Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Sık karşılaşılan ayak problemleri arasında ayak kokusu sorunları bulunmaktadır. Bu problemler, doğal yöntemler sayesinde giderilebilmektedir. Ancak ayak kokusunu gidermenin yanında bu probleme neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırılması daha önemlidir. Bu nedenle ayaklar her gün ılık su ile temizlenmeli ve uygun bakım kremleri ile nemlendirilmedir. Ayak kokusuna çözüm önerileri. Ayak kokusuna bazı sağlık problemleri de neden olabilmektedir. Ayaklarda kokunun sebebinin sağlık problemlerinden kaynaklanmadığına emin olun.

Ayak Kokusuna Neden Olan Hastalıklar

Belirtilen problemlere neden olan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları;

  • Mantar Hastalıkları

Ayakta oluşan mantarların ayak kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Mantarlar tıpkı bakteriler gibi ayaklarda beslenerek çoğalabilmektedir. Ayaklarda olabildiği gibi ayak tırnaklarında da sıklıkla görülmektedir. Ayak mantarları tedavi edildiği takdirde koku problemi de kalmayacaktır.

  • Hormon Değişiklikleri

Hormonlarınızda meydana gelen değişimler aşırı terlemeye sebep olmaktadır. Aşırı terleme de ayaklarda koku oluşumuna neden olabilir. Ayaklarınızın aşırı terlemesi ve koku değişimleri hormon değişiklikleri sebebiyle yaşanabilir. Bu konuda bir doktora danışarak aşırı terlemelerin nedeninin araştırılması gerekmektedir.

Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Su ve Sirke ile Çözüm

Bir kovanın içerisine 4 su bardağı ılık su ve 5 çorba kaşığı sirke ekleyerek, ayaklarınızı suda 20 dakika bekletin. 7 gün boyunca tekrarlanması önerilmektedir. Sirke ayaklarda kokuyu gidererek, ayağınızın daha az terlemesini sağlayacaktır.

Siyah Çay ile Çözüm

4 su bardağı ılık suyun içerisine 2 çay bardağı siyah çayı ekleyin. Ayaklarınızı siyah çaylı suyun içerisinde 20 dakika bekletin. Bu işlemi 7 gün üst üste yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Sağlıklı ve Bakımlı ayaklar için: Evde Ayak bakımı
Ada Çayı ile Çözüm

Ada çayının birçok hastalıkta iyileştirmeye yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir. 5 su bardağı ılık suyun içerisine 3 yaprak ada çayı ekleyerek 10 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı bu suyun içerisinde 20 dakika kadar bekletin. Ada çayının etkisi sayesinde ter bezleriniz daha az çalışacak ve terleme nedeniyle ayak kokusunun oluşumu engellenmiş olacaktır. Bu işlemi bir hafta boyunca tekrarlamanız önerilmektedir.

Lavanta veya Nane Yağıyla Ayak Kokusuna Çözüm

5 bardak suyun içerisine 1 çorba kaşığı lavanta ya da nane yağını ekleyin. Bu karışımda ayaklarınızı 20 dakika bekletin. Düzenli olarak uygulanması sonucunda ayaklarda kokuya kesin çözüm sağlanacaktır.

Karbonatlı Su ile Çözüm

Bir kovada, 4 su bardağı suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletebilirsiniz. Daha etkili sonuç için işlemi ayak kokunuz gidene kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Karbonat ve Tuz ile Çözüm

Bir kova içerisine 4 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşı tuz ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Düzenli olarak uygulandığında ayaklarınızda koku problemi ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın