Corona Virüs Gıdadan Bulaşıyor mu?

Corona Virüs Gıdadan Bulaşıyor mu?

Corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Son aylarda herkesin hayatını değiştiren ve tüm hayatımızı alt üst eden corona virüs için gıda yoluyla bulaşma riskinin oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Buna rağmen corona virüs gıdadan bulaşıyor mu gibi sorular uzmanlara sıklıkla yöneltilmektedir. Uluslararası gıda mikrobiyoloji komisyonu hayatımız etkileyen Covid-19’ un gıdadan bulaş kaynağı olma durumunun çok düşük bir ihtimal olduğu açıklanmıştır. Yeni tip corona virüs gıdadan bulaşıyor mu yoksa yiyecek ve içeceklerden hatta ambalajlardan bulaşıp, bulaşmadığını test eden komisyon oldukça düşük riskli olduğunu ve corona virüs gıdadan bulaşıyor mu sorularına oldukça düşük ihtimal ile bulaşmaktadır olarak açıklandı.

Gıda Firmaları Çalışanlarını Korumalı

Corona virüs gıdadan bulaşıyor mu soruları en çok gıda sektöründe yankılandı. Gıda firmaları çalışanlarını Korona virüs’ e karşı korumalı ve gıdaların hazırlanması sürecinde paket aşamasına kadar olan süreç de gıda güvenliği ve çalışan sağlığı açısından güvenliği söz konusu olması nedeniyle, titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu nokta da gıda firmaları corona virüs gıdadan bulaşıyor mu sorularıyla salgında yön bulmaya çalışırken, tek önlem olarak çalışanlarını korumalı ve sağlık sorunu yaşanmamasına özen göstermeleri gerekmektedir. Görünen kadarıyla, tedbirler dahilinde, gıda ve gıda ambalajının korona virüs bulaşmasına dair bir bulaş yolu olmadığı netleşmiş durumdadır.

Yeni Tip Corona Virüs Gıdadan Bulaşıyor mu?

Yeni tip corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Salgının ilk zamanlarında virüsün yüzeyler yolu ile bulaşacağı endişesi oldukça gündemdeydi. Hatta corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Market poşetleri de bir bulaş yolu mu? Gibi bir çok soru gündemden uzun süre düşmedi. Bireyler evlerine aldıkları tüm ürünleri çamaşır sularıyla yıkamak gibi birçok yöntemlerle kendilerini virüslerden korumaktaydı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Anksiyete Nedir? Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde salgın tehlikesi geçmemesi nedeniyle, satın aldığımız sebzeleri bile sirkeli ya da karbonatlı sular ile yıkayarak tüketmekteyiz. Bu sebeplerden dolayı dışardan satın aldığımız gıdalar da tehlikeli görülmesi sebebiyle ekmek bile evlerde yapıldı uzun bir süre. Ancak araştırmalar sonucu corona virüs gıdadan bulaşıyor mu gibi sorulara karşı mide asit düzeyi ve salgıları yüksek bir organ olması nedeniyle, virüslerin mide asidiyle öldüğünü ve hazır aldığımız gıdaların aslında bir bulaş yolu olmadığı araştırmalar ile netleşmiştir.

corona virüs gidadan bulasiyor mu (2)
corona virüs gidadan bulasiyor mu

Korona Virüsün Gıda İşletmelerinde İthalat / İhracat Üzerine Etkileri

Gıda işletmeleri gıda üretimlerinin ithalat ve ihracatın durdurulmasının yersiz olduğu anlaşılmış ve yeniden aktifleşmiştir. Gıda işletmelerinin tek sorumlu olduğu konu ise virüsün kişiden kişiye bulaş yolu ile yayılmasını engellemek. Aslında salgın koşullarında tüm çalışan firmalar bu şekilde önlemler almalı ve çalışan sağlığını tehlikeye atmamalıdırlar. Herkesin bildiği üzere salgını kontrol altına alabilmek için maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmek gerekir.

Ambalajlardaki Korona Virüs Tehlikesi

Özellikle market alışverişlerin de hemen hemen herkes online alışveriş yöntemlerini kullanırken bazılarımız ise, yoğun olmayan marketlere yöneldi. Korona virüs Dünya’yı etki altına almışken her detaya dikkat etmeli ve tüm tedbirlere uyulması gerekmektedir. Corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Gibi birbirinden farklı birçok konu ile ilgili sorular uzmanlara yönlendirilmektedir. Ambalajlardaki korona virüs tehlikesi açılırken gıdaya bulaşma ihtimalini ortadan kaldırmak için, marketten alınan ürünlerin evde ki hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Kasap reyonlarından aldığımız ürünlerin pişirme sürelerine dikkat edilmesi halinde tedbirler ile virüslere karşı önlemlerin büyük çoğunluğu alınmış olmaktadır.

Corona Virüsün Hayatımıza Etkileri

Bilinen bir gerçek ki bu tedbirlerle uzun süre yaşamalıyız. Hatta bu salgın tedbirleriyle yaşamayı öğrenmeliyiz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu şu dönemlerde Sütlerin kaynama sürelerine de dikkat edilmelidir. Nasıl ki elleri 20 saniye sabunla köpüklemek gerekirse, çiğ et ve süt ürünlerini de pişirirken, iyice pişirmeli ve virüslerin ölmesini sağlamalıyız. Virüsler 60 derece ve üzerinde etkilerini kaybederek ölmektedirler. Tabii aşırı derecede pişirmek vitaminlerin yok olmasını sağlaması nedeniyle, pişirme işleminin bir kararı ve dozu olduğu unutulmamalıdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sukulent Nedir? Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Hazır Aldığımız Paketli Gıdalardan Korona Virüs Bulaşıyor mu?

Salgın günlerinde market alışverişlerimizden sonra eve gelip ürünleri iyice temizlemeden dolaplara ya da raflara kaldırmıyoruz peki bu paketlerden bulaşma riskinin neredeyse hiç olmadığını söyleyen mikrobiyoloji uzmanları virüsün cam, teneke kutu, plastik ya da kağıt gibi ambalajlarda canlı kalma sürelerinin farklı olduğunu en uzun kağıt ambalajlarda yaşadığını ve bu ambalajlardan ürüne bulaş riskini olmadığını belirttiler. Ambalajların içinden çıkan ürünlerin pişirilerek tüketilme ihtimali düşünüldüğünde ambalajdan açılırken bulaş olduysa bile pişirilirken virüsler yok olmaktadır.

Paketlerde dikkat edilmezse bir bulaş yolu olabilmektedir. Corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Evet, gerekli tedbirleri uygulamazsak bir bulaş yolu olabilmektedir. Ambalajların dışı iyice temizlenerek evimize sokmalıyız. Paket yüzeyleri yıkanabiliyorsa sabunlu su ile yıkanmalıdır. Eğer sebze, meyve gibi ürünlerde karbonatlı suda bir süre bekleterek bol su ile durulanması gerekir.

Kısaca corona virüs gıdadan bulaşıyor mu? Sorusuna cevap vermek gerekirse, önlem alınmayan ortamlarda ambalajdaki virüsün gıdaya ambalajın açılışı sırasında geçmesiyle kişiye bulaş riski artmaktadır. Mide asidi virüsleri öldürmektedir ancak tedbirleri esnetmemek ve sıkı önlemler ile salgın döneminde maske, mesafe ve temizlik üçlüsünden vazgeçmemek gerekir.

Bir cevap yazın