Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

Ayak bakımına önem vermek sağlıklı bir yaşam için gerekli olan bakımlarındandır. Yaz aylarında ayakların gün içinde sık yıkanmasından kaynaklı deride çatlama, kuruluk, döküntüler gibi sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Ayakla ilgili birçok problem ayak bakım merkezi uygulamalarıyla giderilmektedir.

Ayak Bakım Merkezi Ayak Bakımı Uygulamaları

Ayak bakım merkezinde ayak bakımı uygulamalaarı; Tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenerek, parlatılması, sertleşen derilerin giderilmesi işlemidir. Ayak bakım merkezinde yapılan diğer işlemler;

 • Batık tırnak bakımı
 • Nasır bakım ve tedavisi
 • Deri deformasyonu, sertleşme ve kalınlaşma bakımları
 • Çatlak topuk bakımları
 • Destek malzemelerin uygulanması, tabanlık, silikon vs.
 • Diyabetik ayak bakımı
 • Jel sistem uygulamaları
 • Hamilelik süresi ayak bakımı
 • Spor ve spor yapanlar için ayak bakımı
 • Deforme tırnak bakımı
 • Mantarlı tırnak bakımı
 • Ortez uygulamaları

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

 • Nasıra sebep olan basınç ve sürtünme kaynaklı nedenlerin ortadan kaldırılması
 • Nasır ayak sağlığı konusunda uzman ayak bakım merkezinde tedavi edilmelidir. Tedavi alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu tedavi ile sadece oluşan nasırın tedavisi değil tekrar oluşmasına neden olan etkenler de engellenir.
 • Nasır oluşumunu engellemek için, ayak bakım kremleri ile temiz ayağın nemlendirilmesi sağlanmalıdır.
 • Nasır için yapılmış özel solüsyonlar nasırın üzerine sürülebilir. Nasır yumuşadıktan sonra sterilize edilmiş bir cımbız ile alınır. Solüsyon uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilacın sadece nasır üzerine uygulanmasıdır. Nasır solüsyonları asitli olduğundan canlı dokuya zarar verebilir. Bu nedenle nasır tedavisinin bir uzman kontrolünde ayak bakım merkezlerinde yapılması gerekmektedir. Diyabet hastalarının doktor kontrolünde yaptırması önemlidir.
Bu İçeriğe Göz Atın!  Nane'nin Yetişkinler İçin Yararları

Pedikür yaptırmak nasır tedavisi değildir. Bu nedenle nasır tedavisi işlemleri uzmanlar tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Nasır tedavisinin hijyenik koşullarda yapılması da önemlidir. Özellikle diyabet (şeker) hastalığı olan kişiler ve kan dolaşım bozukluğu olan kişiler nasır konusunda daha hassas davranması gerekmektedir. Eğer nasır probleminiz varsa ayak sağlığı merkezlerine ya da doktorunuza başvurun. Sizin için en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı tedavisi ağız yoluyla alınan ilaçlar, mantar oluşan bölgeye sürülen ilaçlar ve cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Tırnak mantarı tedavisinde en etkili yöntem, ağız yoluyla alınan ilaçlar ile tedavidir. Ancak hiçbir yöntemde mantar oluşumunun tamamen yok olması sağlanamamaktadır. Ağız yoluyla alınan ilaçlarda yüksek başarı oranları sağlansa bile, bu tedavi sürekli ilaç kullanımı karaciğere zarar vereceği bilindiğinden önerilmemektedir.

Tırnak mantarı tedavisi mantarın oluştuğu bölgeye sürülen ilaç veya merhemler, ağız yoluyla alınan ilaçlar veya cerrahi yöntemler ile yapılmaktaydı. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden son günlerde yaygın kullanılanını ayak bakım merkezlerinde ağrısız, cerrahi bir işlem gerektirmeden yapılan uygulamalardır.

Ayak Bakım Merkezi Nedir? Hangi İşlemler Uygulanır?

Tırnak mantarına neden olan birçok farklı neden bulunmaktadır. Mantar oluşumunun başlıca nedenleri;

 • Diyabet
 • Ayağın aşırı terlemesi
 • Kan dolaşımı bozuklukları
 • Yaşlılık
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeme
 • Kemoterapi, İmmün baskılayıcı ilaç kullanımı,
 • AİDS, vb. durumlarla bağışıklığın azalması
 • Sıkı ayakkabı, ayakkabı vurması,
 • Hijyene önem verilmeyen ortamda yapılan manikür-pedikür,

Medikal Ayak Bakımı

Son yıllarda Pedikür işlemlerine olan talebin azaldığına, Medikal, bakımlarının daha popüler olduğuna ve daha çok tercih edildiğini gözlemlemekteyiz. Medikal ayak bakımının yanı sıra el bakımı da yapılan bu uygulamada, tırnak kesimi tırnak etlerinin temizlenmesi ve alınma, ellerin nemlendirilmesi gibi rutin işlemler uygulanmaktadır.

Yapılan bu işlemlerin hare ceninden ayak tabanındaki ölü derilerin temizlenmesi de çok nasır ve çatlaklara da önlem alınması sağlanmaktadır. Ayak bakım merkezinde Medikal Bakım sırasındaki sırasında tırnak kenarındaki etler prense ihtiyaç duyulmadan özel cihazlar ile temizlenmektedir. Medikal el ve ayak bakımı sırasında ellerinizin veya ayaklarınızın ıslanmasına ve derilerin yumuşamasına gerek olmadan işlem yapılır. Bu sayede canlı deriye zarar verme olasılığı ortadan kalkar. Kuru el veya ayağınıza yapılan bu uygulamada, medikal olarak el ve ayak bakımının yapılması sağlanmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Evde Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Medikal ayak bakımı gün geçtikçe kolaylığı nedeniyle popüler olan uygulamalardandır. Günümüzde, manikür ve pedikür işlemlerinin yerini aldığını söylemek mümkün olabilir. Ağrısız, ilaçsız ve hijyen ortamda yapılan uygulamalar müşteri açısından da büyük kolaylık sağlamaktadır. Uygulamanın aylık olarak, ayda 1 kez yapılması önerilmektedir. Uygulamayı yapan kişilerin uzmanlıklarını mutlaka sorgulayın. Bu tarz işlemler sırasında hastalık bulaşma olasılığının olduğu göz ardı edilmemelidir.

Medikal Ayak Bakımında Jel Sistemi Uygulaması

Kalınlaşmış deforme görünen batık ve mantar olan tırnaklarda tırnak yatağının düzeltilerek uygulanan işlemdir.  Jel sistemi uygulaması ile mantarlı tırnaklardaki sıvı emilimi engellenmesi nedeniyle tedavi sürecini kısalmaktadır. Jel sistemi uygulamasıyla tırnaklarda kalınlaşmadan ve renk değişmesinden dolayı oluşan kötü görüntü ve kötü koku da giderilmektedir.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabet hastalarının yıllar içerisinde dikkat etmesi gereken en önemli konu ayak takımlarıdır. Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı olarak bilinen hastalıkta kişide zamanla ayak ve bacak damarlarında daralma ve dolaşım bozuklukları meydana gelmektedir. Bu nedenle hastaların bacak ve ayaklarında ağrı, dokunma hissesinde azalma olabilmektedir. Belirtilen bu his kaybı nedeniyle hastaya uygulanacak medikal ayak bakımı uygulamaları uzman kişiler tarafından hassasiyetle yapılmalıdır.

Ayak Yaraları Nasıl Oluşur?

Ayaklara batan çivi, iğne gibi cisimler ağrı hissettirmese bile iltihaplara zemin hazırlamaktadır. Bunun dışında dar ayakkabı kullanımı ve ayakkabı vurması nedeniyle ayaklarda tahriş ve yaralar oluşabilmektedir.

Ayak yaraları neden oluşur?

 • Ayakların nemsiz kalması nedeniyle aşırı kuruması
 • Parmaklarda mantar oluşumu
 • Yanlış ayakkabı nedeniyle kabarcık ve şişmeler
 • Ayakta oluşan nasırlar
 • Dokunmada hissizlik ve yanma durumları
 • Sigara kullanımı
 • Tırnaklarda aşırı kalınlaşma, pütürlü yüzey gibi durumlarla tırnak şeklinin bozuk olması
ayak bakım merkezi
ayak bakım merkezi

Hamilelikte Ayak Bakım

Hamilelik sırasında vücut ağırlığınızdaki ani değişimler ayak ve bacak problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Hamilelikte özellikle ayak sağlınıza önem vermeniz gerekmektedir. Hamilikte sık görülen ayak problemleri; Tırnak batması, nasır, ayakların şişmesi, taban düşüklüğü gibi durumlardır. Hızlı kilo değişimleri ayak tabanlarınızda basınç oluşmasına sebep olur. Bu durum da basınç noktalarında nasır, eklem deformasyonu ve taban düşüklüğü gibi rahatsızlar yaşamanıza neden olur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kirpiklerinizi 3 Günde Uzatacak Tarif

Ayaklarda Deri Sertleşmesi Problemleri

Ayak tabanında özellikle yere daha fazla temas eden bölgelerde oluşan deri sertleşmeleri için başlangıçta önlem alınması gerekmektedir. Deri sertleşmesi oluşan bölgelerdeki ölü deriler temizlenmelidir ve ayak için üretilen bakım kremleri ile düzenli olarak nemlendirilmelidir. Ayakta oluşan derilerin temizlenmesi hassasiyetle yapılması gereken bir işlem olduğundan aylık olarak bu işlemi yapan ayak bakım merkezlerinde uygulamayı yaptırmanız önerilmektedir. Deri kalınlaşmasını önlemek için özellikle yazın ayaklar iyi kurulanmalı ve sürekli nemlendirilmelidir. Uygun ayakkabı ve terlik seçimi de deri sertleşmesi problemlerinin oluşmamasında etkilidir.

Spor Yapanlar İçin Ayak Bakımı

Düzenli spor yapan kişiler için ayak bakımı dikkat edilmesi gereken konulardandır. Ayakların uzun süre krampon içerisinde kalması nasır ve deri deformasyonlarına sebebiyet verebilir. Sporcular için tırnak kesimi de önemli noktalardan biridir. Tırnakların spor sırasında kullanılan ayakkabıya ve alacağı darbelere uygun şekilde kesilmesi gerekmektedir. Ayrıca sporcuların ortak kullanım alanlarında (duş, giyinme odaları gibi) bulaşabilecek mantar gibi hastalıklardan da kendini koruması önemlidir. Özellikle sporcular ayak bakımını ayak bakım merkezinde yaptırmaları önemlidir. Daha Güzel Ve Sağlıklı Görünmek için: Güzellik Bakım Önerileri yazımızı okudunuz mu?

 

Bir cevap yazın