Bir İnsana En Güzel Hediye Vakit Ayırmaktır

Bir İnsana En Güzel Hediye Vakit Ayırmaktır

Sevdiğiniz İnsanlara Vakit Ayırın

Tebrik edilmek, ödüllendirilmek her insanın doğasında vardır. Ufak bir teşekkür bile insanı mutlu etmeye yetecektir. Doğa yapısı gereği her insan aslında bir tebrik bir teşekkür beklemektedir.Ödül yada tebrik maddi ve manevi olarak iki türlü de olabilir, bazen ikisi birlikte verilirken, bazen de tek olarak verilebilmektedir. İnsan başarılı olduğu bir işte tebrik edilmeyi yada alkışlanmayı bekler ve gelen bir alkış bile bazen onu motive etmeye yetecektir.

Örneğin; sahne alan sanatçılar eserlerini seslendirdikten sonra alacakları alkış ikinci eserleri için motivasyon kaynağı olup, yeni seslendireceği parçayı daha iyi seslendirmelerine motive edecektir. Çünkü gücünü izleyicisinden, hayranlarından alan sanatçıların alabileceği en güzel tebrik alkıştır.

Tebrik ve teşekkür ile birlikte insanın doğasında olan bir başka olgu da hediyedir. İnsanların özel günlerinde alacakları hediyeler onları mutlu etmeye yetecektir. Hediyenin  kişiye en yakınından gelmesi ise önemini bir kat daha artırmaktadır. Hediyenin maddi değeri değil, kişinin en çok sevdiklerinden gelmesi önemlidir.

Örneğin doğum günlerinde insanlar kendilerine en yakın bildikleri kişilerin gelmesini isterler. Yakın çevrede olan kişilerin doğum günü kutlamalarına katılması ve tebrik etmesi mutlu etmeye yeterlidir. Yine düğün ve bayramlarda da insanlar yakın çevresiyle birlikte olmak ve mutluluğu paylamak ister. Buradaki en önemli hediye ise bir araya gelip birlikte vakit geçirmektir.

Yine özel günlerde olduğu gibi normal günlerde de insanlar sevdiği ve değer verdiği kişilerden hediye beklerler. Aslında hediye  her zaman maddi olarak algılanmamalı. Manevi olarak ta hediye verilebilmektedir. Örneğin insanın sevdiği bir kişiyle güzelce vakit geçirebilmesi ve ona vakit ayrılması verilebilecek en büyük hediyedir. Çünkü değer verilen insana ayrılan vakit, onun değerli olması nedeniyle ayrılmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Çocuklarınıza Mutlu Olmayı Öğretin

Örneğin; babanın çocuğa hediye olarak alacağı oyunca kadar, onunla oyun oynaması birlikte vakit geçirmesi onu hediye olarak alınan oyuncak kadar mutlu etmektedir. Çocuğun en çok sevdiği aile bireyleriyle birlikte vakit geçirmesi ona verilebilecek en iyi hediye güzel geçirilen vakittir.

“Hediyenin maddi değeri değil, manevi değeri önemlidir” denilmektedir. Yani hediyenin maddi olmasının bir değeri yoktur. Kişiye en sevdiğinden yada değer verdiğinden gelmesi önemlidir. Kişiye verilebilecek en anlamlı hediye ona maddi değeri olan bir eşya değil, birlikte vakşit geçirmek adına ayrılabilecek zamandır.

Bir cevap yazın