Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler
Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler

Cilt Güzelliği ve Sağlığa Faydalı Vitaminler

Herkes her zaman güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister ve bunun için bazı zamanlar kozmetik ürünlerine çok fazla paralar harcıyor olsalar bile sağlıklı bir cilde sahip olmanın altında beslenme tarzımızın önemli bir unsur olduğunu unutmamak gerekir. Cilt güzelliği için gerekli ve aynı zamanda sağlığımız için faydalı vitaminler bu gibi sorunları azaltmanızda sizlere yardımcı olacak. Cildinizin sağlıklı görünmesinin yanında cilt güzelliğine doğal çözüm olarak yaşlanmayı geciktirmesi gibi faydalarıda olacaktır.

Cilt güzelliğimizin yanı sıra vitaminlerin vücudumuzun sağlığı yönünden çeşitli yararlarınıda düşünürsek, vücudun gereksinim duyduğu vitaminlerden yeteri kadar alırsanız hem sağlığınız açısından hem de cilt güzelliği açısından önemli bir unsurdur.

Cilt Güzelliği İçin Gerekli Vitaminler

Tüm vitaminler genel olarak sağlığımız ve cilt güzelliğimiz için faydalı olmasına karşın, listemizdekiler etkisi daha büyük olan cilt güzelliğine ne iyi gelir? Sorusu sorulduğunda akla ilk gelen vitaminleri listeledik.

E Vitamini
Genel olarak baktığımızda cilt bakım ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkan E vitamini, ciltte meydana gelen genetiğe bağlı faktörler doğrultusunda görülen problemlerin etkisini büyük oranda azaltmaya ve iyileştirmeye yönelik oldukça faydalıdır. Ek olarak E vitamini ciltte erken yaşlanma probleminin önüne geçerek erken yaşlanma belirtilerini mininum düzeye indirmektedir. E vitamini kullanırken beraberinde retinoik asit içerikli ürünler tercih edilirse cilt için E vitaminin etkisi gözle görülür sonuçlar vermeye ve çoğu cilt sorunundan kurturlamınızı sağlayacaktır.

C Vitamini
Güzel, sağlıklı ve capcanlı bir cilde sahip olmak isteyenlerin hiç şüphesiz ihtiyaç duyduğu vitaminlerden bir taneside C vitaminidir. C vitamini içeriğinde muhteşem bir antioksidan kaynağı bulundurur ve cilt yüzeyinde bulunan hücrelerin kollajen dengesini sağlar, cildi güneşten gelen ultraviyole ışınlara karşı büyük oranda korur. Özellikle soğuk kış aylarında cildinizin yapısının bozulmaması için mutlaka C vitamini almayı ihmal etmeyin.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

B Vitamini
Parlak bir cilt için ve ciltte bulunan nem düzeyini dengelemede önemli rol oynar. Cilt güzelliğine doğal çözümlerden B vitamini genellikle doğal ağırlıklı kozmetik ürünlerinde bile kullanılır.

Vitaminleri Destekleyen Yaşlanma Karşıtı Faktörler

Polifenoller: C ve E vitamininin, serbest radikallere karşı mücadele eden etkili ve vitaminlerin cilde verdiği yararların artmasında önemli yer edinir. Yeşil çay tüketirseniz vücudunuz için bolca polifenoller kazanırsınız ayrıca saçlar içinde faydalı özellikleri vardır.

Alfo Hidroksi Asitler: Genel olarak tercih edilen alfo hidroksi asitlerden glikolik asit, ciltte bulunan kollajen sentezinde artış sağlar, nem oranını büyük oranda dengeleyerek iyileştirici özellikler sağlar. Peeling etkisiyle aynı zamanda alfo hidroksi asitler cilt bakım ürünlerinde bulunur. Bu asitleri vücudunuza almak için yapmanız gereken tek şey bolca meyve tüketmek.

Bir cevap yazın