Bebeklerde Gaz Problemi Nedenleri ve Çözümü

Bebeklerde Gaz Problemi Nedenleri ve Çözümü

Anne sütüyle beslenen bebeklerde mama ile beslenen bebeklere göre bir daha az karşılaşılan gaz problemi hemen hemen her bebek de görülmektedir. Bebeği beslerken hava yutması sonucu da bebeklerde gaz problemi oluşmaktadır. Annenin beslenmesine özen göstermesi gerekir. Karnabahar, lahana, brokoli, süt ürünleri, kuru baklagiller, baharatlı gıdalar alan annenin sütü bebekte gaza sebep olmaktadır. Her öğünden sonra sırt bölgesi sıvazlanmalı ve bebeğin gazı çıkartılmalıdır.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Geçer?

Bazı markaların bebeklerin ayak tabanlarına sürülen merhemleri bulunmaktadır. Wind salbe gaz merhemi bebeklerin gaz problemi için rahatlatan çözümlerin başında ilk sırada yer almaktadır. Ya da bir başka tercih göbek bölgelerine yaptığınız ve oldukça dikkatli hafif dokunuşlarla gaz masajı olabilir. Bebeklerin göbek bölgeleri oldukça hassas olmaları nedeniyle bebeklerde gaz sorunu görüldüğünde yetişkin gibi değil parmak uçlarıyla hafif dokunuşlarla göbek masajı yapılabilmektedir. Yapılan göbek masajı ise bel oyuğuna 4 ya da 5 defa parmak uçlarınızla hafifçe dokunun gaz sorunu için oldukça faydalı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Probleminde Rezene Rahatlığı

Çocuk doktorları tarafından tavsiye edilen  rezene çayı gaz probleminin çözümü olacaktır. Ancak şeker ihtiva etmesi ve paketli ürünleri yedirmeyen annelerden seniz böylesi durumlarda anneler rezene çayı bir bardak içmeleri halinde süt aracılığı ile rezene bebeğe geçecek ve bebeklerde gaz problemine çözüm olacaktır. Rezene çayını direk olarak bebeklere de verebilirsiniz. Bir ila üç aylık bebeklere bir çağ kaşığı rezene çayı verilebilirken, 4 ile 6 aylık bebeklere bir ya da iki çay kaşığına kadar rezene çayı verebilirsiniz. Rezene bebeklerinizin rahat uyumasını ve bebeklerin gaz probleminin çözümü olarak annelere rahatlık sağlamaktadır.

Genel olarak bu yeni doğum yapan annelerin en korku yaşadığı konulardan biri olan bebeklerde gaz problemi annenin yedikleriyle ilgili ya da bebeğin yuttuğu hava nedenli olmaktadır. Anneler sütleri bol olması için ısırgan otu gibi çaylardan yararlanmaktadır. Lohusalara bitki çayları önerilir geçmiş dönemlerden bu yana. Ancak şu bilinmelidir ki bitki çayları günde 2 kupa bardağı geçmemeli ve yoğun bitki aramaları kullanılmamalıdır. Isırgan lapası annedeki süt oranını arttırdığı için yenilebilir ve yine ısırgan lapası rezene ile birleştirilebilir. Rezene yeni doğum yapan annelerin hemen hemen her gün bir bardak kadar tüketebileceği bitki çayıdır. Bebeklerde gaz problemi olan anneler için oldukça şifalıdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Meme Kanseri Nedir? Erkeklerde Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Bir cevap yazın