D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

Vücudumuz için hayati önem arz eden D vitamini vücudun ürettiği bir vitamin değildir. Bu sebeple D vitamini alımı konusunda dışa bağımlı olunduğu söylenebilmektedir. En yoğun D vitamini alınan durum güneşte kalmaktır. D vitamini nedir? Birçok uzmana göre D vitamini hayattır. Hemen Hemen her gün yaz aylarında 12 ile 13 arasında 15 dakikalık güneşe çıkma durumu olabilen kişiler vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir. D vitamini Nedir? Fosfor ve kalsiyumdur. Kısaca D vitamini Nedir? Sorusuna vücudun yapı taşlarından biridir de denilebilmektedir.

Birçok kişi güneş korumasız en tehlikeli saatlerde güneşe çıkmanın doğru fikir olmadığını savunabilmektedir ancak güneşin dik açılarda geldiği saat en yoğun D vitamini alımı sağlandığı sürelerdir. Ve sadece 15 Dakika bu güneş altında yürümek oldukça faydalı olacaktır. Kışın Güneş üzerinden alamadığımız D vitamini ise doktorunuz tarafından ihtiyacınız olduğu söylenmesiyle, dam vitamini kapsüllerinden ya da damlasından yardım alınarak takviye edilebilmektedir.

d vitamini nedir
d vitamini nedir

D Vitamini Nedir? Eksikliğinde Neler olmaktadır?

D vitamini nedir? Cildin güneş ışınlarını süzerek D vitaminine dönüştürmesiyle, kemik ve diş gelişiminin güçlenmesinden ve daha birçok şeye fayda sağlamaktadır. Uzmanlar bahar aylarında kollar ve bacakların güneş görecek şekilde güneşlenilmesini önermektedir. Vücut 30 ile 50 yaş aralığındaysanız günde 1000 mg 50 yaş üzerindeyseniz 1200 mg D vitaminine ihtiyacı bulunmaktadır.
D vitamini eksikliği çocuklar da raşitizme sebep olurken, ileri yaşlarda ise osteoporoza yani bir başka deyişle kemik erimesine sebep olmaktadır. D vitamini fazla alındığında ise, kalsiyum birikmesi oluşması sebebiyle, böbrek taşı, kalp ve böbrek yetmezliği gibi sorunlarla kişi karşı karşıya kalmaktadır.

D vitamini içeren Besinler Nelerdir?

D vitamini Nedir? D vitamini tamamen güneştir. Ancak besinlerde de alınabilmektedir. D vitamini bakımından zengin besinler şunlardır; süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, uskumru, tatlı patates, maydanoz, yulaf, ısırgan otu, mantar, karaciğer ve somon balığı gibi besinlerde D vitamini yer almaktadır.
D vitamini kemikler için oldukça önem arz etmektedir. 50 yaş üzeri D vitaminini güneşten alamıyorsa mutlaka besin takviyesi ya da ilaçlarla dengelemeli ve balık yağı gibi sürekli bir dengede tutumalıdırlar.

Bu İçeriğe Göz Atın!  İstanbul Sözleşmesi Nedir? Sözleşmenin Tarihi

Bir cevap yazın