Beyin Yakan Filmler – En İyi Kafa Açan 15 Film

Beyin Yakan Filmler – En İyi Kafa Açan 15 Film

Extra bir yazı beyin yakan filmler yazısı çıktı. Mutlaka incelemeniz gereken ve seyretmediğiniz film varsa seyretmenizi tavsiye ettiğimiz filmleri okuyun.

Beyin Yakan Filmler – En İyi Kafa Açan 15 Film

1.İnception – Başlangıç (2010) (IMDb: 8,8)

beyin yakan filmler

Christopher Nolan efsanesi bu filmi izlemeyen yoktur muhtemelen. İzleyenler de izlememiş olmayı dilerdi herhalde. Zira hala izlemeyeniniz varsa durmakla hata yapıyor. Nolan yine kafamızı allak bullak ederek filmi yaşatıyor ve “acaba bende şu an rüyada mıyım?” dedirtiyor. Aklın sınırlarını zorlayan bu film elbette bu listenin başında olmayı hak ediyor.

2-Fight Club – Dövüş Kulübü (1999) (IMDb: 8,8)

beyin yakan filmler

David Fincher’ın akıllara zarar artık efsaneleşmiş olan bu filmi de listede ilk sıraları hak ediyor. Artık bir felsefe haline gelmiş film, otoritelere başkaldıran yaklaşımıyla büyük beğeni almış bir başyapıt. Brad Pitt ve Edward Norton’ın oyunculuklarıyla ayrı bir kaliteye ulaşan bu filmi hala izlemeyen varsa listesine almayı unutmasın.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Outlander Kaç Sezon| Tüm sezon özetleri

3-Interstellar – Yıldızlararası (2014) (IMDb: 8,6)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Christopher Nolan’ın bir başka efsanesi olan bu film bu sefer bizi uzayın derinliklerine götürüyor. Uzay ve zaman kavramlarını mükemmel bir şekilde işleyen film, harika oyunculuklarla birlikte izleyicileri büyülüyor.

4-The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995) (IMDb: 8,5)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Kevin Spacey’nin devleştiği bu yapımda 5 şüpheliden sadece biri sağ kalıyor ve olay bu bir kişinin anlattıklarıyla ilerliyor. Bu büyük vurgunu kim yaptı? Kim bu Keyzer Söze? Filmi izlerken bu soruları merak ederek sona ulaşmak isteyeceksiniz. Fakat sürpriz sona hazırlıklı olmalısınız.

5-Memento – Akıl Defteri (2000) (IMDb: 8,4)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Christopher Nolan filmlerinden bir tane daha. Kısa süreli hafıza kayıpları yaşayan başrolümüz karısının katilini bulmaya çalışır. Bu filmin bir de Bollywood uyarlaması olan Ghajini’yi de Aamir Khan’dan izleyebilirsiniz. Her ne kadar Memento kadar beğenilmese de Ghajini’de gayet güzeldir, tavsiyemdir.

6-Shutter Island – Zindan Adası (2010) (IMDb: 8,2)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

 

DiCaprio abimizin devleştiği bu yapım da beyninizin nasıl yandığını hissedeceksiniz. Hastaneden kaçan bir katili arayan iki dedektifin hikayesini izleyecek ve bir yandan da sizde merak içinde sonunun nasıl geldiğini anlamadan filmi bitireceksiniz. Etkisinde kalacağınız bu filmi de listenizde ilk sıralara yazmayı unutmayın.

7-Contratiempo – Görünmeyen Misafir (2016) (IMDb: 8,1)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

İspanyol yapımı bu filmi diğer filmlerde de olduğu gibi ilk izleyişte anlamayabilirsiniz. Başarılı bir iş adamı aniden bir kaza yapar ve bu kaza araştırılmaya başlanır. Kazadan yırtmak için bir avukat tutar ve olaylar gelişir. Olayın gizemini çözmeye çalışırken film sizi içine çekiyor ve tüm dikkatinizi talep ediyor. Zira kafa karışıklığı kaçınılmaz bir hal alıyor.

8-Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001) (IMDb: 8,0)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Jake Gyllenhaal’un daha gençlik yıllarındaki efsane performanslarından biri olan bu filmi hala birçok kişi tam manasıyla anlayamadığını belirtiyor (ben dahil). Ama değişik bir film deneyimi istiyorsanız tam da izlemeniz gereken bir yapım. Büyük bir kazadan kıl payı kurtulan genç, daha sonraları garip görünümlü bir tavşan görmeye başlıyor. Sonrasında gelişen oalyları anlamak için iyi bir odaklanma gerek.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Outlander Dizisi İnceleme, Outlander Konusu

9-Mr. Nobody – Bay Hiçkimse (2009) (IMDb: 7,8)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Jared Leto’nun mükemmel performansıyla keyifli ve bir o kadar acayip bir film izleyeceksiniz. Hayatta alınan küçücük kararların bile ne kadar büyük etkiler oluşturabileceğinin farkına varacaksınız. Belki de bu yazıyı okumak yerine dışarı çıksaydınız hayatınızın aşkıyla karşılaşacaktınız veya bir kaza sonucu ölecektiniz. Alacağınız bütün kararlar kelebek etkisiyle büyük sonuçlar doğurur. Bu filme ek olarak Kelebek Etkisi serisinin ilk filmini izlemenizi de öneririm.

10-The Man From Earth – Dünyalı (2007) (IMDb: 7,9)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Tam anlamıyla bir efsane olan bu filmin ikincisi de çekilmiş olmasına karşın ilk film kadar yankı uyandırmamıştır. Fakat bunu izleyince onu da izlemek isteyeceğinize eminim. Profesör John Oldman için düzenlenen veda partisinde Profesör hayat hikayesini anlatmaya başlar ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaya başlar. Sadece tek bir odada geçen bu film hikayesiyle sizi etkileyecektir.

11-The Machinist – Makinist (2004) (IMDb: 7,7)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Christian Bale’ın performansıyla ve görmezden gelinemez emeğiyle tam bir başyapıt olan bu filmi de çok seveceksiniz. Sanayi işçisi olan bu abimiz 1 yıldır adam akıllı uyumamıştır ve aşırı zayıflamıştır. Hayatından artık şüphe duymayan başlar ve olaylar gelişir. Vicdanın bir insanın nasıl çökmesine sebep olabildiğini göreceksiniz.

12-El Cuerpo – Ceset (2012) (IMDb: 7,6)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Yine bir İspanyol filmi olan El Cuerpo filmi listedekiler arasındaki favori filmimdir. Bana göre daha yüksek bir İMDb puanını hak ediyor kesinlikle. Beklenmedik bir kaza olur ve başrolümüz olay yerinden kaçar. Yıllar sonra bu kazanın tekrar kendisini yakalayacağını bilemez. Sonuna kadar soluksuz izleyeceğiniz bu filmi sakın es geçmeyin derim.

13-Predestination – Zamanın Ötesinde (2014) (IMDb: 7,5)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Bu film hakkında pek bir şey söyleyebilmek mümkün değil, zira anlatılacak gibi değil. Aklınızı paradoksa sokarak karman çorman yapıyor ve ne olduğunu anlayabilmeniz için sonuna kadar ilerlemeniz gerekiyor, fakat yine de anlamadan ortada kalıyorsunuz. Bir bara genç bir adam girer ve barmene hayat hikayesini anlatmaya başlar. Gerisini ne siz sorun ne ben söyleyeyim.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sefirin Kızı Dizi İncelemesi

14-Source Code – Yaşam Şifresi (2011) (IMDb: 7,5)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

Yine bir Jake Gyllenhaal filmi olan ve kafanızı allak bullak edecek bir film. Bir asker birden bir trende uyanır ve başkasının vücudunda olduğunu fark eder. Görevi bombacıyı bularak trenin patlamasına engel olmaktır. Beyninizin alev alacağı bir yapım daha isterseniz buyurun.

15-İdentity – Kimlik (2003) (IMDb: 7,3)

Beyin Yakan Filmler - En İyi Kafa Açan 15 Film

El Cuerpo’dan sonraki favorim az bilinen ve hakkı verilmeyen bu filmdir. Benim çok beğendiğim ve diğer filmlerde de olduğu gibi ters köşe eden bu filmi de es geçmeyin. Şiddetli bir yağmur sonrası on kişinin yolu bir motelde kesişir. Teker teker ölmeye başlarlar ve bu olayların peşine düşerler. Ardından gariplikler hızla artar.

Bir cevap yazın