Cilt Alerjisi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Cilt Alerjisi Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Alerji, herkes için zararlı olmayan ama bazı insanlara zarar veren maddelerin vücutta yarattığı etkilerdir. Bazen de vücudumuz psikolojik nedenlerle de alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Mesela stres altında olan bazı insanların vücudunda kaşıntılar ve döküntüler meydana gelebilir.  Buna genel anlamıyla cilt alerjisi denir.

Her on kişiden birinde görülmekte olan alerji vücutta kaşıntı ile başlayıp kabarcıklarla devam eden bir süreç yaşamaktadır. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere  “alerjen” denir. Herhangi bir alerjik etkene maruz kaldığınızda oluşan şişme, yanma, kaşınma ve kızarma gibi etkiler, “histamin” adı ile anılan bir ajandan kaynaklanmaktadır.

Bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltten temas ya da yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir Alerjinin belirtileri, kaşıntı, kurdeşen, astım şeklinde görülebilmektedir. Alerjiye neden olan maddenin vücuttan uzaklaştırılmasıyla da sorun çözümlenmiş olur.

Bu noktada cilt alerjileri için doğal tedavi yollarının yanı sıra sistemik tedavi ve fototerapi de kullanılabilmektedir.

Cilt Alerjisi Doğal Tedavi Yolları

Şahtere Otu

Alerjilere neden olan Histamin ajanının vücuda verdiği olumsuz etkilerinin engellenmesi için Şahtere otu kullanılır. Çocuklar için kullanımında ince ince kıyılmış olan 1 çay kaşığı şahtere otu üzerine ¾ bardak sıcak su dökülür. 3 ila 5 dakikada demlendirilir.  En fazla 5 dk. sonra başka bir bardağa süzülerek alınır ve ılınması beklendikten sonra yudum yudum içilir. 4-8 yaş arasındaki çocuklar günde 2 kere içebilirler, 8 yaş üzerinde çocuklar da günde 3 kere olarak kısa süreli kullanabilirler. Zaten cilt alerjisi için ilk gün faydası görülmeye başlanır. Yetişkinler için alınması gereken en fazla 1 tatlı kaşığıdır.

Ceviz Yaprağı

Bu İçeriğe Göz Atın!  Uzun ve Kıvırcık Saç için Saç Bakımı Önerileri

Ceviz yaprağı alerjiler için mükemmeldir. Bu yaprağın demlenmesi alerjik kriz belirtilerini önlemede ve azaltmada birebirdir. Demleme usulü hazırlanan ceviz yaprağının çayını ılıttıktan sonra, bir gazlı bez yardımıyla kaşıntılı ve kabartılı bölgelere sürün. Derideki alerjisi azaltmada bu yöntemin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Isırgan Otu

Bir avuç kurutulmuş veya taze ısırgan otu 150-200 ml suyun içerisinde kaynatılır. Ilıması beklendikten sonra süzülür ve günlük olarak 2-3 kere içilerek tüketilir. Isırgan otunun bu şekilde kullanımı var olan cilt alerjisi ve diğer alerjik etkileri azalttığı gibi alerjinin bulunmadığı zamanlarda da vücudun alerjik tepkilere karşı korunmasında da etkilidir.

cilt alerjisi

Ayrıca cilt alerjisi için de etken olan histamini düşüren maddelerden quersetin, ahududu, böğürtlen, dut, üzüm, hurma, yabanmersini, elma, ayva, çilek gibi meyvelerde, sarımsak, soğan, brokoli, lahana gibi sebzelerde bulunurken; fisetin, elma, hurma, çilek, salatalık gibi meyvelerle soğanda bulunur. Apigenin maddesi ise, kereviz, maydanoz, enginar, papatya, biberiyede bulunur.

Tıbbi Tedavi

Cilt alerjisi de dâhil olmak üzere her türlü alerjinin tıbbi tedavisinde, lokal olarak ya da oral yoldan kullanılan anti histaminik ilaçların yanı sıra düşük etkili steroidler, orta etkili steroidler, yüksek etkili steroidler, süper etkili steroidler, Anti-pruritik ve İmmüno modülatörler kullanılmaktadır.

Ancak bu kimyasal maddeler vücutta su tutulumuna neden olmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla kullanımıyla kemik erimesine neden olan kortizon vücutta birikmektedir. Bunun daha sonrasında geri dönülmez sonuçları olabilir.

Cilt alerjisi ve diğer alerjiler, bağışıklığı düşük olan kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmek için beslenme şeklimize ve yediklerimize çok dikkat etmeliyiz. Her zaman doğal olan gıdalarla beslenmeye özen göstermek ve bağışıklığımızı güçlendiren yiyeceklerden tüketmek gerekmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Gür Saçlar için: Saça Soğan Suyu

cilt alerjisi

Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler, aynı zamanda cildi de beslemektedir. Bu sayede hem cilt alerjisi önlenmekte hem de cildimiz beslenmektedir.

Yulaf

Beta glukan içeren yulaf, pek çok rahatsızlıkta da etkilidir. Sık sık grip olanlar, stresli bir çalışma ortamında çalışanlar, yoğun olarak baskıya maruz kalanlar beslenme programında yulaf ve yulaflı yiyeceklere de yer vermelidir.

Sarımsak

Sarımsak,”allicin” maddesi içermektedir. Bu nedenle antioksidan etki göstermektedir. Bu madde aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyerek pek çok hastalığın önlenmesine yardım eder.

Yoğurt ve Kefir

Bağırsaklar için ikinci beyin de denilmektedir. Vücutta bütün sistemlerin çalışmasını beyin düzenlemektedir. Ancak bağırsakların da karar verdiği bazı durumlar bulunmaktadır. Kefir ve evde yapılan yoğurt probiyotik etkisi nedeniyle bağırsak içindeki yapıyı düzenler. Bu sayede bağışıklığı da güçlendirir.

Yeşil Çay

İçinde bulunan” kateşin “maddesi cilt alerjisi için kullanıldığı gibi aynı zamanda antioksidan etkisiyle bağışıklığı güçlendirir. Kan şekerini dengeleyerek kalbi güçlendirir. İdrar söktürücü etkisi ise bilinen en yaygın özelliğidir. Maske Kullananlar İçin Alerjik Reaksiyonlara Karşı 5 Öneri yazımızı okudunuz mu?

 

 

Bir cevap yazın