Cilt Analizi Nasıl Yapılır? Analiz Yaptırmanın Faydaları

Cilt Analizi Nasıl Yapılır? Analiz Yaptırmanın Faydaları

Cilt analizi yaptırmak ciltte oluşan sorunların tespit edilmesi açısından oldukça önemlidir. Kolay bir şekilde yapılabilen cilt analizi sayesinde net bir şekilde ciltteki sorunlar ve hastalıklar tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması ve müdahalelerin yapılması sağlanır.

Cilt Analizi Nedir?

Cilt analizi tanımı itibariyle cilt altında, üzerinde ya da orta katmanlarında çeşitli sorunların yaşanması halinde bu sorunların net bir şekilde tespit edilmesi için yapılan bir çalışmadır. Cilde dair tüm verilerin ve sorunların tespit edilmesi için yapılacak olan işlemlerin hepsi analiz içerisinde dahil olmaktadır. Özel ve ayrıntılı cihazların kullanılarak yapıldığı cilt analizi ile birlikte kişiler ciltlerinin mevcut durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmaktadırlar. Vücudun sağlıklı olması ve görünmesi için cilt çok önemli olduğundan herhangi bir rahatsızlık ya da hastalığın doğru şekilde tespit edilmesi için analiz yaptırmak çok yararlı olmaktadır.

Cildizinize analiz yapılırken cilt üzerinde mevcut olan tüm detaylar başarılı şekilde belirlenmektedir. Gerekli olan testlerin yapılması sonrasında ise çeşitli tıbbi ve elektronik cihazlar ile hastalık bilgileri ve cildin aktif durumları da tespit edilmektedir. Bu şekilde monitörlere gelen veriler uzmanlar tarafından incelenir ve ciltteki sorunlar doğru şekilde belirlenmiş olur. Bu türden testler cilt hastalıklarının ve cilt problemlerinin tespit edilmesi için yapıldığı gibi ayrıca hastaların şikayetlerine yönelik en uygun tedavi yönteminin tespit edilmesi adına da uygulanmaktadır.

Cilt Analiz Testi Nasıl Yapılır?

Cilt analiz testi yapılma amacı cildin farklı tabakalarında oluşan sorunların daha iyi bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktır. Başka bir ifade ile hastanın ya da cilt rahatsızlığı olan kişinin sorunlarının anlaşılması, şikayetlerin altında yatan sebeplerin bulunması ve bu şikayetlere yönelik nasıl tedavilerin uygulanması gerektiğine yönelik saptamalarda bulunmak içindir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cildimizin Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt analiz testi yapılışı ise uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kişiye özel olarak uygulandığı için yapılacak olan cilt analizi farklılık taşıyabilmektedir. Cilt analizi ile ilgili olarak bilinmesi gereken temel nokta analiz bir tedavi değildir ve bu bakımdan hastayı yoran bir işlem içermemektedir. Analiz için uzmana gidildiğinde öncelikle cilt bakım odasına hasta alınır ve burada cildinin temiz olmasına dikkat edilir. Bunun için de gerekli temizleyici losyonlar cildine sürülür.

Cildiyle ilgili kendisinden bilgiler alındıktan sonra bu bilgiler kaydedildikten sonra bilgisayarlı fotoğraf sistemi ile cildin fotoğraflarının çekilmesi yapılır. Bu yöntem ile ciltteki kırışık ve gözenekler, çeşitli UV hasarları, lekeler ve diğer sorunlar ayrı ayrı kaydedilmektedir. Bu bakımdan sisteme kaydedilen cilt fotoğrafları ve verileri diğer cilt fotoğrafları ve verileri ile karşılaştırılarak cildin yaşının belirlenmesi mümkün olur. Cilt yaşının yanında ciltteki diğer sorunlar da görülür ve yapılacak olan tedavi yöntemleri de bu veriler temel alınarak raporda belirtilir. Bu açıdan analiz yaptırmak herkes için hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Analiz esnasında kullanılan cihazlar gelişmiş cihazlar olup cildin sadece üst kısmındaki hasarları ya da sorunları değil cildin orta ve alt tabakasında oluşan sorunları da göstermektedirler. Ayrıca özel programlar ile kişinin cildinin birkaç yıl sonra nasıl görüneceği de belirlenebilmektedir.

Cilt Analizi Yaptırmanın Faydaları Neler?

Cilt analizi yaptırma faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ciltteki görünmeyen sorunların tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.
 • Cildin detaylı bir şekilde görülmesini sağlar.
 • Gözle görülmeyecek orta ve alt katmanlardaki sorunları ortaya çıkarır.
 • Cilt üzerinde mevcut olan sorunların boyutları hakkında fikir verir.
 • Farklı teşhis yöntemlerine kıyasla çok daha başarılı oranlarda sonuçlar verir.
 • Testin yapılması günlük yaşamı aksatmaz, sonuçları öğrenmek için uzun süre beklemeye gerek yoktur.
 • Herhangi bir yüksek maliyet yaratmaz.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Bitkilerden Şifa: Arapsaçı otunun faydaları nelerdir?

cilt analizi nedir

Cilt Analizinde Hangi Hastalıklar Tespit Edilir?

Cilt analizinde tespit edilecek hastalıklar şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt lekeleri
 • Akne
 • Sivilce
 • Cilt kırışıklıkları
 • Güneş lekeleri
 • Yanık izleri
 • Çil lekeleri
 • Cilt kalınlık sorunları
 • Kıl ve tüy yoğunluğu
 • Cilt yorgunluğu
 • Çatlaklar
 • UV ışınlarının zararları
 • Doğum lekeleri

Başta olmak üzere cilde dair her şeyi tespit etmek mümkündür. Cilt analizi sayesinde ciltte kişinin adını koyamadığı rahatsızlıkların da tespiti yapılarak gerekli önlemlerin alınması sağlanmaktadır. Sadece hastalık ya da rahatsızlık anlarında değil, cilt analizi aynı şekilde cildine sağlıklı bakım yapmak ve gerekli önlemleri çok önceden almak isteyenler tarafından da tercih edilmelidir. Sağlıklı Görünen Bir Cilt için: Bitkisel Yağların Cilde Etkileri yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın