifa elidir fakat eski dönemlerde zehirler de yine bitkilerden yapılmaktadır. Dolayısı ile her şifalı bitkinin bir ölçüsü ve kullanım kaidesi bulunmaktadır. Deve Dikeni tohumu da bu şifalı bitkiler arasındadır. Ciddi anlamda karaciğer hastalıklarına şifası ile bilinmektedir halk arasında.

Deve Dikeni Tohumu nedir? Nerelerde yetişir?

Basit anlamda Papatya ailesinden olan deve dikeni tohumu tıbbi anlamda antioksidan ve anti-inflamatuar ( iltihap, yara, bakteri ve virüsler gibi organizmalara karşı vücudun normal koruyucu tepkisi. Kısaca; Enfeksiyona karşı vücut koruma kalkanı anlamına gelen tıbbi bir terimdir. ) özelliklerine sahip olan ve vücudu zehirli atıklardan arındırmak için kullanılan bir bitkidir. ( özellikle karaciğer )

Sıcak bir iklime sahip olan tüm bölgelerde yetiştirilebilen bu bitki yaygın olarak Kaliforniya ( A.B.D ) görülmektedir.

Vücudumuzda Karaciğerimiz adeta bir filtre gibi hareket ederek yaşamımızda toksinlerin zararlı maddelerden korumak için oldukça fazla çalışmaktadır.

Karaciğerimizi tehlike altına alabilecek Siroz, Hepatit ve safra kesesi bozukluklarını deve dikeni tohumu ile önlenebilir. Hatta düzenli kullanırsak oluşma ihtimallerini dahi yok edebiliriz.

Bazı otoritelerce kanser tedavilerinde kullanıldığı DNA hasarıyla savaşabildiği ve tümörlü hücrenin büyümesini engelleyerek durumu tersine çevirebildiği söylenmektedir. 2007 yılında yapılan bir araştırma ile kanıtlansa da henüz çalışmalar bu anlamda devam etmektedir.

Deva Dikeni Tohumu Nasıl Kullanılır?

Genellikle Tohumlu bitkiler demleme usulünden çok kaynatılarak özelliklerini suya bırakmaktadırlar.

Deve dikeni de bir nevi tohum olması nedeniyle, kaynayan suya bir tatlı kaşığı atılarak 10 – 15 dakika kısık ateş de kaynatılmalı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Migren Nedir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Ölçüleri bir büyük kupa su için; bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumu

Tohumları sıcak suya atmamız ardından 15 dakika kadar kaynayan suyun altını kapatalım ve kaynattığımız ürünün bu cezve ise ağzını kapatıp demlenmesini suyun ılımasını bekleyelim.

Yaklaşık 10 dakika kadar dinlendirdiğimiz deve dikeni çayımızı süzgeç’ den geçirerek bardağa aldıktan sonra içime hazır durumdadır.

İsteğe bağlı olarak bir dilim limon ya da nane ile servis yapabilir ya da sadece kaynadığı haliyle de içebilirsiniz.

NOT: Genel bir bilgi olarak paylaşmalıyım. Bu tür şifalı bitki çaylarını gün içerisinde sadece 2 fincan tüketmeliyiz. Tarifi verirken büyük bir kupa ile yansıtma sebebim kaynayan suyu buharlaşarak azalması. Yeşilçay – Ihlamur – Papatya – Kuşburnu – Beyaz Çay – Rezene – Adaçayı- vs. masum görünen tüm bitki çayları toplam olarak günlük 2 fincan tüketilmelidir. ( bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz )

Karaciğer detoksu olarak vermiş olduğum tarifi yaparken 10 günlük sürelerle yapılıp ara verilmeli ve bu detoks yapılırken başka bir bitki çayı içilmemelidir.

Sağlıklı Günler…

 

Bir cevap yazın