Bitkilerden Şifa: Arapsaçı otunun faydaları nelerdir?

Bitkilerden Şifa: Arapsaçı otunun faydaları nelerdir?

Arapsaçı otu günümüzde eski dönemlere oranla daha çok kullanılmaktadır. Maydanoz ve rezene ailesinden olan arapsaçı otunun faydalarından bazıları şunlardır;

  • Ağrı kesici özelliği olması,
  • Bağırsakları rahatlatıcı özelliği olması,
  • Mide asit miktarının düzenlenmesi
  • Gaz oluşumunun önlenmesi
  • Emziren anneler için süt miktarını ve kalitesini arttırıyor olması
  • Hazmı kolaylaştırıcı etkileri bulunmaktadır.

Arapsaçı otunun faydaları genel olarak sindirim sistemi rahatsızlıkları ile sınırlı kalmaktadır. Ancak diğer bitkilerden bir farkı vardır ki alternatif tıp bilimcilerin gözetiminde tüketilmesi gereken bir bitkidir. Kullanım dozları oldukça önemli olan Arapsaçı otunun faydalarından doğru anlamda yararlanabilmek için günlük dozların doğru ayarlanması gerekir.

İltihap temizleyici özelliği bulunan arapsaçı otunun faydalarından biridir. Vücuttaki iltihap oranı arttığında sabah ve akşam düzenli olarak çayını kaynatıp bir su bardağı ölçüleriyle içildiği sürece iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır.

Sindirim sistemi ile bağlantılı olan sinir sistemini rahatlatması sebebiyle, strese ve uykusuzluğa da iyi geldiği bilinmektedir. Sindirim sistemi ile doğru orantılı olan birçok unsurun tedavisinde düzenli kullanıldığı sürece etkili olduğu bilinmektedir.

Güçlü etkileri bulunan bitkilerin doz aşımlarına dikkat edilmesi gerekiyor maddesi okuyorsanız. Aslında, bu bitki doz aşımı yapılmadığı ölçüde strese iyi geldiği ve sinir sisteminizi rahatlatıyor olduğunun bir işareti olduğu  söylenmektedir.

Arapsaçı Otu Nasıl Tüketilir?

Arapsaçı otu faydaları tüketim şekillerine göre değişmektedir. Birden fazla hazırlama şekli olan arapsaçı otu

  • Kök kısımları doğranıp turşu olarak kışlık saklanabilir ve kışın yöresel lezzetlerle birlikte tüketilebilmektedir.
  • Yapraklarını kurutabilirseniz yaşadığınız bölge iklim şartları kurutmaya elverişli ise, arapsaçı otunun faydaları arasında çayı da yer almaktadır. Kışın düzenli içildiğinde oldukça faydalıdır.
  • Öğünlerinizde sebze kavurması olarak yapabilirsiniz. Zeytinyağı ile birlikte kavurup tüketilebilmektedir.

Kısaca arapsaçı otu günlük yemeklerinize eşlik edebilecek sindirim düzenleyici ve vitamin içeren sağlıklı sebze yemekleriniz içerisinde yer alabilmektedir. Tek farkı diğer sebzeler gibi her gün yenilebilecek bir bitki olmamasıdır.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Burçlara Göre Doğal Taşların Etkileri Nelerdir?

Arapsaçı Otunun Yetiştirilmesi

Evinizde saksınızda da yetiştirebileceğiniz bu yararlı bitkiyi dilerseniz imkanlarınız dahilin de bahçenizde de büyütebilirsiniz. Her tip iklimde yetişebilen ve bol şu isteyen bitki belki de fesleğen ve naneden sonra evinizin en vazgeçilmez bitkisi olacaktır. Bir başka şifa bitkisi Zerdeçalın faydaları yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın