Çocuklarda Oturuş Bozukluğu
Çocuklarda Oturuş Bozukluğu

Çocuklarda Oturuş Bozukluğu

Normal vücut duruş şeklinde yandan bakıldığında sırtta hafif kamburluk ve belde hafif bir çukurluk görülmektedir. Bu eğriliklerin fazlalaşması ya da azalması durumunda ise oturuş bozukluğu meydana gelmektedir. Oturuş bozuklukları zamanla kemik yapısında problemlere neden olurken şiddetlenen bölgesel ağrıları oluşturmaktadır. Özellikle çocukluk / erken çocukluk döneminde edinilmiş olan oturuş bozuklukları zamanla sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. Ebeveyn ve öğretmenlerin oturuş bozukluğu olan çocuğu erken farketmesi ise oldukça önemli bir konudur. Mutlaka çocuk gözlenmelidir.

Çocuklarda Oturuş Bozukluğu Nedenleri

Birden fazla nedene sahip olan çocuklarda oturuş bozukluğunun en sık görünen sebepleri aşağıdaki gibidir ;

  • Uzun süreli bilgisayar başında kalınması.
  • Uzun süreli aynı pozisyonda oturulması.
  • Okul sıralarının yüksekliğinin çocuğa uygun olmaması.
  • Ağır okul çantalarının taşınması.
  • Eğilerek konuşulması.
  • Fazla kilolu çocukların gövde ağırlık merkezinin öne doğru oluşması.
  • Fazla düz ya da yüksek tabanlı ayakkabı seçimleri.
  • Spor yapma alışkanlığının edinilmemesi

Oturuş Bozukluklarına Nasıl Engel Olunur ?

Çocuklarda oturuş bozukluğunu önlemek için dikkat etmemiz gereken birkaç önemli durum bulunmaktadır. Aşırı kilolu olan çocukları sağlıklı bir diyetle ideal kilosuna kavuşturmalı, sırt çantalarının ağırlığını kontrol etmeli, uzun süre aynı pozisyonda oturmasını engellemeli, uzun süreli bilgisayar etkinliklerinden uzak tutmalı, spora teşvik etmeli ve oturuş bozukluğu durumunda uyarılmalıdır. Eğer sürekli devam eden bir şikayet varsa mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.  ergenlik dönemlerinde kız çocukları fiziksel farklılıklarından dolayı utanıp öne eğilebilmektedir, ebeveynin bu konuda çocuğu uyarması durumu önleyecek ve olası rahatsızlıkları engelleyecektir.

Çocuklarda Oturuş Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

En sık ve ilk görülen şikayet bölgesel ağrılardır, özellikle sırt ve boyun ağrılarını göz ardı etmemek gerekmektedir. Omuz ve kol ağrıları görülüyorsa uzmandan destek alınmalı ve ilerlemesi önlenmelidir. El ya da ayak bileklerinde hissedilen ağrıda oturuş bozukluğu kaynaklı olabilir sıklıkla yaşanan her türlü bölgesel ağrıya dikkat edilmelidir. Kambur duruşa sahip olan çocuğu mutlaka zaman kaybetmeden tedavi ettirmeli. Aynı zamanda yorgunluk halsizlik gibi kuvvet problemleride oturuş bozukluğu kaynaklı olabilir. Omuz düşüklüğü ve öne doğru eğilim farkedildiğinde uzmandan destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın