B12 Eksikliği Ciltte Leke Yapar Mı?

B12 Eksikliği Ciltte Leke Yapar Mı?

B12 eksikliği ciltte leke yapar mı? sorusunu cevaplamadan önce; Hepimiz biliyoruz ki vitaminler bizler için çok gereklidir. Vücudumuzda eksiklikleri durumunda bazı problemler meydana gelebilmektedir. B 12 vitamini de  böbrek, karaciğer ve diğer dokularda depolanan aynı zamanda ciddi anlamda vücudumuz için önem taşıyan bir vitamindir. İçerdiği kobalt mineral sayesinde kobalamin olarak da anılmakla beraber suda eriyebilmektedir. Vücudumuz açısından gerekli bir vitamin olduğundan dolayı yaşanan eksiklik hemen değil de uzun zaman sonra vücutta tükenince şikayetler baş göstermektedir. Vücudumuz ve sağlığımız açısından buna dikkat edilmesi gerekmektedir. B12 eksikliği ciltte leke yapar mı? Gibi pek çok soru aklınızı meşgul ederken bu konuda açıklık getirmeye çalışacağız…

B12 Vitamini Önemi

Her vitaminin olduğu gibi B12 vitaminin de vücuda oldukça fazla katkısı bulunmaktadır. Kandaki oksijen taşınmasıyla, DNA sentezine kadar etkisi olmaktadır. Sigara tüketimiyle alakalı oluşabilecek sorunlarla savaşırken sinir sistemini de düzenler.

Aynı zamanda bir protein de olan B12 vitamini vücut için bizim bilmediğimiz birçok şeyi yapar. Bir problem meydana geldiğinde hücre oluşumunu hızlandırır, kandaki oksijen seviyesini iyileştirir ve doğurganlığı arttırır. Daha birçok konuda vücuda olumlu etkisi bulunmaktadır. B12 vitamininin az bulunduğu yerlerden biri bitkilerdir ve bu yüzden vejetaryen beslenme şekilleri vitamin kaynağında uzak kalınması sebebi ile pek sağlıklı değildir.

B12 eksikliği ciltte leke yapar mı?
B12 eksikliği ciltte leke yapar mı?

Siyanokobalamin Vitamin B12 Eksikliği Ciltte Leke Yapar Mı?

B12 eksikliği ciltte leke yapar mı? Vücudumuza oldukça yararlı olan B12 vitamini eksikliği hemen ortaya çıkan bir şey değildir. Ama seneler sonra ortaya çıktığında ciddi problemlere yol açabilmektedir. Tabi ki buna beslenmemizde sebep olabilmektedir. Beslenirken ne yediğimizi bilmek ve düzgün beslenmek her zaman için önemlidir. Bitkisel ürünlerde bulunmamakla beraber hayvansal gıdalarda bulunur. Vitaminin eksikliği alkolik kişilerde, vejeteryan beslenmeyi benimseyenlerde, kronik hastalarda daha sık görülebilir. Neden olarak en sık karşılaşılan ve bilinenlerden sebep midedeki intrensel faktör eksikliği ile birlikte gelişen pernisiyöz anemilerdir,  yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sinirlilik, glossit, keilitis stomatitis, aftlar daha çok kronik eksiklik belirtileridir. Farklı renklerde en çok ağızda meydana gelen lekeler; ama aynı zamanda ayak ve ellerde de oluşabilme ihtimali olan atrofik glossitler görülmesi olasıdır. Ağızda sık meydana gelen aftla, dilde ve ağızda yanma da buna dahildir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sierra Leone Nasıl Bir Ülke?

Bahsettiğimiz B12 vitamini genel olarak vücudumuz ve birçok organımız için oldukça önemli bir vitamindir. Bazı vitaminler vücut tarafından üretilirken B12 için böyle bir şey geçerli değildir. Bu yüzden yiyecek ya da ilaç yoluyla alınmaktadır. Ciddi problemlere yol açabilecek bu eksikliğin iki sebebi vardır: ya yiyeceklerden gerekli miktarda alamıyorsunuz ya da vücut gerektiği kadarını kullanamıyor. Yurt dışındaki bir teste göre 50 yaşını geçenlerde yaygın sorunlardan biri B12 eksikliğidir. Bu bağlamda B12 eksikliği ciltte leke yapar mı? sorusu zihinlerde canlanmaktadır ve  evet !! deride koyulaşma b12 eksikliğinde görülebilecek etkiler arasındadır.

Bilinmesi Gerekenler

 • Kimyasal değil, doğal ve organik ürünleri kullanın. Ancak doğal ürünlerin, laboratuvar ortamında işlemden geçirilip, formülü deriye uygun hale getirilmeden, içeriğin-deki birtakım tahrişe veya güneş alerjisine sebep olacak maddeler uzaklaştırılmadan, doğal haliyle yüz derisine tatbiki sağlıklı değildir.
 • Sigaradan da dumanından da uzak durun.
 • Su tüketimini arttırın.
 • Sağlıksız yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
 • Her zaman için pozitif olmaya çalışın.

Herhangi bir problem varsa zaten vücudumuz bize gerekli belirtilerle sinyaller gösterir. Bu sinyalleri aldığımızda gereken önlemleri alırsak ciddi sorunlarla karşılaşma riskini en aza indirebiliriz.

B12 eksikliği ciltte leke yapar mı?
B12 eksikliği ciltte leke yapar mı?

Yeteri Kadar Vitamin Almadığınızda Ne Olur?

Günlük alınan bazı vitaminlerin eksikliği birçok doktora göre direkt hastalıkların meydana gelmesine sebep olmaz. Fakat onların meydana gelmesi için kapıyı aralar ve buyur eder.

Aslında vücudumuz yine her şey normalmiş gibi devam etmeye çalışır.

Bir şeyler yanlış gittiğinde vücudun verdiği sinyallere dikkat etmemiz halinde felaketlerin önüne geçebiliriz.

 • Ağız kenarında görülen çatlaklar
 • Ağzınızın kenarındaki çatlakların sebebi hızlı yaşlanma değildir.
 • Beslenmede dengeye dikkat etmeyen vejetaryenlerde görülebilir.
 • Vejetaryen değilseniz çözümünüz somon, yumurta, deniztarağı ve istiridye (ya da genel olarak tüm deniz ürünleri) tüketimini arttırmaktır.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Kim Daha Üstün: Doğa mı İnsan mı?

Balık da tüketmeyen vejetaryenler ise mercimek, fıstık, kurutulmuş domates, susam ve ıspanak yiyebilirler.

B12 Vitamin Eksikliği Sonucu Görülen Problemler

 • El ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma

Vitaminler direkt olarak deride bulunan dış sinirlere etki ederler. Bunlarla beraber sıkıntı stres hormonal problemler yaşanabilir. Kuşkonmaz, ıspanak, fasulye, yumurta, istiridye, midye, ahtapot ve deniz tarağı gibi yiyecekler tüketmek problem çözümü için oldukça etkilidir.

 • Ayaklarda ve bacaklarda oluşan ağrı ve kramplar

Sıkı çalışmanızı durdurmak yerine aşağıda sayacağımız gıdaları beslenmenize eklemeyi deneyebilirsiniz: Muz fındık, badem, bal kabağı, kiraz, vişne, elma, brokoli, greyfurt, lahana, karahindiba ve ıspanak

B12 eksikliği ciltte leke yapar mı? Sorularına yanıt aradık. Ayrıca B12 vitamini eksikliği aynı zamanda yorgunluğa, ishale, denge problemlerine, depresyona, iştah kaybına, sinir iltihabına, ağız ve dilde yaralara sebep olmaktadır. Vitaminler hakkında daha detaylı bilgi için Vitamin Nedir? Vitaminler Ne İşe Yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın