Can Sıkıcı Hale Gelebilen: Siğiller Neden Olur?

Can Sıkıcı Hale Gelebilen: Siğiller Neden Olur?

Vücudunuza Papilloma virüsü (HPV) virüsleri bulaştığında, bu virüsler, cilt hücrelerinin büyümesine neden olur. Siğiller, deri üzerinde belirli bir yerde hücresel büyüme olduğunda, kaba ve kalın olan çıkıntılı bir yumru olarak ortaya çıkar. Bu sert ve kalın çıkıntıya siğil veya tıbbi açıdan Verucca denir.

Siğiller vücudun herhangi bir yerinde büyüyebilir, ancak en çok eller ve ayaklarda görülür ve genellikle kanserli değildir. Genital siğillere de neden olan bazı HPV virüsleri vardır ve bazen kanserli olabilirler. Siğillerle ilgili en büyük sorunlardan biri, , cilde temas yoluyla, bulaşıcı olmalarıdır. Bunun nedeni, HPV virüslerinin temas yoluyla geçebilmesidir ve birisinin derisinde herhangi bir kesik veya yara varsa, siğillere daha duyarlı olurlar.

Siğiller Neden Olur? Yaygın Türler Hangileridir?

Yaygın siğiller neden olur? Bu siğiller en yaygın olanlarıdır ve çoğunlukla ellerde ve ayaklarda bulunur. Ayrıca verruca vulgaris olarak adlandırılırlar, deride yaraların ve tırnakların yakınında görülürler. Kan pıhtısı olan damarlardan, küçük siyah noktalarla sert ve pürüzlüdürler.

Düz siğiller: Bunlar daha küçüktür, ancak neredeyse 100 siğilden oluşan büyük gruplarda olduğu gibi çok sayıda ortaya çıkma eğilimindedir. Çok fazla çıkıntı olmadan düzdürler, bu nedenle düz siğiller olarak adlandırılır ve genellikle bacaklarda, sakal alanlarında ve ellerde vb.

Plantar siğiller neden olur?

Bu tür siğiller ayak tabanlarında görülür, çünkü ayaklara ağırlık veren yürüyüş ve ayakta durma nedeniyle büyürler. Genellikle düzdürler ve çok kalındırlar ve mozaik siğiller olarak adlandırılan gruplarda da görülürler.

Filiform siğiller: Bu siğiller çoğunlukla yüzünde görülür ve gözlere, ağza ve buruna yakındır. Filiform siğiller, sarı veya pembe renklerde parmak benzeri çıkıntılar veya fırça benzeri çıkıntılar gösterir. Bu tür siğiller genellikle ağrısızdır.

Siğiller için tedaviler

Çeşitli siğil türleri vardır ve siğil giderme uygulaması tedavileri ve prosedürleri ile tedavi edilebilir. Çoğu zaman, bu siğiller kendiliğinden temizlenme eğilimindedir, ancak bazen iyileşmesi zaman alabilir, bu nedenle tıbbi yardım almanız  önerilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cildinizdeki Tüm Sorunları Limonla Çözebilirsiniz

This Post Has One Comment

  1. Oktay

    Bir dönem ellerimde devamlı siğil çıkıyordu. İncir sütü önerdiler, hiçbir işe yaramadı. Kremler kullandım yine geçmedi. Sonra ne olduysa yok oldular. Görünümleri çok can sıkıcı gerçekten.

Bir cevap yazın