Cilt Çatlağı Nedir? Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

Cilt Çatlağı Nedir? Cilt Çatlakları Nasıl Geçer?

Cilt çatlağı nasıl geçer sorusu yaygın bir sorun olduğu için pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Her yaştan ve cinsten insanda görülebilecek olan cilt çatlakları kötü bir görünüm yarattığı gibi aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini de etkilemektedir. Bunun için belirli tedavi yöntemlerinden yararlanmak mümkündür.

Cilt Çatlağı Nedir?

Cilt çatlağı tanımı itibariyle vücut derisinde oluşan çatlaklara denilmektedir. Tıp dilinde stria olarak adlandırılan bu çatlaklar cildin dermis olarak adlandırılan tabakasının aşırı şekilde gerilmesi ile oluşmaktadır. Dışarıdan bakıldığında çıplak göz ile dahi görülebilen cilt çatlakları kötü bir görünüm oluşturduğu gibi aynı zamanda cildin zayıflamasının ve yırtılmasının da işaretidir. Cilt yüzeyinde meydana gelen çatlaklar genelde oluşum aşamalarında kırmızı mor renkte görülmektedir. Zaman içerisinde ise renkleri açılır ve beyaz renge dönüşürler.

Kırmızı ve mor renkte oluşmuş çatlaklara ise stria rubra adı verilmektedir. Beyazlaşan çatlaklar ise stria alba olarak adlandırılır. Çoğunlukla cilt çatlakları soluk renkte olup oluşumlarına bağlı olarak da çevresindeki dokularda değişimlere neden olurlar. Oluşumun ilk aşamalarında yüzeysel damarlarda genişleme ve bölgedeki lenf hücrelerin de sayısında artış görülür. Sonrasında ise derideki kollajen liflerinde azalma yaşanır ve epidermis tabakası da zayıflar.

Cilt bütünlüğünün tamamen bozulması söz konusu olmasa da bu görünüm estetik açıdan kötü bir görünümdür ve kişinin kendisini kötü hissetmesine yol açar. Çatlaklar deri rengine göre farklılık gösterdiği gibi tüm deri tipleri için çıplak gözle görünür şekildedir. Özellikle kadınlarda gebelik dönemlerinde sık meydana gelir ve vücut estetiğinin kötü görünmesine neden olurlar.

cilt çatlağı

Cilt Çatlağı Neden Oluşur?

Cilt çatlağı oluşum nedenleri pek çok etmenden kaynaklanan ve herkeste görülecek sebeplerden oluşmaktadır. Derinin dış yüzeyi epidermis olarak adlandırılır ve diğer orta ve alt kısımlara da hipodermis denilmektedir. Orta kısımda kollajen lifleri bulunur ve bu lifler cildin sağlıklı bir görünümde olmasına neden olurlar. Dermis kısmındaki lifler zayıfladığında ya da koptuğunda ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu durumun nedenleri;

  • En büyük yaygın görülen etmen hamileliktir. Gebelik esnasında alınmış olan kilo ve ödemin yanında karın ve göğüs kısmında oluşan büyüme de derinin çok hızlı şekilde gerilmesine ve sonuç olarak da çatlamasına yol açar. Hamile olan kadınların büyük çoğunluğunda görülür.
  • Ani ve aşırı kilo almak da çatlakların oluşum sebepleri arasındadır. Özellikle obezite sorunu yaşayanların derilerinde çatlak oluşması yüksek ihtimaldir.
  • Ergenlik döneminde kas yapısının hızlı gelişmesi, hızlı kilo almak ya da vermek deri çatlağı oluşturur.
  • Cilt çatlağının bir diğer nedeni de hormonal değişimlerdir.
  • Çeşitli hastalıkların tedavisi için alınan ilaçlar da cilt çatlaklarına neden olabilmektedir, çünkü bu ilaçların içeriğindeki bazı bileşenler kollajen liflerinin yıkımına neden olurlar.
  • Cilde bakım yapmamak, çok sıcak ya da çok soğuk ısılara sürekli olarak cildi maruz bırakmak, aşırı sigara ve alkol tüketimi gibi etmenler de cilt çatlağını tetikleyen etmenlerdir.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Kirpiklerinizi 3 Günde Uzatacak Tarif

cilt çatlağı 1

Cilt Çatlakları Nasıl Giderilir?

Cilt çatlakları geçirme yöntemleri arasında başlangıç aşamasında kişi çeşitli krem, losyon ve mezoterapi yöntemleri ile cilt çatlaklarına karşı önlem alabilir. Özellikle düzenli krem ve losyon kullanımı cildi beslediği için çatlakların oluşumunu engelleyebilir. Fakat hamilelik gibi durumlar neticesinde büyük çatlakların oluşması krem gibi yöntemler ile giderilmez. Bunun için lazer tedavisi tercih edilmelidir.

Lazer yöntemi ile uygulanan çatlak giderme tedavisi bacak, kol, bel, kalça, göğüs gibi bölgelere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Acı vermez ve son derece hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Uygulanmış olduğu dokunun üzerinde cilt olumsuz anlamda reaksiyona da sebep olmaz ve böylece günlük yaşama kişi kolay bir şekilde dönüş yapabilir. Cilt çatlağı tedavisinde kullanılmakta olan lazer taraması esnasında cilde tıbbi cihaz yardımı ile soğuk hava uygulanmaktadır. Ağrı ve acı hissini ortadan kaldıran bu işlem aynı zamanda tedavinin daha çabuk olmasını da sağlar. Lazerden yayılan ısı yüzünden kollajen kısalır ve elastik yapıdaki liflerin sayısında artış görülür. Cildi hızlı bir şekilde yenileyen bu yöntem ile çatlakların görünümünde azalma meydana gelir. Birkaç seans sonrasında ciltteki çatlaklar giderilmiş olur.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için düzenli olarak çeşitli krem ve losyonlar ile bakımı yapılması tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde tamamen doğal içeriğe sahip olan uçucu yağlar ile de cilde masaj yapmak yine çatlakların önlenmesi ve cildin beslenmesi açısından yararlı olacaktır. Cildimizin Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın