Avokadonun Cilde Faydaları ile İlgili 5 Detay

Avokadonun Cilde Faydaları ile İlgili 5 Detay

Cildinize en iyi doğal tedaviyi uygulamak, genç kalmasını ve ışıltılı olmasını istiyorsanız, hiçbir şey avokadodan daha iyi olamaz.  Avokadonun cilde faydaları; Doğal avokado yağı, cildin genç görünümünü korumaya yardımcı olan antioksidanlar, lesitin ve emülgatörler ile birlikte gelir.

Avokadonun sayısız sağlık yararının yanı sıra içeriğindeki D vitamini nedeniyle ‘güneş ışığı vitamini’ olarak da adlandırılır. Bunların içerdiği antioksidanlar cildi zararlı UV ışınlarından etkili bir şekilde korur. Bu meyveyi cildinize uygulayarak doğal tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Avokado doyurucu olması ve sağlıklı yağlar içermesi nedeniyle diyetlerinizde de porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketebilirsiniz.

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado artık her markette kolaylıkla bulunabilen bir meyvedir. Lezzetli olmasının yanında besleyici ve doyurucu bir meyvedir. İçerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Potasyum içeriği ile bilinen muzdan %35 daha fazla potasyum içerir. Avokadonun cilde faydaları da oldukça fazladır. Bu kadar faydası olan bir meyveyi sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. Avokadoyu cildinize doğru uyguladığınızda birçok faydası vardır. İşte avokadonun cilde faydaları;

 Sivilceyi tedavi eder ve önler

Kadınlar için yüzün çirkin sivilce ve sivilcelerle dolu olması doğal bir sıkıntıdır. Avokado püresi uygulaması bu felaket durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Avokado yağı, ciltte bulunan yağ bezlerinde yokluğu sivilceye neden olan linoleik aside sahiptir. Banyo yapmadan önce her gün biraz avokado yağı ile yüzünüze masaj yapın. Bu şekilde avokadonun cilde faydaları sayesinde sivilceyi önler ve mevcut olan sivilcelerin azaltılmasında yardımcı olur.

Cildi nemlendirir

Avokado, cilde nem katan sağlıklı yağlar içerir. Bildiğiniz gibi hindistan cevizi yağı, içeriğindeki oleik asit (% 5-10) nedeniyle etkili bir nemlendiricidir. Bununla birlikte, bir avokado % 63 oleik asit içerir, bu nedenle cildinize ihtiyaç duyduğu en yüksek nemlendirici miktarı verir.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük olarak bir avokado tüketirseniz, ciltteki yağ bezleri, cildi nemli tutmak ve ayrıca eklemlere ve kaslara çeviklik kazandırmak için yarı sıvı bir sebum salgılar. Avokado kabuğunun etli tarafını, kabuğunu çıkartarak sonra alabilirsiniz. Ardından kabuğu cildinize sürün ve nasıl tazelenmiş hissettiğini görün. Avokadonuz eğer fazla sert ise yumuşaması için birkaç gün bekleyin.

Ayrıca olgunlaşmış avokadoyu ezebilir ve biraz limon suyu, yumurta akı ekleyebilir ve tüm malzemeleri karıştırabilirsiniz. Bu karışımı yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra, yüzünüzdeki yumurta kokusundan kesinlikle hoşlanmayacağınız için yüzünüzü ılık bir suyla yıkayın. Cildinizin yumuşadığını ve daha sağlıklı göründüğünü hissedeceksiniz.

Alternatif olarak, harika bir yüz maskesi yapmak için olgun avokado posasını zeytinyağı (3-4 damla), bal (1 yemek kaşığı) ve yoğurtla (1 yemek kaşığı) birleştirebilirsiniz. Temizlemenin yanı sıra yüze nem katar.

avokadonun cilde faydaları (2)
avokadonun cilde faydaları

Güneşten korur

Cildiniz güneşe maruz kaldığında; güneşin zararlı ultraviyole ışınları DNA’ya zarar verir ve bu durum da cilt kanserine bile yol açar. Bununla birlikte, tıbbi bir araştırmaya göre, avokadoda bulunan bir yağ türü olan poli-hidroksile yağ alkolleri, cilt iltihabını ve radyasyonun neden olduğu hücresel hasarı azaltabilir.

Cildinizin DNA onarımını iyileştirmek için olgunlaşmış avokadoyu yüz maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Avokado, cilt hücrelerini güneşin UV ışınlarının neden olduğu maligniteden korur. Avokado ayrıca DNA’yı değiştiren UV ışınlarıyla savaşan ve hasarı durduran E ve C Vitaminlerini içerir. Doktorların cilt için avokadoyu önermesinin nedeni budur.

Kırışıklıkları düzeltir

Yaş, ciltte doğal olarak ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturur. Bazen güneşe aşırı maruz kalmak da genç yaşta yüz kırışmasına neden olabilir. Ancak avokado, E ve C vitaminleri gibi bol miktarda antioksidan içerdiği için saati geri döndürmenize yardımcı olabilir. Bu antioksidanlar, cilde zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Saç Dökülmesini Önlemek için 7 Temel Gıda

Avokadonun cilde faydalarından en önemlisi, elastikiyetini ve yapısını koruyan elastin ve kolajen içerir. Ayrıca avokadoda bulunan oleik asit cildin ikinci katmanına bile ulaşarak derinlemesine beslenerek, aslında kuruluğun tetiklediği kırışıklıkları ve ince çizgileri önler. Cildiniz, avokadonun kutsamalarıyla yeni bir canlılık kazanır.

Bronzluğu giderir

Avokado, güneş yanıklarından kurtulmanın anahtarıdır. Glutatyon olarak bilinen antioksidan bileşeni, melanin üreten enzimi inhibe ederek melanin pigmentini (birikmesi cildin koyulaşmasına neden olan) seviyesini düşürme işlevi görür. Günlük salatanıza avokado eklemek veya olgun avokado posası uygulamak güneş yanıklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Günlük kullanımda, bronzluğun tamamen gittiğini ve cildinizin bir kez daha doğal olarak parladığını fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın