Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

  • Post author:
  • Post category:Yaşam
  • Post comments:0 Yorum

Günümüzde, bazı psikolojik sorunlar, dile getirilemiyor ya da yoğun iş temposu sebebiyle, psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin, farkındalığına henüz varamamış olmalarından kaynaklı, birçok kişide teşhisi konulamayan, bazı psikolojik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Kişilerin, hayatlarına oranla farklı kimlikleri ve yaşamları olması, bir süre sonra çoklu kişilik bozukluğu sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Çoklu kişilik bozukluğu, bir bakıma kişilik parçalanması olarak da nitelendirilebilmektedir. Bazı psikolojik sorunlar, güncel ve yaşam kaygısına bağlı basit anlamda sorun olarak nitelendirilip, zamanla üzeri örtülebileceği gibi, bazı psikolojik sorunlar ise, kesinlikle önlem ve tedavi alınması gerektiren bir öneme sahiptir.  Çoklu kişilik bozukluğu ise, vakit kaybetmeden önlem alınması gereken, tedavi grubu içerisi hastalıklardandır.

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nasıl Fark Edilir?

Kişinin, kendini gözlemlemesi ancak sağlıklı bireylerde olabilmesi nedeniyle, kişilik bozukluğu olan bireyler, kendilerini analiz edemeyecekleri için, bu durumun farkına varamayacaklardır. Onlar için, var olan hayat ve yaşam tektir. Ancak çevresindekilere sundukları kişilikleri, çoklu karakterlerdir. Birden fazla role girerek o hayatı yaşıyor gibi görünebilirler yani her karakteri kendi kişiliği gibi yansıtırlar. Ve bu durumu sadece yakın çevrelerindeki bireyler fark edebilmektedir. Kişinin tedavi görebilmesi ve tedaviyi kabul ediyor olması yine çevresel faktörleri ya da özel yaşamındaki bireyler tarafından yönlendirilmelidir. Kişilik bozukluğu olan bireyler, diğer psikolojik hastalıklara oranla çok daha zor fark edilebilmektedir. Bu hastalığın belirtileri ise,

  • Farklı birden çok kimlikleri olması,
  • Davranışların başkaları tarafından belirlenmesi,
  • Geriye dönük söylenenleri ve konuşmaların hatırlanmaması,
  • Heyecanlı olma,
  • Yeme bozuklukları,
  • İntihar girişimi gibi birden fazla belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri ancak yakın çevrelerindeki bireylerin gözlemliyor ve teşhisi koyabiliyor olmaları gerekmektedir.

Çoklu kişilik bozukluğu, sinemaya yansıyan ve senaryolara konu olan psikolojik rahatsızlıktır. Genelde, bir vücutta birden fazla karakterin barınması hali olarak tıp da bilinmektedir. Bu nedenle, bu hastalığa sahip kişiler, içinde bulundukları durumlara farklı insanlar gibi tepki verebilmektedirler.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Çiğdem Çamkes İle Bodyweight Workout

Çoklu kişilik bozukluğu nedenleri ise, yaşanan zorluklar karşısında, hayatla başa çıkabilmek için zihnin bölünerek, yol bulabilmek için strateji üretmesi sonucu oluşabilmektedir. Ve tedavi olarak doktorlar psikoterapi tedavisini önermektedir.

Bir cevap yazın