Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Maske Tarifleri     

Cilt Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir? Maske Tarifleri     

Cilt beyazlatma yöntemleri ne kadar zahmetli ve masraflı gibi görünse de beyaz, lekesiz ve pürüzsüz bir cilt herkesin hayalini süsler. İnsanlar içinde özellikle kadınlar, kusursuz bir cilde sahip olabilmek adına krem, aşı, serum vb. ürünler kullanırlar. Hatta bu kimyasal ürünlerin yanı sıra yoğurttan, yulafa, limondan, pirince kadar birbirinden farklı maddelerle kendi maskelerini de yaparlar.  Bazen ne kadar uğraşsak da cildimiz her zaman beklentilerimizi karşılayamaz.

Doğduğumuzda nispeten daha beyaz ve pürüzsüz olan ve sürekli öyle kalmasını arzu ettiğimiz o bebeksi cildimiz zaman içerisinde sigara, stres, zararlı alışkanlıklar, aşırı kahve tüketilmesi, güneş koruyucu kullanmamak, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması gibi nedenlerle lekelenmeye ve koyulaşmaya başlar.

Ama durun bir dakika öyle hemen üzülmeye gerek yok. Ama cilt beyazlatma yöntemlerinin hangisini uygulayacağınıza karar vermeden önce cildinizi tanımalı ve beklentilerini karşılamalısınız. Bunun için de öncelikle cildinizin analizini yaptırmalısınız.

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt analizi için, herhangi bir kliniğe gidildiğinde öncelikle cilt bakımı odasında doktor tarafından yapılmalıdır. Cildiniz temizlenip sonra cilt tipiniz ve cilt hassasiyetiniz gibi bir takım ön bilgiler oluşturulup kaydedilir. Ön bilgilerin kaydedilmesinden sonra bilgisayar destekli fotoğraflama sistemi vasıtasıyla özel ortamlarda, uzman kontrolünde cildinizin fotoğraflanması işlemi gerçekleştirilir. Aynı işlem dijital bir cilt analiz makinesi ile de yapılabilmektedir.

Cildinizde bulunan, renk tonu farklılıkları, lekeler, gözenek ve kırışıklıların yanı sıra ultraviyole hasarlarının hepsi birer birer kaydedilir ve sistemde kayıtlı kalır. Böylelikle 1000 lerce fotoğrafın arasından yaş, cinsiyet vb. Niteliklere sahip kişiler karşılaştırılıp cildin muhtemel yaşı belirlenir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Parlak Saçlar için Doğal Saç Bakımı Tavsiyeleri

Elde edilen bu raporlar neticesinde ihtiyaç duyulan cilt beyazlatma, sıkılaştırma ve bakım uygulamaları net bir şekilde görülebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu işlemin amacı cilt tipinizin problemlerini belirleyip,  yalnızca gerekli ürünleri ve hizmetleri sunmaktır. Bu zaman zarfında, cildinizdeki büyütülen tüm kusurlar fark edilir.  Daha ciddi sorunlara yol açmadan evvel harekete geçebilmesi için doktora bir imkân vermiş olur.

cilt beyazlatma yöntemleri

Cilt Beyazlatma Yöntemleri Maske Tarifi

Cilt beyazlatma krem, serum uygulamaları gibi kimyasal yollarla olabildiği gibi yoğurttan, limona, yulaftan, pirince çeşitli bitkisel ürünlerle doğal yollardan da yapılabilmektedir. Bu yazımızda öncelikle doğal beyazlatma yolları üzerinde durmak istiyoruz.

-Yoğurt Maskesi İle Cilt Beyazlatma

Laktik asit içeren yoğurt cilt beyazlatma etkisine sahiptir. Ancak, fayda sağlaması için doğal yoğurt kullanılmalıdır. 15 günlük kür boyunca her akşam yüzünüzü temizleyip saf yoğurdu cildinize sürün. Yoğurt kuruyup çatlayıncaya kadar bekleyip ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Cildinizin her gün biraz daha beyazladığını, renginin açıldığını kısa zamanda siz de göreceksiniz.

-Limon Maskesi

Sıktığınız bir limonun suyuna birer çay kaşığı zerdeçal ve bal ekleyip karıştırın. Karışımın %70’ini yüzünüze sürüp bir peçeteyi gözleriniz açık kalacak şekilde yüzünüze kapatın. Kalan %30’luk kısmı da peçetenin üzerinde sürüp yarım saat bekleyin. Peçeteyi yüzünüzden kaldırıp, yüzünüzü önce soğuk sonra ılık su ile güzelce durulayın. 15 günde bir yapabileceğiniz bu maske ile hem beyaz hem de sağlıklı bir cilde sahip olabileceksiniz.

cilt beyazlatma yöntemleri

-Pirinç Maskesi

Yüksek ateşte iyice haşladığınız bir avuç pirinci suyuyla bir kaba alın ve soğumasını bekleyin. Bir parça pamuğu soğumuş pirinç suyuna batırıp yüzünüzü silerek temizleyin ve yüzünüzün kurumasını bekleyin. Kuruyan yüzünüze bir çay kaşığı bal ile karıştırdığınız pirinç lapasını yüzünüze yumuşak hareketlerle yedirin. 15 dakika yüzünüzde beklettiğiniz pirinç maskesini önce soğuk sonra ılık su ile yıkayarak durulayınız. Bu maskeyle cilt beyazlatma yöntemlerinin yanı sıra sıkılaşma işlemine tabi olmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Medikal ayak bakımı nedir? Nasıl Yapılır?

Bu saydığımız belli başlı maskelerin yanında, kurutulmuş portakal kabuğu ve yoğurt, nohut unu ve gülsuyu, mısır unu ve limon suyu, patates dilimleri maskesi gibi birbirinden farklı onlarca doğal beyazlatma maskesi tarifi de vardır.

Doğal ürünlerin yanı sıra kimyasal peeling denilen ve bazı kimyasalların deriye uygulanmasıyla da cilt beyazlatma sağlanabilir. Bu işlem deriye kontrollü bir hasar verilip alttaki tabakalardan sağlıklı bir derinin oluşmasını amaçlayan bir yöntemdir. Beyazlatıcı kremler, lazer tedavisiyle cilt yenileme gibi doğal olmayan çeşitli uygulamalarla da cilt beyazlatma yöntemleri işlemleri yapılabilmektedir.

B 12 Vitamini Cilt Lekelerine Yol Açar Mı?

Genellik itibariyle tüketilen gıdalarla tam olarak alınabilen, B12 vitamininin vücutta eksik olması oldukça kötü sonuçlara neden olabilir.   Bu eksiklik kendini, saç dökülmesi, açık ya da koyu renkli cilt lekeleri, ciltte doku değişiklikleri ve ağız kenarlarında çatlaklar olarak gösterebilir. Karaciğer, saç, göz ve deri sağlığı için, B12 vitamini gereklidir. Bu sebeple B12 vitaminin varlığı değil yokluğu cilt lekelerine yol açar. Bitkilerde az bulunması nedeniyle, yalnızca bitkiye dayalı beslenme şeklini benimseyenlerde sıklıkla bu vitaminin eksikliği görülür. Cilt beyazlatma yöntemlerinden biri de B12 vitamini karışımlı olan maskeler kullanmaktır. Hindi eti, yumurta, tavşan, balık, süt, koyun etinde yüksek seviyede bulunan bu protein genel olarak da hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemlerini sizler için yazdık. Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Yöntemleri Neler? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın