Çocuklarınıza Mutlu Olmayı Öğretin

Çocuklarınıza Mutlu Olmayı Öğretin

Türk Dil Kurumu mutluluğu; bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak duyulan kıvanç durumu olarak tanımlamaktadır. Aslında göreceli bir kavram olan mutluluk, bütün insanların hayattaki beklenti içinde oldukları en büyük olgu da denilebilmektedir. Çünkü her insan mutlu olmak ister.

Mutluluk Nedir ?

Mutluluk sürekli ve süreli olmak üzere iki kısımda değerlendirilebilir. Sürekli mutluluk aile hayatını konu alırken; süreli mutluluk ise eş, dost, akraba ve arkadaş olmak üzere yakın çevreyi konu alır.

Mutlu olmak her insanın hayalinde olan bir kavram olup, belki de hayatta yakalamaya çalışılan en büyük hedeftir. İnsanın küçük yaştan itibaren kendini ve çevresini tanımasıyla başlayan mutluluk, ölümüne kadar devam etmekte olup, hayatın her safhasında aranılan bir kavramdır.

Aranılan kavram derken, aslında aramayla bulanabilecek kadar da yakın değildir. Çünkü mutluluk aranıp bulunabilen değil öğrenilen kavramdır. Bazen insanlara verilen bir gül mutlu etmeye yeterken, bazen dağlar verilse de onu mutlu etmeye yetmeyecektir.

Çocuklarınıza Mutlu Olmayı Öğretin

Aslında mutluluk yetinme ve elindekinin kıymetini bilme sanatıdır. Halk arasında daha çok aile kavramında kullanılan mutluluk hayatın her safhasında kendini göstermektedir. Örneğin gelen sevindirici bir haber o an kişi mutlu etmeye yeterli olan süreli mutluluktur. Sürelidir çünkü belirli bir zamandan sonra yani süresi bittiğinde önemini yitirmektedir. Yine kazanılan başarılar kısa süreli bir mutluluk kaynağıdır. Kazandığı başarı insanı mutlu etmeye yetmektedir.

Uzun süreli mutluluk ise aile hayatında olan mutluluktur. Aile hayatı süreli olan bir mutluluk olup, bireylerin birbirlerine duyduğu saygı ve sevgi mutluluğu sürekli kılarak süreli hale getirmektedir. Halk arasında kullanılan “parayla mutluluk olmaz” sözü ise bireylerin arasındaki sevgi ve saygıyı işaret ederek, aile hayatındaki süreli mutluluğun maddiyatla yeterli olmadığına ve sevgi saygınında olması gerektiğini belirtmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bahçeli bir evde yaşamak

Mutlu olmak konusunda aileye büyük görevler düşmektedir. Aileler çocuklarına mutluğun maddiyatla olmadığını öğretmesi gelecek hayatı için büyük önem taşımaktadır. Çocuklara nasıl zengin olabileceklerinin yanında nasıl mutlu olabileceklerinin öğretilmesi, onları yaşam boyu mutlu etmeye yetecektir. Çünkü mutlu olmayı bilen çocuklar ellerindeki imkanlarla yetinmeyi bildiği gibi sahip oldukları maddi ve manevi değerlerinde kıymetini bilerek onları muhafaza eder.

Bir cevap yazın