Sıradaki içerik:

Beyin Yakan Filmler – En İyi Kafa Açan 15 Film

e
sv

Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

avatar

Kağan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ayvanın yararları

Ayvanın faydaları, zararlarını gölgede bırakacak kadar fazladır. Kış meyvelerinin en çok tercih edilenlerinden olan ayva, tam bir vitamin ve mineral deposudur. Gerek yaprakları, gerek kendisi bir çok derde deva olan ayva, tat bakımından da oldukça lezzetlidir.

Ayrıca ayva, insanları rahatlaştırıcı ve sakinleştirici bir özelliğe sahiptir.
Gelin, şimdi beraberce ayvanın faydalarına teker teker bakalım:

Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları

1. Kilo vermeye katkı sağlar.

Ayva, glisemik indeksi düşük bir meyvedir. Glisemik indeksi düşük meyveler ise kan şekerini hızlı yükseltmezler. Dolayısı ile ayvanın, diyabet hastaları ve diyet yapanlar tarafından tüketilmesi son derece faydalıdır. Ayrıca, ayvanın lifli yapısı diyette tok kalmayı sağlar.

Özellikle diyetteyseniz ve tatlı yemek istiyorsanız; ayvayı buharda haşlamak sizin için son derece lezit bir tatlı alternatifi olabilir. Ancak, her besinde olduğu gibi, ayvada da porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayva içerisinde bolca C vitamini ve fitokimyasallar bulunmaktadır. Günlük C vitamini ihtiyacının dörtte birini karşılayan ayva, bu özelliği ile vücudu patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı korumaktadır.

Saçların uzamasını sağlar.

Ayva içinde bolca demir, bakır ve çinko bulunmaktadır. Bu maddeler ise,kan dolaşımının artmasına sebep olur ve bu sayede saç diplerine daha fazla oksijen gider. Sonuç olarak ayva; saçların daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Cildin genç kalmasını yardımcı olur.

Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi amacıyla kullanılan çinko, demir, bakır mineralleri ayvada fazlasıyla bulunmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlayan ayva, bu sayede dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Cilt bu sayede ise; kandaki oksijen miktarının artması ile daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Kanser riskini azaltır.

Ayvada yüksek dozda antioksidan özellik vardır. Antioksidanlar ise, vücudu serbest radikallere karşı korur. Çünkü serbest radikaller, hücrelerin mutasyon geçirmesine, ölmesine veya kontrolsüz çoğalmasına sebep olarak kanser riskini arttırmaktadır. İşte ayvada bulunan bu antioksidanlar ise, kanser riskini düşürmede çok önemli bir etkiye sahiptir.

Kalp ve damar sağlığını korur.

Ayvada, yüksek dozda potasyum bulunur. Potasyum ise, kan basıncını dolayısı ile tansiyonu düşürmede oldukça faydalıdır. Ayrıca ayva içinde bulunan çözünebilir lif “pektin” maddesi de, kolesterolün düşürülmesinde oldukça faydalıdır. Kolesterolün referans aralığında olması ise, kalp ve damar sağlığını korumada çok önemlidir.

Sindirime yardımcı olur.

Lifli gıdalar, bağırsaklara oldukça faydalıdır. Bağırsak şikayetlerinin giderilmesi ile de sindirim düzenlenmektedir. Özellikle haşlanmış ayva, gaz şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Kansızlığa iyi gelir.

Ayvada bulunan demir, kan hücrelerinin üretimini sağlamaktadır. Dolayısı ile ayva tüketimi kansızlığa çok iyi gelmektedir.

Kötü nefes kokusunu önler, nefesi temizler.

Ayva, antibakteriyel özelliği sayesinde birçok mikroorganizmanın vücutta çoğalmasına engel olur. Bu yönü ile ağızdaki bakterileri de temizleyen ayva, bu bakterilerin neden olduğu kötü nefes kokusuna da engel olur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Corona virüsü nedir

Ayvanın Zararları

Ayva çekirdeği tüketimi zararlı olabilir.

Her besinin olduğu gibi, ayvanında fazla tüketilmesinin de elbette zararları vardır. Ayva çekirdeği, belli hastalıklara sahip kişilerde ve hamilelerde tüketilmemelidir ya da mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Yüksek lifli yapısından dolayı ishal yapabilir.

Ayva, içerisinde yüksek dozda lif içermektedir. Fazla miktarda tüketilen ayva ise, bağırsak hareketlerini bozar ve ishale sebep olabilir.

Ayva Meyveleri Hakkında Her Şey

Ayva meyvesi, kaktüs ailesi olan Rosacea cactaceae familyasındaki cinsinin tek üyesidir. Üç beyaz çizgili dikdörtgen, koyu yeşil bir meyve taşıyan küçük, yaprak döken bir çalıdır.

 Meyve olgunlaştığında yumuşak, yuvarlak, sulu bir dokuya sahiptir. Yabani kuşlar, kelebekler, yırtıcı böcekler, örümcekler, yengeçler, salyangozlar ve diğer kabuklular için önemli bir besin kaynağıdır.

Ayvanın yenilebilir kısmı, sert bir kabukla çevrili sert bir iç çekirdekten oluşur. Birçok kullanımı vardır; tohumlar çeşitli enzimler ve vitaminler içerir ve et pişirmede kullanılır.

Ayva meyvesi Avustralya’ya özgüdür. Vahşi doğada yaprak bitleri, örümcekler, yaban arıları, arılar ve hatta kırkayak yerler. Avustralya’da etli tohumları ve besleyici posası için yetiştirilir. “Ayva eti” ayva jölesi “olarak bilinen ayvanın meyvesi, Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Güney Amerika’da sevilen bir gıda haline geldi.

Ayva, pektinoforik grup adı verilen geniş bir meyve ailesinin üyesidir. Bu grup yaklaşık iki bin tür içerir. Ayva, M.Ö. 3. bin yıl öncesine dayanan en uzun ekim tarihine sahiptir. Kayısı ve kızılcık gibi pektin bakımından zengin meyveler de vardır.

Ayva, akçaağaç, ceviz, ardıç, çınar ve akasya dahil her tür ağaçta yetişir. Bazı çeşitler yirmi fit yüksekliğe kadar çıkmasına rağmen, meyve on beş inç yüksekliğe kadar büyür. 

Çoğu meyve hasat edilinceye kadar olgunlaşmayacaktır. Ayvanın eti çiğ olarak kullanılabilir, kurutulup salatalar, meyve kompostosu ve diğer tatlı yemeklerle servis edilebilir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Cildinizdeki Tüm Sorunları Limonla Çözebilirsiniz

Ayva tohumları yabani kuşlar, kelebekler, güveler, yusufçuklar, yengeçler ve diğer kabuklular için önemli protein kaynaklarıdır. Ayva tohumları uzun zamandır balıklar ve diğer suda yaşayan böcekler için yem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sivrisinek kovucu ve doğal bir böcek ilacı olarak da kullanılmıştır.

Meksika ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yerli Amerikalılar, sağlıklı, hafif tatlı bir yemek için ayva yaprağı ve tohumları tüketirler. ve ferahlatıcı bir sıcak içecek yapmak için. Tohum, balı tatlandırmak ve çay için kullanılır.

Ayva suyu, keskin tadının yanı sıra avcılar ve savaşçılar tarafından içilir. Antiseptik olarak halk arasında içilir. Yerli Amerikalılar, diş macunu suyu ve çay da dahil olmak üzere birçok farklı kullanım için ayvanın iç etini çiğniyor.

Ayva meyvesi pektin içeriğinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, protein, fosfor, çinko, niasin ve C vitamini içerir.Meyve mükemmel bir A vitamini, C vitamini, E vitamini, B-12 vitamini kaynağıdır niasin, tiamin, folat, tiamin ve potasyum.

Türkiye’deki ayva meyvelerinin ana kaynağı, meyve suları ve soslar olarak işlenen bir meyve özüdür. Bazı ticari işlenmiş ayva ürünleri arasında beyaz ayva, şeftali ve kayısı aromaları bulunur.

Kuzeybatı Kaliforniya ve Pasifik’te yabani olarak yetişen ve aynı zamanda Tanrıların meyvesi olarak da bilinen meyveler, hepsinin en güçlü ve lezzetli olanı olarak kabul edilir. meyve. Yabani meyveler sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda sağlık yararı sağlayabilir.

Greyfurt, etkileyici miktarda antioksidan, C vitamini ve lif içerir. Bu, doğanın en zengin potasyum kaynaklarından biridir.

Biraz kalori içermesine rağmen, kalori içeriği pek çok portakal veya elmanınkinden önemli ölçüde daha azdır. Bu, bazı üreticilerin meyveyi meyve çubuklarına neden eklediğini açıklayabilir. Bir greyfurt, bir elmanın iki katı potasyum ve vitamin içerir ve yaklaşık aynı miktarda şeker içerir.

Yaban mersini ve çilek gibi meyveler antioksidanlarla doludur. Kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi mineraller açısından zengindirler. En değerli besinlerden bazıları, bu meyvelerde bulunan polifenollerden elde edilir. Örneğin yaban mersini, diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

Antioksidan bakımından zengin olmanın yanı sıra, üzüm ve çilek sağlıklı beslenmenin önemli bir bileşenidir. Kırmızı üzüm suyu, herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır. ve özellikle kolon kanserinin tedavisinde etkilidir. Özellikle kızılcık, yaban mersini ve yaban mersini gibi meyveler, güçlü antioksidanlar olan önemli miktarda antosiyanin sağlar.

Meyveler ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan yüksek lif içeriğine de sahiptir. ve kabızlığı ve diğer bağırsak rahatsızlıklarını önler. Bu, onları tamamen meyveli bir smoothie için harika bir seçim yapar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.