Dermatolog Kime Denir?
Dermatolog-dermatoloji-cilt doktoru-

Dermatolog Kime Denir?

Dermatologlar cilt bozukluklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır. Bir dermatolog, dermatoloji uygulayan bir kurul sertifikalı doktordan daha sık değildir. Cilt bakımına ek olarak, prostat, meme kanseri, gastrointestinal sistem, böbrekler ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere cildi etkileyen hastalıklarda da uzmanlaşabilirler.

Cilt probleminiz varsa, kendinize “Dermatolog kimdir?” Bu iyi bir soru, çünkü cilt problemlerinizi bir ücret karşılığında tedavi etmeye çalışacak birçok kişi var. Bu seçerseniz deneyebileceğiniz bir şey olsa da, rahat olmadığınız bir şey yapmanızı önermiyorum. Ve ne diyeceğini biliyorum, “Doktor, bir sivrisinek tarafından ısırılır ve kızarırsam ne yapardın?”

Bu, bir doktorun teşhis koyması için çağrılmasını gerektiren bir şeydir ve o zaman bile dermatolog kimdir? Şimdi, bu yaklaşımı benimsemeden önce, bazı tavsiyeler. Cilt probleminiz doktorunuzla tartışmak için çok utanç verici olsun ya da olmasın, ya da bir dermatolog teşhisi konulduysa ve alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, dermatolog olarak adlandırılan şeyi öğrenmek istersiniz.

Bazı dermatologlar her türlü tıbbı uygularlar; ancak diğerleri belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Bir dermatolog, herhangi bir ilaç reçetesi yazabilmek için özel bir eğitime sahip olmalıdır. Bir dermatolog ayrıca Amerikan Dermatoloji Kurulu tarafından tanınan bir dereceye sahip olmalıdır.

Örneğin, bir akne doktoru en az iki yıl tıp fakültesi, staj, ikamet ve pediatri alanında yüksek lisans derecesine sahip bir kurul sertifikalı dermatolog olmalıdır. Sadece bir yıllık tıp fakültesini bitirmiş, ancak çocuk akne uzmanı olarak sertifika almış bir birey, Amerikan Dermatoloji Kurulu tarafından bir dermatolog düşünmeyecektir. Bu nedenle, kimin dermatolog olduğuna karar verirken, bu gerekli adımları attığınızdan emin olun.

Ancak bir dermatolog dermatolog olduğu için, cilt problemlerinizin tüm cevaplarına sahip oldukları anlamına gelmez. Bunun yerine, bir dermatolog, sadece tıp biliminde değil, her türlü tıp dalında eğitim almış bir hekimdir. Bir dermatolog ayrıca kişisel sağlık doktoru olarak da hizmet verebilir; yani, çocukları veya yetişkinleri için hangi tedavilerin en iyi olabileceği konusunda ailelerle danışman olarak çalışan bir hekimdir.

Ek olarak, bir dermatolog bir hastane tarafından tıp teknisyeni olarak da kullanılabilir. Veya bir dermatolog, özel eğitim gerektiren bir fizyoterapist veya hemşire pratisyeni olarak çalışabilir. ABD’de dermatolog olarak çalışmaya hak kazanan bir kişi doktora derecesini beş yıl içinde almalıdır.

Birçok dermatolog vaaz ettiklerini uygular; en karmaşık ve şiddetli cilt bozukluklarının yanı sıra çok yaygın olanları da tedavi edeceklerdir. Dermatolojiyi olabildiğince araştırmanız önemlidir, böylece nasıl haline geleceğinizin tamamen farkında olmanız ve genel olarak dermatoloji alanını anlamanız gerekir. Ayrıca bir doktora danışmak ve dermatolojinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek de yararlı olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  İdeal Kilonuza Ulaşmanız İçin Bazı Öneriler

Bir cevap yazın