Antioksidan Etkisiyle Bağışıklığımızı Güçlendiren Kekik

Antioksidan Etkisiyle Bağışıklığımızı Güçlendiren Kekik

Antioksidan etkisiyle bağışıklığımızı güçlendiren kekik, güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros dağlarında yetişir. Tarih boyunca Ege ve Karadeniz bölgelerindeki medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Kekiğin dünyada 100 çeşit türü vardır. Bunların 33 ü ise Türkiye topraklarında yaylalarda yetiştiği görülmektedir. Rakımın yüksek olması, havanın temiz olması kekiğin kalitesini yükseltmektedir. Kekik aynı zamanda birçok insan için geçim kaynağıdır.

Faydalarını bilenler kekiği amacına göre kullanmaktadır. En bilindik özelliği bağışıklığımızı güçlendiren kekik antibakteriyel ve antibiyotiktir. Tümör oluşumunu engellemekte, boğaz enfeksiyonuna, şeker hastalığına iyi gelmektedir ayrıca gıdaların bozulmamasını doğal yollardan engellemektedir. Kekik yetiştiricilerden alınacağı gibi meraklıları da kendilerine göre balkonlarında yetiştirebilirler.

Kekik nemi ve sıcağı seven bir bitkidir. Tohum ve fide olarak yetiştirilebilir. Kekik kurutularak kullanılması alışık olduğumuz bir yöntemdir. Hem lezzet olarak hem de enfes kokusuyla mutfaklarımızın vazgeçilmez baharatlarındandır. Bununla birlikte kekik yağının kullanımında oldukça fazladır. Kökeni eski çağlara dayanır. Eski çağlardan beri tıpbi bir yöntem olarak kullanılmıştır.

Bağışıklığımızı Güçlendiren Kekik Yağı Nasıl Elde edilir?

Kekik yağı nasıl elde edilir diye sorulan sorunun iki adet doğru cevabı vardır. Soğuk pres yöntemi ve ya distilasyon yoluyla elde edilir. Her iki yöntemde işe yarar. Tüketiciler kokusunu alamadıklarından soğuk pres ile elde edilen kekik yağını pek tercih etmemektedirler. Halbuki ağız yoluyla alındığında çok faydalıdır. Kekik yağı bilimsel olarak da kanıtlanmış doğal antibiyotik etkiye sahip olduğundan dünyanın pek çok yerinde iyileştirici tedavilere ek olarak kullanılmaktadır.

bağışıklığımızı güçlendiren Kekik
bağışıklığımızı güçlendiren kekik

Kekik Yağı Nerelerde Kullanılır

Bağışıklığımızı güçlendiren kekik; kullanım alanları oldukça fazladır. Kekik yağını nelerde kullanılır;

  • Bağırsak problemlerinde kekik yağının önemi büyüktür. Bağırsaklarda gaz oluşumunu şişkinliği önlemede yardımcıdır. İçerdiği karvakrol maddesi ile pek çok zararlı bakteri ve virüs tedavisinde iyileştirici olarak kullanılmaktadır.
  • Kekik yağında bulunan karvakrol maddesi müthiş bir candida ilacı olarak bilimsel yönden açıklanmıştır. Candida adlı bakteri mantara yol açabilmektedir. Bu mantar türü çoğunlukla, tırnakta, ayakta, cinsel organda görülür ve pişik olmasına neden olur. Kekik yağının bu mantar türünün yayılmasını önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Son çalışmalar kekiğin çok güçlü bir antiseptik özelliği olduğunu gösteriyor. Bu nedenle kekik yağı saç bakımında da kullanılabilir. Kekik yağı kafa dersindeki bakteri ve kirleri giderdiği için kepeği önlemede kullanılır. Günlük kullanılan şampuanın içine 2-3 damla kekik yağı damlatılarak kullanıldığında kepeğin çok çabuk azaldığı gözle görülebilir.
  • Kekik yağı cilt bakımında da oldukça etkilidir. Yanık kesik gibi yaraların mikrop kapmasını önler çabuk iyileşmesini sağlar. 2 yemek kaşığı zeytin yağına 3-5 damla kekik yağı damlatılır iyice karıştırılır bu karışımın her gün cilde pamuk yardımı ile masaj yapılır. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarında düzenli kullanılırsa büyük oranda iyileştiği görülebilir. Cilt kırışıklıklarında sivilce problemlerinde de sık sık kullanılır. Kekik yağı eşitli bakım kürlerinin ve kozmetik ürünlerinin içinde bulunmaktadır.
  • Antiseptik ve antibakteriyel ağızdaki mikroplara, diş eti iltihabına, diş çürüğüne karşı kekik yapı kullanılabilir.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Göğüste, boğazda görülen soğuk algınlığı veya öksürüğe sebep olan enfeksiyonları vücuttan atmaya yardımcı olur. Balgam sökücü öksürüğe ve boğaz ağrısına çözüm olur.
  • Sinüsleri açar, göz ve baş ağrılarını hafiflettiği söylenir.
  • Kan dolaşımını arttırır, kalbi korur, kandaki pıhtılaşma oranını düşürebilir. Bu nedenle kullanan kişi kendini daha enerjik ve sağlıklı hissedebilir.
  • Kekik yağı bir aromaterapi yağıdır. Bu sebepten binlerce yıldır ruhsal sağlığa iyi etkileri için kullanılmıştır. Kekikte bulunan B6 vitamini stres ve depresyona iyi gelir. Böcek kovucu olarak da kullanılır. Bu konuda kullanılacak birkaç damla kekik yağı sivri sinek, pire, bit, güve gibi böcekleri uzaklaştırmanıza yardımcı olur.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır? Uçuk Nedir?

Bağışıklığımızı Güçlendiren Kekik Yağının Zararları

Her bitkisel ürünün faydaları olduğu kadar bağışıklığımızı güçlendiren kekik de zararı bulunabilir. Kişilerin özel durumlarında ve zararlı olabileceği durumlarda dikkatli kullanılmalı ve ya hiç kullanılmamalıdır. 18 yaş altı haricen ve dahilen doktora danışmadan KULLANMAMALARI gerekmektedir. Kekik yağı kullanıldığı zaman kandaki demiri emdiği için kansızlığı olanların guatr hastalığı olan ve hamile olan kişilerin kullanmaları sakıncalıdır.  herhangi bir sağlık sorununuz ya da şikayetiniz var ise doktorunuza danışmadan kullanmanız sakıncalıdır. Sarı kantaron bitkisinin de bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Mucizevi Bitki: Sarı Kantaron Yağı yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın