1 Numara Olan Müge Anlı Kimdir?
Faili Meçhul Cinayetlerin Dedektifi: Müge Anlı

1 Numara Olan Müge Anlı Kimdir?

Müge anlı gazeteci, sunucu, televizyon programcısı ve Türkiye’de en çok tanınan kadınlar arasında yer alıyor. Türkiye onu Müge Anlı ile Tatlı Sert programı ile tanıdı. Faili meçhul cinayetleri bulması, kayıp insanların peşine düşmesi ile tanınmaktadır. Atv ekranlarında yer alan başarılı sunucu 1973 yılında İstanbul’da dünyaya ‘merhaba’ dedi.

Türkiye’deki kadınların sesi olarak biliniyor. Sadece kadınların değil; haksızlığa uğramış, kayıp kişiler, mağdur insanların da sesidir. Banu Noyan’ın Konuğu olan Müge Anlı, “Bugünkü Müge Anlı çocukken hayal ettiği mi?” sorusuna ise; Evet, kesinlikle evet. diye ifade ediyor. Gazeteciliğin yanında iyilik yaptığını da her fırsatta dile getiren sunucu başarısının ardında izleyicilerin olduğu dile getiriyor.

Müge Anlı’nın Hayatına Bi’ Bakış

Müge Anlı'nın Çocukluğu
Müge Anlı’nın Çocukluğu

Hayalleri Gazetecilik değildi aslında. Bir röportajında “Hayaliniz ile şuan ki durumunuz aynı mıdır?” sorusuna dolaylı yoldan şöyle cevap veriyor: “Hayır. Aslında Tıp Fakültesi’ne gitmek istiyordum. Hayallerimde her şeyi bilmek vardı ama her şeyi…” diye ifade ediyor.

Başarılı sunucu ekran karşısına her gün farklı bir güzellikle çıkıyor. Müge Anlı kıyafetleri cümlesi de bir ikon olmaya başladı. Müge Anlı’ya yöneltilen bir soruda; 4 farklı moda çalışanı ile çalıştığını ifade ediyor. Tekrar aynı elbiseyi giymemek için 4 farklı modacı aktif olarak rol oynuyor. Müge Anlı’nın giyim stili denildiğinde şıklık ve özellik ön planda tutuluyor. Burada altınızı çizmemiz gereken yer: tekrar etmemesi. Lakin Müge Anlı bunun da açıklığını dile getiriyor. Giydiği elbiselerin çoğunu mezuniyet törenlerinde giymesi için öğrencilere, izleyicilere hediye ettiğini de vurguluyor. Temel düşünce hep aynı: iyilik, iyilik, iyilik…

Müge Anlı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Hukuk üzerine yüksek lisans yaptı. Başarılı sunucu yayın esnasında şuana kadar tam 6 üniversite bitirdiğini de dile getirdi. Youtube üzerinde sayısız video ile canlı izlemeyen izleyicilerini başka bir platformda toplama amacı güdüyor. Bir videosunda ise Müge Anlı’nın bir günü yer alıyor.

Müge Anlı sunucusuna arkadaşları tarafından bir lakap da takılmış. Arkadaşları Müge Anlı’ya Yerli Sherlock diyorlar. Cinayetleri çözmesi, dedektif gibi hareket etmesi, olaylardaki zincirlerin kırılmasında kilit rol oynaması nedeniyle bu lakap takılmış.

Faili Meçhul Cinayetlerin Dedektifi: Müge Anlı
Faili Meçhul Cinayetlerin Dedektifi: Müge Anlı

Sadece gazetecilik değil Vatan Gazetesi’nde magazin müdürlüğü de yapıyordu. Kanal 6’da staja başladığında kadroya geçti. Başarıları burada başladı. Top Secret dergisinde köşe yazarlığı da yaptı. Koordinatörlük, dergi serüveni derken Şenay Düdek’le birlikte Dobra Dobra programını sunmaya başladı ve bir nevi Tatlı Sert programının temellerini de atmaya başlamıştı.

Evlilik Hayatı

1973 yılında dünyaya gelen başarılı gazeteci sadece bir kez evlendi. 1999 yılında kendisi gibi gazeteci olan Burhan Akdağ ile nikah masasına oturdular. Bu evlilik ile birlikte Lidya Müge Akdağ isminde bir kızı oldu. Müge Anlı televizyon hayatında başarılı olduğu kadar evlilik hayatında evlilik başarısını devam ettiremedi. 1999 yılında yapmış olduğu evlilik 10 yıl sürmeden 2008 yılında boşanma sürecine gidildi. 1.5 yıl süren bir boşanma süreci vardı. Evlilikleri sırasında durmadan kavga etmeleri boşanma nedeni olarak gösterildi. Televizyonlarda, magazinlerde kavgalar sık sık kendine yer edindi. Kadıköy Adliyesi’nde boşanan çift Lidya Müge Akdağ’ın velayetini ise mahkeme Müge Anlı’ya verdi.

Burhan Akdağ durumdan memnun değildi. 2008 yılından 2020 yılına kadar yüzlerce farklı kuruma şikayet oluşturdu. Şikayetlerin temelinde tek bir şey yatıyordu: Kızının Müge Anlı tarafından kendisine gösterilmemesiydi. İddia ediliyordu ki başarılı sunucu Anlı, kızını Burhan Akdağ’a göstermiyordu.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kozmetik Diş Hekimliği Nedir?

Burhan Akdağ durumu farklı yerlere taşıyarak Müge Anlı’nın kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle karakola da başvurmuştu. Son olarak Burhan Akdağ, kızının kendisine gösterilmediğini belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bir mektup göndermişti.

Müge Anlı ile Burhan Akdağ iki kez evlendi. İlk boşanmaları bir kavga sonucu olduğunu iki gazeteci de dile getiriyor. Ardından tekrar nikah masasına oturan çift 2008 yılında tekrar boşanma sürecine girdi.

Müge Anlı ile Mektubumuz Var

Müge Anlı kariyer hayatında yüzlerce başarı elde etti. Lakin başarılarını elde ederken, başarı ödüllerini alırken hepsinde tek bir şey ifade etti: “Ödülümü yine sizler için alıyorum” Aldığı tüm ödülleri izleyicisine armağan etti. İzleyicilerin adeta ‘sesi kulağı’ olan Müge Anlı, farklı etkinlikler düzenleyerek onlarla bir araya gelmeyi başardı. Kayıpları bulup, faili meçhul cinayetlerin çözmesi insanlarda Müge Anlı’ya olan güveni artırdı. 2019 yılında daha çok izleyici ile buluşmak için Müge Anlı ile Mektubumuz Varadlı bir çalışma düzenledi.

Mektubumuz var
Mektubumuz var

Müge Anlı ile iletişime geçmek, hayallerinizi anlatmak ya da hayallerinizi gerçekleştirmek için bir mektup gönderme etkinliği başlatıldı. 2019 yılında bu etkinliğe binlerce kişi katılınca Anlı ve ekibi sadece belirli mektupları okuyacaklarını ifade ettiler. Şanslı kişiler ekran karşısına çıkarak hem Müge Anlı’yla tanışmış olurken hem de hayallerini gerçekleştirme fırsatları yakaladılar.

Pati Buldular Projesi

Müge Anlı ile Tatlı Sert sadece faili meçhul cinayetleri çözmüyordu. Günlük 200 adet mektup aldığını ifade eden sunucu, kayıp insanların da peşine düştü. Sadece insan hayatını aramadı. İyiliğin evrensel olduğu bilincinde olan sunucu, kayıp hayvanları bulmak için hem sosyal medyayı hem de pati buldular adlı web site projesini ortaya attı.

Müge Anlı hayvanları bulmak için şöyle ifade etti: “Can dostlarımız yaşamımızın tadı, tuzu.. Kaybolduklarında ailelerine kavuşturmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayalım.” Kayıp hayvanları izleyiciler ile bularak mutluluğa mutluluk katmayı hedefledi. Ekranlarda 3 – 4 ay aralıksız şekilde dile getirilen Pamuk, Duman bunlardan bazılarıydı. Hayvan sevgisini çok iyi bilen sunucu, Torunum diye sevdiği “Lokum” adlı köpeği de bulunuyor. En büyük motivasyon kaynağı olarak gösteriyor.

 

Pati Buldular Projesi
Pati Buldular Projesi

İnsanlara yardım eli uzatmak için A’dan Z’ye tüm kozlarını kullanan sunucu, insan ya da hayvan demeden “kayıp” olan her şeyi bulmaya çalışıyor. Bunun en büyük örneği ise; yakın zamanda gerçekleşen para bulma vakasıdır. Bir izleyici Müge Anlı ile Tatlı Sert programına başvurarak kaldırımda yüklü miktarda döviz bulduklarını ifade ettiler.

Müge ve ekibi derhal olaya dahil olarak birisinin kaybettiği dövizin sahibini aradılar. Sadece insan ya da hayvan değil; para, mal ya da mülk gibi tüm her şeyi programında bulması ile ekranlarda tanınıyor.

Başarısız Bir Olay

Anlı programında bugüne kadar 100’den fazla cinayet çözüldü. 2 bine yakın kayıp bulundu. Yüzlerce kişi annesini ilk defa gördü. Sadece 200’den fazla pati sahibine ulaştırıldı. Bugüne kadar Müge Anlı ile Tatlı Sert programında toplam bölüm sayısı 2 bini geçti. Anlı bugüne kadar 100’den fazla ödüle eşlik etti.

Anlı programında ilk defa başaramadı. Evet, 2 binden fazla yayımlanan programda ilk kez bir insana yardımcı olamadı. 3 cesedi araştıran sevilen sunucu 3 cesedin kayıp olmasından şüphelendi. Detayları araştıran sunucu kayıp 3 kişinin kurban gittiğine ulaşsa da cesetleri bulamadığı için canlı yayında özür diledi. Aile cinayet olduğunu düşünüyordu lakin cesetlerin bulunamaması aile ve Müge Anlı için kayıp olarak nitelendi ve ilk defa bir programda bir olayı çözümleyemedi.  Canlı yayında sunucu, “Başaramadım, özür dilerim” dedi ve ağladı. 2 binden fazla programa katılan sunucu tek bir olayı aydınlatamaması kendisinde derin bir üzüntüyü ortaya çıkarttı.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir? Resimli Videolu

Reytinglerde Birinci

Sunucu Dobra Dobra programından sonra ATV’ye geçti. Buradaki serüvende izleyici ile adeta sevgi bağı kuran sunucu her sabah 09.30’da beklenilmeye başlandı. Bu beklenti aynı zamanda televizyon istatistiklerine de yansıdı. 9.00 ila 12.00 arası yıllar boyu reyting sıralamasını tek başında bulundurdu. Farklı zamanlardaki resimler olayı daha iyi aydınlatıyor. Yüzlerce, binlerce insan tarafından sevilmesini reytinglerden basit bir şekilde anlamak mümkündür. Müge Anlı ile Tatlı Sert programın yanında Güven Bana programında sunuculuğunu üstlenen Anlı, burada da başarısını göstererek reyting sıralamasında ilk 10’da yer almayı başardı.

Reyting sonuçları
Reyting sonuçları

Her gün olmasa da hafta içi kadın / erkek demeden her insanın açıp izlediği belki Müge Anlı’ya destek olabileceği düşüncesiyle severek takip ettiği bir program haline geldi. 7’den 70’e Türkiye’de yaşayan her insanda Müge Anlı’ya bir sevgi beslediği kaçınılmaz bir gerçektir.

Farklı zamanlarda reyting sonuçları
Farklı zamanlarda reyting sonuçları

Müge Anlı’nın Kitabı

Sunucu ve gazeteci kariyerinde aynı zamanda bir de kitap yazdı. Zeynap Özal: Bir Kadın Birkaç Hayat adlı kitabı yazdı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kızı olan Zeynap Özal, 1980 ve 1990 yıllarında Turgut Özal’ı ilgilendiren bazı olayları anlatıyor. Olayların akışı, Anlı tarafından hazırlanması kitabın kolay okunmasını sağlıyor.

Müge Anlı'nın Kitabı
Müge Anlı’nın Kitabı

Eski eşi Burhan Akdağ 2010 yılında bir kitap yazmaya karar veriyor. Kitabın ismi oldukça göndermeli: Koynumdaki Yılan. Koynumdaki Yılan kitabı, Anlı ile ayrılma süreci yaşamasındaki gelişmeleri anlatıyor. Kızının gösterilmediğini sayfa sayfa anlatan Burhan Akdağ, karakollarda, hukuki süreçlerde geçen acı olayları dile getiriyor.

Burhan Akdağ'ın Müge Anlı'ya ithafen yazdığı kitap
Burhan Akdağ’ın Müge Anlı’ya ithafen yazdığı kitap
İyi iyi

Müge Anlı’yı insanların tanımasını sağlayan programlardan bir tanesi. Vatan Gazetesi yönetici koltuğundan kalkıp Dobra Dobra programını sunmaya başlayarak sunuculuk hayatına ‘merhaba’ dedi. Yüzlerce ünlü isimle bir araya geldi ve insanları daha yakından tanıma şansı elde etti.

Dobra Dobra programında Müge Anlı ünlü isimlerle röportaj yapıyordu.
Dobra Dobra programında Müge Anlı ünlü isimlerle röportaj yapıyordu.
Güven Bana

Güven Bana ATV ekranlarında çıkan bir yarışma. Yarışma Anlı ile birlikte ortaya çıkmadı. Anlı sunucu olarak sonradan dahil oldu. Farklı ünlü isimler Güven Bana’da sunucu koltuğuna oturdular. Güven Bana’da birbirini tanımayan iki isim vardır. 1 milyon Türk lirası değerindeki bu ödül için bilgi yarışması düzenleniyor. Belirli bir sorudan sonra kişiler birbirine güvenmeleri için ayrılıyor ve paraya evet / hayır demeleri için birbirlerine güveniyorlar. Bir taraf güvenmezse kırmızı bir butona basıyor ve havuzdaki tüm para onun oluyor. Yıllardır güven profili oluştururken burada sunucu rolünde yer aldı.

Güven Bana programında sunucu rolünde
Güven Bana programında sunucu rolünde
Sevgi İzi Projesi

Yaşlı, zihinsel engelli, Alzheimer veya benzeri bir hastalığı bulunan kişilerin aniden ortadan kaybolmasını engellemek için Müge ve ekibi büyük bir projeye adım attı. Ücretsiz olan sevgi izi sayesinde yakınlarınızın kaybolmasından artık korkmayacaksınız. Beni buldular web sitesindeki iletişim numaraları ile iletişim sağlayabiliyorsunuz. Kelepçeden farklı olarak dövme ile yapıldığından kişiye hiçbir zararı olmuyor.

Sevgi izi projesi
Sevgi izi projesi
Müge Anlı ile Tatlı Sert

Müge Anlı, Dobra Dobra adında magazinde sunuculuk yaparken ATV ile transfer görüşmelerine girişti. Aslında temelinde tek bir mantık yatıyordu: “İnsanlara yardımcı olmak, yardım edebileceği bir program yapmak” ATV sunucuya güvendi. Program yapmasına izin verdi. İlk başlarda tam bir yol haritası belirli değildi. Programın amacı; yardımcı olmak ama tam olarak neye yardımcı olacakları belirli değildi. İzleyiciler, programa katılanlar adeta Müge Anlı’yı yönlendirdi. Faili meçhul cinayetleri çözen, yerinde sorular, olayı aydınlatacak bilgiler, muhabirlerin doğru yönlendirilmesi, doğru kişiyi takip etmeleri gibi nitelikli işler çözümü kavuşturdu.

Müge Anlı ile Tatlı Sert
Müge Anlı ile Tatlı Sert

Başarılı sunucu magazin gazeteciliği ile yoluna başladı. Tatlı Sert programını yaparken magazin gazeteciliği ile bağı ile ilgili soruya ise şöyle cevap veriyor başarılı sunucu: “İyi ki de magazin gazeteciliği yaptım. Magazin gazeteciliğinin altından kalkan her gazetecilik türünün altından kalkar.” Sabrı, insanları nasıl yönlendireceğini gibi Tatlı Sert programının temellerini burada öğrenmişti.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Şeytan İyi Olabilir mi? 'LUCIFER'
Müge Anli ile Tatlı Sert
Müge Anli ile Tatlı Sert

Müge Anlı, Tatlı Sert programın başarılı olmasındaki noktayı ise; konulara daha iyi hakim olmak için hukuk alanında yüksek lisans yaptığını dile getiriyor. Program esnasında yüzlerce cinayet çözüme kavuştu. Birbirinden farklı cinayetler vardı. Annesini gömüp 10 yıl sonra ortaya çıkan, kardeşini öldüren, minik bir bebeğe kıyan eller gibi. Hepsi birbirinden farklı ve kan donduran olaylardı. Lakin bazıları hem gündeme hem de programa damga vurdu.

Bunlardan ilki 13 kişiyi öldüren Mehmet Ali Çayıroğlu yer alıyor. Farklı zamanlarda köyde tek başına yaşan 13 farklı kişiyi farklı zamanlarda kaçırıp öldürmesi ile ortaya çıktı. Lakin o cinayeti aydınlatan birisi vardı: Müge Anlı!

Mehmet Ali Çayıroğlu
Mehmet Ali Çayıroğlu

Müge Anlı ve ekibi Türkiye’nin şuana kadar en çok kişiyi öldüren Türk seri katiline ulaştı. Askerim ya da hayvanları almak için baskı yapıyordu. Evde değerli ne eşya varsa alıyor içerideki insanı da öldürüp gidiyordu. Genellikle evdekileri öldürdükten sonra evi de ateşe veriyor ve suç delillerini ortadan kaldırıyordu. Mehmet Ali Çayıroğlu’na 8 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 60 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Öneri: Haber köşemizde farklı haberler yer alıyor.

Müge Anlı’nın burada kilit rol oynaması aslında doğru sorular ve çelişkili ifadelerin üzerine düşmesi oluyordu. Programa katılan kişilere kilit sorular sorarak onları istediği yola doğru sürüklüyor ardından da itiraf etmesini sağlıyordu.

Mehmet Ali Çayıroğlu Cinayet
Mehmet Ali Çayıroğlu Cinayet

Bir başka çözümlediği, siyasete kadar Türkiye’nin her yerinde duyulan bir olay: Palu Ailesi. Palu Ailesi’nde tecavüz, istismar, cinayet gibi sosyolojik inceleme gerektiren tüm olaylar yer alıyor. Cinci hoca olarak tanıtan Tuncer, kendisine inanmayan Ahmet ve Harun Palu’dan kurtulması için ailenin diğer üyelerini ikna etti. Tuncer’e inanlar öldürmeyi bir borç bildiler. Öldürülenler arasında 6 yaşında bir çocuk da yer alıyor. Lakin 11 yıl sonra Müge Anlı ve ekibi olayı aydınlattı. Derin bir analiz ve zor bulmacayı çözümleyen ekip çelişkili ifade veren Tuncer ve Fatih’in üzerine giderek olayı aydınlattılar. Türkiye gündemine adeta bomba gibi düşen olayı sunucu başarılı bir şekilde çözümleyerek başta Tuncer çifti olmak üzere toplam 5 kişi cezaevine gönderildi. Türkiye’de adeta güven tazeleyen Anlı bu başarısı ile oldukça çok konuşuldu.

Palu Ailesi
Palu Ailesi

Palu Ailesi sadece bir örnekti. Bunun gibi yüzlerce faili meçhul cinayeti çözen, insanları doğru okuyan bir profil vardı. Moda, sanat, popülerlik gibi konularda bir numara olan Anlı, uzun bir süre daha Müge Anlı ile Tatlı Sert programını yapmaya devam edeceğini ifade ediyor.

Müge Anlı’nın Kazandığı Ödüller

Başarılı sunucu yayın hayatında o kadar çok ödül kazandı ki 50’den fazla olduğu bilinmektedir. Bunlardan en önemlileri ise şöyle:

  1. Pantene Altın Kelebek Ödülü – En İyi Kadın Sunucu
  2. Altın Kelebek Ödülü – (En İyi Gündüz Kuşağı Programı – En İyi Kadın Sunucu)
  3. Youtube takipçi sayısının 1 milyonu geçtiği için Youtube tarafından verilen Gold Plaket
  4. Kızılay tarafından Platin Madalya
1 Numara Olan Müge Anlı Kimdir?
9 Nisan 2018 Sabah Gazetesi

 

Bunun gibi üniversitelerden, derneklerden, devlet dairelerinden ve sivil kuruluşlardan sayısız ödül aldı. Aldığı tüm ödülleri her fırsatta izleyicisine armağan ettiğini dile getiriyor.

2 binden fazla program, yüzlerce faili cinayetin çözümü, kayıp insanların bulmasında kilit rol oynayan birisi, hayvanları bulması için proje geliştiren, zihinsel engellilerin kaybolmasını engellemek için sevgi izi projesini aktif eden Müge Anlı, Türkiye’de en çok tanınan insanlar arasında yer alıyor. Başarısı tesadüf olmayan, 7’den 70’e herkesin herkes tarafından sevilen ve gönüllerde adeta taht kuran bir birey. Gündüz kuşağı denilince yaklaşık 10 yıldır akla ilk gelen Müge Anlı ile Tatlı Sert oluyor.

 

Müge Anlı’nın hakkında sadece gazete küpürleri, videolar ya da yazılı basında çıkmış haberler yok. Yaptığı çalışmalar nedeniyle sosyolojik bir çalışma da gerçekleştirildi ve hakkında akademik makaleler de yazıldı.

 

Bir cevap yazın