Beta Glukan Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta Glukan Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta glukan; algler, mantarlar, mayalar, bakteriler, arpa ve yulaf gibi bazı bitki türlerinde bulunabilen şeker bileşikleridir. İçeriğimizde bu bileşikler hakkında daha detaylı fikir edineceğiz. Bu bileşiklerin alabileceğiniz iyi kaynaklardan da bahsedeceğiz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İyi haber şu ki, bunlar en iyi çözünür lif kaynaklarından biridir. Birçok araştırma çalışmasına göre, bu bileşikler vücudunuzun kolesterol miktarını azaltmasına ve radyasyon tedavisi, yanıklar, yaralar, yatak yaraları ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Aşağıda, bu bileşiğin kanser hastaları için önemli faydalarından bazıları verilmiştir:

 • Farklı bakteri enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık için destek sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin bir parçası olan doğal öldürücü hücreleri destekler.

Bir başka iyi haber de beta-glukanların prebiyotik olarak kabul edilmesidir. Prebiyotikler, sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakterileri besler. Bu bakteriler, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olmak için önemlidir. Sindirim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, yiyeceklerinizden besin alamazsınız. Sonuç olarak, sağlıklı bir yaşam süremezsiniz. Bağırsağınızda bulunan bakterilere mikrobiyom adı verilir.

Özellikle mezotelyoma teşhisi konulursa, onkoloğunuza danışmak önemlidir. Bu ilacın potansiyel etkileşimlerinden haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuz size yan etkileri hakkında bilgilendirecektir.

Beta-Glukan Nasıl Çalışır?

Kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olabileceklerine dair hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, beta glukanın bağışıklık sisteminizi kanser hücrelerine karşı daha güçlü hale getirmesi için uyarabileceği kanıtlanmıştır.

Her şeyden önce, ince bağırsağınız beta glukanları emer. Bağırsağınızdaki bileşikler küçük parçalara ayrılır. Sonuç olarak, madde dolaşımın bir parçası haline gelir ve kemik iliğine ve bağışıklık sisteminizin birkaç bölümüne ulaşır.

Bağışıklık sisteminizle etkileşime girdikleri anda aşağıdaki işlevleri yerine getirebilirler:

 • Kanser hücreleriyle savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sisteminizi etkinleştirmeye yardımcı olur.
 • Sitokinler olarak bilinen antikanser bileşiklerinin üretimini artırmak için bağışıklık hücrelerinizi tetikler.

Beta Glukan Hangi Gıdalarda Bulunur?

Genellikle diyetisyenler bu gıdaları rutin diyetinize almanızı ister. Ancak gıdalar yerine takviye alamayacağınız anlamına gelmez. Aslında beta-glukan takviyeleri kolayca satın alınabilir ve kullanımı güvenlidir. Beta glukanların iyi kaynaklarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Maitake, shiitake, reishi mantarları
 • Ekmek ve Bira mayası
 • Yosun
 • Deniz yosunu
 • Kepekli tahıllar, çavdar, buğday, arpa ve yulaf taneleri

Bunların miktarı söz konusu olduğunda yulaf ve arpa listenin başında geliyor. Sadece bir fincan arpada (pişirilmiş) 2,5 gram bu bileşik vardır. Öte yandan bir fincan yulaf ezmesinde sadece 2 gram yağ var. Bunları diyetinize dahil etmeniz daha iyidir, özellikle de birçok sağlığa faydasından yararlanmak istiyorsanız.

beta glukan

Beta Glukan Ne Kadar Alınmalıdır?

Gıda takviyesi olarak beslenmeyi desteklemek için her gün alınabilir. Alım miktarı;

 • Çocuklarda (1 yaş üzeri) günlük 10 mg şurup formunda,
 • Yetişkinlerde günlük 20 mg beta glukan kullanılabilir.

Beta Glukan Ne İçin Kullanılır?

Beta-glukan ne için kullanılır? Sorusu çok merak edilen sorulardandır. Beta glukan bağışıklık sistemi hücrelerinden olan akyuvarlar ( beyaz kan hücreleri) aktive eder. Aktive olan hücreler virüs ve bakterilerle savaşarak, hastalıkları kolay atlatmamıza neden olur. Yani bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kilo Aldırır mı?

Beta-glukan alım miktarı yetişkinler için kilo aldıracak düzeyde değildir. Kilo alımı beklenmeyen bir durumdur. Kilo alım gibi yan etkiler ile karşılaşırsanız bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Zararları Nelerdir?

Beta glukan ağız yoluyla alındığında bir yan etkisi görülmemektedir. Ancak enjeksiyon olarak alındığında üşüme, enjeksiyon yerinde ağrı, titreme, eklem ağrıları, bulantı, kusma, tansiyon düşmesi veya yükselmesi, kızarıklık gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Maske Kullananlar İçin Alerjik Reaksiyonlara Karşı 5 Öneri

Beta Glukan Faydaları

Beta glukanın bilinen başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kolesterolseviyelerini düşmesini destekler,
 • Kalpsağlığını artmasını destekler,
 • Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesini destekler,
 • Bağışıklık sistemininuyarılmasına yardımcı etkiye sahiptir.

Beta glukanı gıda takviyesi olarak alabileceğiniz gibi besinlerden de alabilirsiniz. En iyi kaynak olarak yulaf gösterilmektedir. Yulafı beslenmenize kolaylıkla dahil edebilirsiniz. Bağışıklığını desteklemek için 1 kase probiyotik yoğurdun içerine 3-4 kaşık yulaf ezmesi, sevdiğiniz 1 meyve ve 1 çay kaşığı keten tohumu ekleyerek öğün olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz üzerine 1-2 ceviz ve tarçın da ekleyebilirsiniz.

Cilde Faydaları

Beta-Glukan cildin nemi arttıran etkili maddelerden. Düzenli kullanımda cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur, gözenekleri sıkılaştırır, yağları arındırır. UYARI: Sağlık probleminiz veya bir şikayetiniz var ise hiçbir besin takviyesini doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Vitamin Nedir? Vitaminler Ne İşe Yarar? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın