Cildimizin Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cildimizin Günlük Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cildimizin günlük bakım rutini için yapılması gerekenleri anlatmadan önce derimizin öneminden bahsetmek gerekir. Deri tüm vücudu kaplamış olan, iç organları tüm dış etkenlerden koruyan, nefes alabilen, yaşayan ve en büyük organımızdır. Yetişkin bir insan yüzeyinde deri 2 metrekareyi bulur ve toplamda vücut ağırlığının %15-20’si kadarını oluşturur. Epidermis denilen doku, derimizin en üst kısmında bulunan katmandır.  Dış uyaranlara ilk maruz kalan işte bu katmandır. Hepimize türlü sıkıntılar yaşatan ve en çok işleme tabi tutulan, kırışan, lekelenen, yağlanan, kuruyan hep bu katmandır. Bütün dermokozmetik alış verişleri bu tabaka için yapmaktayız. Peki, bizler için büyük hayati önemi olan, iskelet sistemimizden sonra en büyük organımıza yeterli ilgiyi gösterebiliyor muyuz?

Cildimizin günlük bakım rutini için yapılması gerenler çok basit aslında;

  • Temizleme
  • Nemlendirme
  • Koruma

Kuru Ciltler İçin Günlük Bakım Rutini

Sabahları; ilk olarak temizleme ürünü kullanarak cilt yıkanmalıdır. Akşamları ise ve göz makyajı varsa uygun bir temizleme ürünü kullanarak göz makyajı temizlenmelidir. Sonrasında süt veya köpük formunda cildi kurutmadan temizleyecek bir ürün kullanarak tüm yüz bölgesinin temizliği yapılmalıdır.

Kullanılması zorunlu olmamakla birlikte, özellikle suyu kireçli olan şehirlerde yaşayanlar için tonik kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kuru ciltler için günlük bakım rutini içerisinde, sabah ve akşam, yaş grubu ve ihtiyaçlara göre göz çevresi kremi kullanılmalıdır.

Cildin ihtiyaçları doğrultusunda bir serum tercih edilmelidir. Sabah saatlerinde genel olarak uyandığınız zaman nem serumu kullanılması gün içeresinde ciltte gerginlik ve kuruluk hissedilmesine engel olmaktadır. Akşamları ise; yaşlanma karşıtı veya leke açmaya yardım eden, gün ışığı ile temas etmemesi gerekli serum tercih edilmelidir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Nazar ve Yıldız Düşüklüğünün Kişilere Etkileri

Özellikle kuru cilt tipleri için en önemli aşamasıdır. Susuzluk çeken cildin en iyi biçimde doyurulması gereklidir. Serumun üzerine sürebileceğiniz yaş gurubunuza uygun bir nemlendirici kullanarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Kuru ciltler için günlük bakım rutini içinde en önemli kısımlardan birisi de güneş korumasının yaz-kış fark etmeden kullanılmasıdır. Sanılanın aksine güneş ışınları kış aylarında da dünyamıza ulaşmayı başarmaktadır. Açıları değişse bile verdiği zarar yadsınamayacak düzeylerdedir. Son senelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; güneş koruyucu kremler bizi sadece zararlı UV ışınlarından değil, soğuktan ve tüm dış etmenlerden de koruyor. Eğer makyaj yapıyorsanız renkli ya da kompakt form ürünleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

günlük bakım rutini
günlük bakım rutini

Karma Cilt Tipi

Yüzünüzde göz makyajı bulunuyorsa ilk iş olarak göz makyajı temizlenmeli. T bölgesi yağlı yanaklar kuru cilt tiplerinde temizleyici tercihini çok iyi yapmak gereklidir. Hem cildin yağı arındırmalı hem de yanak bölgeleri kurutmamalıdır. Genellikle hafif asidik içeriklere sahip jeller ve köpükler karma ciltler için uygun olacaktır.

Karma cilt tiplerinin dengeye ihtiyacı bulunmaktadır. Kullanılan tonik yanakları kurutmamalı, T bölgesinde bulunan yağlanmayı kontrol altına almalıdır.

 

  • Göz çevresi cilt tipi değil, yaş ve ihtiyaçlar öne çıkmaktadır. Bir uzman yardımı alarak kendinize en uygun ürünleri kullanabilirsiniz. Sabah ve akşam düzenli kullanmak önemlidir.

 

  • Özel bir ihtiyacı (leke ya da yaşlanma karşıtı ürünler vb.)olmayan karma ciltler, dengeleyici ve düzenleyici serumlar tercih etmelidir.

 

  • Bu cilt tipi nemlendirme aşamasında çok yoğun kremleri sevmez. Jel formda bulunan nemlendiricilerden bekledikleri nemi almamaktadır. Bu sebeple su bazlı ama yoğun nem verebilen kremleri tercih etmelidirler.

 

  • Jel-krem formunda hafif yapılı güneş kremleri bu cilt tipi için, günlük bakım rutini için kullanılması ideal olandır. Hem güneşin etkilerinden korunur hem de gün içerisinde parlama yaşamazlar.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Corona Virüs Gıdadan Bulaşıyor mu?
günlük bakım rutini
günlük bakım rutini

Yağlı Cilt Tipi İçin Günlük Bakım Rutini

Cilt temizliğine en çok dikkat etmesi gereken cilt tipidir. Sürekli yağ salgılandığı için bakteri oluşumu ve beraberinde siyah nokta sonrasında akneye yatkındır. Jel formlarda ve asidik içerikli ürünleri kolaylıkla kullanabilirler.

Fazlaca yağ salgılama ve geniş gözenekler bu cilt tipinin en büyük sorunlarıdır. Günlük bakım rutini uygulamalarında sabah ve akşam kesinlikle tonik kullanmaları gerekir. Tercih edilecek serum özellikle yağ salgısı kontrol altına alabilecek AHA-BHA içeren serumlar olmalıdır.İhtiyaçlara yönelik bir ürünle göz çevresi bakımı sağlanabilir.

Yağlı cilt tipine sahip kişiler nemlendirici kullanmaktan sürekli kaçınırlar. Bunun en büyük nedeni parlama şikâyetidir. Fakat atlanmaması gerekli bir detay vardır ki; cildin yağlılığı ve susuz kalması farklı şeylerdir. İyi nemlendirilmeyen bir yağlı cilt fazlaca yağ salgılayacaktır. Çünkü cildimiz nemsizliğe karşı savunabilmek için su salgısı yapamamaktadır. Tek yapabileceği şey sadece yağ salgılamaktır. Fakat günlük bakım rutini için, uygun ürünler seçip nemlendirme yapılırsa gün içerisinde parlama şikâyeti olmayacaktır. Jel kremler bu cilt tipi için oldukça idealdir.

 

Bir cevap yazın