Corona virüsü nedir

Corona virüsü nedir

Corona virüsü nedir anlayabilmek için işl önce virüs nedir bilmemiz gerek. Virüs ne anlama geliyor? Bu, insanların sıklıkla sorduğu bir sorudur, çünkü virüs kelimesini duyduklarında, özellikle bilgisayarda veya bir cihazda virüslere neden olan bir virüs fikrini hemen alırlar.

Ancak virüsün tanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, onu sözlükte kolayca bulabilirsiniz. Bu, genellikle konakçıdan herhangi bir müdahale olmaksızın hızlı bir şekilde replike olabilmesini sağlayan bir proteine ​​sahip olan, kendi kendini kopyalayan küçük bir enfeksiyöz ajandır.

Bugün, virüs terimi tıp uzmanları tarafından, bilseniz de bilmeseniz de her tür virüsü tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki virüs bizim için ne ifade ediyor?

Virüs, başka bir hastalık veya problemin nedeni veya semptomu olarak düşünülebilir. Bu, bakteriler, virüsler veya bakteriler, mantarlar ve hatta virüsler ve parazitik organizmalar(Parazit kelimesinin tanımı, diğer canlılar üzerinde yaşayan ve beslenen herhangi bir şeydir. Parazitler dünyanın her yerinde bulunur, ancak insanlarda en yaygın olanı solucanlar, mayalar ve küflerdir.) gibi herhangi bir bulaşıcı ajan şeklinde olabilir.

Çoğu insan bakterinin ne anlama geldiğini ve bakterilerin vücudumuza nasıl girdiğini sorar. İyi haber şu ki, bakterilerin yerini ele geçirmesini engelleyen birçok şey var ve bu nedenle sağlıklı kalabiliriz.

Bir virüs ile organizma arasındaki farkı bilmek her zaman iyidir. Bu terimlerin ne anlama geldiğinin farkında olmalısınız, özellikle de bilgisayarınıza virüs bulaşmadığı halde bilgisayarınıza bulaştığını düşünebilirsiniz. Ve enfekte olduğunuzda, virüsün ne anlama geldiğini bilmek her zaman iyidir, böylece ondan mümkün olan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Corona Virüsü nedir?

Corona Virüsü nedir? Grip benzeri belirtiler yaşarsanız, Corona virüsüne maruz kalabilirsiniz. Bu virüs, aerosol haline getirilmiş viral partiküllerin solunması yoluyla veya kontamine nesneler, hayvanlar veya tükürük ve meni gibi vücut sıvıları ile soluma, yutma veya deriden cilde temas yoluyla enfeksiyon olarak bulaşabilir.

COVID-19, SARS-CoV-3 adlı bir koronavirüsten kaynaklanır. HIV veya kalp veya akciğer hastalığı gibi ciddi bağışıklık sistemi hastalıkları olan kişiler, COVID-19 enfeksiyonundan kaynaklanan daha ciddi komplikasyonlar için daha yüksek risk altındadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Batık Ayak Tırnakları Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Virüs kan hücrelerinde hızla çoğalır, bu nedenle hızlı tedavi edilmezse kişi ciddi enfeksiyonlara yakalanabilir. COVID-19 enfeksiyonunun semptomları arasında ateş, yorgunluk, kas ağrısı, halsizlik, nefes darlığı ve göğüs ağrıları bulunur.

Bu, pandemik H1N1 influenza veya domuz gribine neden olan ve insanlar arasında hava yoluyla bulaşabilen iki koronavirüsten biridir.

Diğer virüs, SARS, Coronaviridae ile aynı aileye aittir ve SARS-COV olarak bilinir. Bu virüsler birbirleriyle ilişkilidir ve bir arada bulunur, ancak hastalığa neden olma yeteneklerinde çok az benzerliğe sahiptir.

Bu koronavirüs türlerinin çoğu vücudun bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Suşların küçük bir yüzdesi sağlıklı hücrelere bulaşarak enfeksiyona neden olur. Aslında, virüs çoğalır ve konakçı hücreye kalıcı hasara neden olan hücresel bir değişikliğe neden olur. COVID virüsünün neden olduğu hücre hasarı, COVID enfeksiyonuyla sonuçlanır.

 

Sağlıklı bir insanın bağışıklık sistemi virüsü öldürmez. Virüs, kendisiyle savaşmayan hücrelerde istila ve çoğalmada çok etkilidir. Bağışıklık sistemi tehlikeye girerse, sağlıklı hücrelerin hücre duvarları çok güçlüdür ve virüs çoğalamaz.

İnsanların yaşadığı ana semptom, grip benzeri semptomlardır. Bunlar ateş, yorgunluk, öksürük, ateş ve baş ağrısını içerir. Diğer belirtiler arasında ishal, bulantı, kusma ve göğüs ağrıları bulunur.

Bazı insanlar ateş geliştirebilir, ancak bu diğer semptomların hiçbirini yaşamazlar. Virüs çoğaldığında bağışıklık sistemine zarar vererek ciddi semptomlara neden olur. Birçok insan ateş, titreme ya da öleceklerini hisseder.

Oluşabilecek semptomlardan biri, bir gün veya daha uzun süre devam eden ateştir. Hastalık ayrıca ağızda, dudaklarda veya burun çevresinde ateş kabarcıklarına veya yaralara neden olabilir.

COVID virüsü enfeksiyonu olan bir kişi, açıklanamayan kilo kaybına ve beyaz kan hücresi sayısına sahip olabilir. Bazı kişilere, hepatit, menenjit ve zatürre gibi COVID enfeksiyonu nedeniyle başka hastalıklar teşhisi konmuştur.

COVID semptomlarını ilk yaşadığınızda, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız. Tıbbi yardım almayı geciktirirseniz, enfeksiyon vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Yaygın COVID semptomlarından herhangi birini yaşarsanız, zamanınızı boşa harcamayın ve doktorunuza görünün. Daha önce hiç ateşiniz olmadıysa, onu tedavi etmeye çalışmayın. Etkisi olmayan ilaçlar kullanarak kendinizi bir enfeksiyona maruz bırakıyor olabilirsiniz. enfeksiyon hakkında.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

COVID’niz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurun ve şüphenizi doğrulamak için test yaptırın. Test, enfeksiyon olup olmadığını belirleyecektir. COVID enfeksiyonu ya da değil.

Ateşin yükseldiğini fark ederseniz, yemeyi ve içmeyi bırakmayın. Bu semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Susuz kalmayın ve bol bol su için.

Vücudunuz COVID ile savaşacak ve hastalıktan kurtulacaktır.

Bulaşıcımıdır

Bu kış tüm dünyaya yayılan hastalıkla ilgili son haberler olan Corona Virüsü, bunun çok ciddi olabileceğini öne sürüyor. Aynı hastalığı bulaştırabilen başka virüsler olmasına rağmen, virüsün bulaşıcı olduğu ilk kez budur. Yani bu virüsün ne kadar bulaşıcı olduğu sorusu cevapsız kalıyor.

Bu virüsün en yaygın türünün adı COV-2’dir ve çok tanıdık gelen bir adı vardır: “SARS virüsü”. Koronavirüs, bir vücuda doğrudan temas yoluyla girilerek insandan insana bulaşan bir virüstür.

Bu nedenle, bu virüs tüm dünyaya yayıldığı ve birçok ülkede enfeksiyonlara neden olduğu için “corona virüsü” adı çok uygundur. Şimdiye kadar geniş çapta yayılmamasına rağmen, Afrika’daki enfekte bir kişiden Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi.

Virüsün oldukça bulaşıcı olduğuna ve vücudun hemen hemen tüm alanlarını etkilediğine inanılıyor, ancak en yaygın semptomlar hastalığa karşı bağışık olmayan ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde cilt ve burunda tahriş oluyor.

VOC-2, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde birçok zatürree vakasına ve diğer ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olmaktan sorumludur.

Diğer SARS türlerinde olduğu gibi, birçok insan virüsün Orta Doğu ve Asya’nın ötesine yayılma potansiyeline sahip olabileceğine inanıyor, ancak bu henüz doğrulanmadı.

Kendinizi virüsten korumanın en iyi yolu, enfekte bir kişi veya hayvanla temastan kaçınmaktır. Elbette bu, virüse yakalananların test edilmesi gerektiği anlamına gelir, ancak gerçek şu ki, virüs oldukça bulaşıcıdır ve vücut sıvıları yoluyla kolayca bulaşabilir.

Birçok insan bunun öksürme ve hapşırma yoluyla bulaştığına inanır. Aslında, virüsün ilk olarak bir cenaze evinde öksürerek bulaştığı düşünülüyordu, ki burada virüs ilk kez insanlarda keşfedildi, ancak enfeksiyon hala belirsiz.

Corona virüsü hakkında bilinen şey, virüsün dolaylı temasla bulaşabileceğini gösteren bazı kanıtlara rağmen, yalnızca doğrudan temasla bulaşamayacağıdır. Ayrıca, bazı insanlar virüsün, enfekte bir hayvanla kontamine olmuş nesnelere dokunarak bulaşabileceğine inanıyor. veya kişi.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı

Bu nedenle, enfekte bir hayvanla veya başka bir kişiyle yakın zamanda temas etmiş kişilerin giydiği giysiler, insanların bu virüsü kapmasının en yaygın yoludur. Virüs, enfekte olmuş bir hayvanla temas ettikten sonra hasta üzerinde kullanılan havlular, jiletler ve hatta havlular dahil olmak üzere deriye veya enfekte bir kişiyle temas eden nesneler üzerine bulaşabilir.

Bazı uzmanlar, bir doktor muayenehanesi gibi kıyafetlerin paylaşılması veya hastanın ev ortamında başkalarıyla paylaşılması durumunda riskin daha da yüksek olduğuna inanmaktadır.

Bu nedenle, özellikle aynı yatağı ve banyoyu veya duş alanını paylaşan çok sayıda insan olduğu için, virüsün büyük hastane ortamına yayılma potansiyeli vardır.

Bununla birlikte, astım veya KOAH gibi solunum problemleri olanlar özellikle risk altında olacaktır.

Çoğu insan kendini iyi hissetmediğinden, kişisel eşyalarını paylaşma olasılıkları daha yüksektir. Virüsün bir kişiden diğerine bulaşması mümkün olsa da doğrudan temas olmadan virüsü kaç kişinin kapabileceğini göstermek zordur.

Corona virüsü hastalığının belirtileri nelerdir?

Semptomlara temel olarak hastalığa neden olan virüs ve vücudu etkileme şekli neden olur. Endişelenecek bir şey olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu kişi için ölümcül bir hastalık olabilir çünkü hastalık herhangi bir yerden bulaşabilir. Hastalığa sahip değilseniz bile, hastalanma ihtimaliniz vardır. Peki corona virüsü hastalığının belirtileri nelerdir?

Korona virüsü hastalığının belirtileri erken evrelerde tanınabilir, böylece insanlar virüsün onları enfekte etmesini önlemeye başlayabilir. Vücudunuzun hastalığa yakalandığının olası işaretlerini bilmek önemlidir, böylece bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğinizde ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Vücudunuza bu virüs bulaştığının işaretlerinden biri de deli gibi kaşınmasıdır. Başka bir belirti de yaranın kaşınmasıdır. Boğaz kaşınmazsa, kişi hastalığa yakalanmış olabilir. Hastalığa zaten yakalanmışsanız semptomlar ateş, sarılık ve kızarıklığı içerebilir.

Corona virüsü hastalığının semptomları esas olarak virüsten ve vücudu etkileme şeklinden kaynaklanmaktadır. Hastalığın size bulaşmasını nasıl önleyebileceğinizi bilin. Hastalığa yakalandığınızı düşünüyorsanız, derhal bir doktora görünmelisiniz, çünkü size hastalığın teşhisi ve nasıl tedavi edileceği konusunda yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın