Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Ne Yapılır?

Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Ne Yapılır?

Özellikle kendini soğuk havalarda gösteren en sık karşılaştığımız sorunlardan olan cilt kuruluğu en çok ellerimizi etkilemektedir. Çatlayan ve kuruyan eller için ne yapılır? Eller için kullanılan kremler anlık olarak çözüm sağlamaktadır. Ağır işler ve el gücü ile çalışan kişilerde bu problemler daha sık görülmektedir. Sağlık sorunlarının oluşmaması için ellerde uygulanacak bazı formüller bulunmaktadır. Kişiye uygun el kremleri, düzenli bakım yapılması ellerin kurumasında ve çatlamasında engelleyici olmaktadır. Cilt yapısına uygun ürünler tercih edilmeli eğer gerekiyorsa kendiniz evinizde kolaylıkla yapacağınız kürler uygulamalısınız. El kuruluğuna en iyi gelen çözümler evde kendinizin yapacağı doğal yöntemelerdir. Evde yapabileceğiniz doğal yöntemler ve uygulamaları şu şekilde sıralanmaktadır.

Nemlendirici Sabun Kullanın

Çatlayan ve kuruyan ellere sıvı sabunlar yerine nem oranını dengeleyecek sabunlar kullanılmalıdır. Elleri sık sık yıkamaktan ve soğuk havalarında etkisiyle oluşan kuruluk ve çatlamalar meydana gelmektedir. Bunların oluşmaması için kimyasal içerikli sabunlar yerine doğal sabunları tercih etmelisiniz. Sık sık yıkanan ellerde daha az zarar görmesine neden olacaktır. Sabunun içeriği sizin cildinize en uygun olması ve zarar görmeyeceğiniz sabunu tercih etmelisiniz. Kuruyan ve çatlayan ellere en iyi yöntem kendinizin yaptığı kürler ve karışımlardır.

Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Ne Yapılır?

Çatlayan Ve Kuruyan Eller için Zeytinyağı

Zeytinyağının içeriğinde bulunan antioksidan özelliği ve sağlıklı yağ içeriğiyle çatlayan ve kuruyan ellerin yardımcısı olmaktadır. Cildinizi nemli ve yumuşak tutmaktadır. Günde 2 defa uygulayacağınız ılık zeytinyağı ile masaj yaparak pürüzsüz ve yumuşak ellere sahip olabilirsiniz. Zeytinyağını küçük şişeye koyarak devamlı olarak günlük hayatınızda da kullanabilirsiniz. Ellerin yumuşak olması için gece yatmadan önce bu tarifi uygulamanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Bebeklerde Gaz Problemi Nedenleri ve Çözümü

Malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı limonsuyu

Yapılışı ve Uygulaması;

Kase’nin içene zeytinyağını ve limon suyunu alıp güzelce karıştırın. İyice karışan bu karışımı ellere güzelce yedirerek sürün.  Ellerinizde çatlayan yerler var ise biraz yanabilir. En az 30 dakika kadar ellerinizde bekletip ılık su ile yıkayın. Uygulama sonunda pamuk gibi ellere sahip olacaksınız.

Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Muz’un Nemlendirici Etkisi

Olgun bir muz eller için nemlendirici özelliğe sahiptir. Sert ve kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici krem yerine geçmektedir. Muzu çatalla ezdikten sonra yarım saat ellerinize uygulayın ve ılık su ile duralayın. Sonrasında nemlendirici el kremi sürebilirsiniz.

Eller İçin Limon Suyu İyi Bir Temizleyicidir

Çatlayan ve kuruyan eller için limon; Ellerin pürüzsüz ve yumuşamasına yardımcı olan bir besindir. Limon suyu, ciltte renk açıcı özelliğine de sahiptir. Bal, karbonat ve limon suyunu karıştırın ve bu karışımı ellerine masaj yaparak uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile ellerinizi durulayın. Bunu haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Ne Yapılır?

Ellerde Aloe Vera Etkisi

Çatlayan ve kuruyan eller için aloe veranın nemi koruma etkisi bulunmaktadır. Taze aloe veranın içinden çıkarttığınız jeli ellerinize birkaç dakika masaj yaparak 30 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Elleriniz nem dengesini bu sayede kaybetmemiş olacaktır. Günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Çatlayan ve Kuruyan Eller İçin Yulaf Ezmesi

Doğal bir yöntem olan yulaf ezmesi, sert ve kuru ciltlere iyi gelmektedir. Yulafın içeriğinde bulunan protein ile ciltte oluşan su kaybını önlemeye ve nemli tutmaya yaramaktadır. 1 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yulaf ve çok az suyu karıştırıp hamur kıvamına gelmesini sağladıktan sonra karışımı ellerinize uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ellerinize bu işlemden sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz. Bu işlemi günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı yazımızı okudunuz mu?

Bu İçeriğe Göz Atın!  Migren Nedir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bir cevap yazın