5 Kolay Adımda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Ayak Bakımı Tavsiyeleri
5 Kolay Adımda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

5 Kolay Adımda Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Ayak Bakımı Tavsiyeleri

Her kadın ayak bakımı konusunda oldukça hassastır. Ayaklarımızın bakımını kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Genellikle kış aylarında ayaklarımız çoğunlukla ayakkabının içerisinde saatlerce havasız kalıyor bu yüzden zamanla çatlaklar oluşabiliyor.

Sizde bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, ayaklarınız her zaman bakımlı ve bir o kadar kusursuz görünmesini istiyorsanız düzenli bakım yapmanız şart. İşte size evde kolayca yapabileceğiniz ayak bakımı tavsiyeleri.

Ayak Bakımınız İçin Öneriler

Kış mevsiminde genel olarak kalın botlar ve sürekli çorap giydiğimiz için ayaklarımız maalesef gün içinde havasız kalmakta. Hava almayan ayaklarda mantar oluşumu gibi hastalıkların yanında ayak kokusuna yol açar. Bu şekilde havasız ve bakımsız ayaklarda topuklarda çatlama gibi sorunlarda yaşanabilir.

Ayaklarınızda bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız her daim bakım şart. Bu sayede doğal görünümlü, pürüzsüz ve sağlıklı ayaklara sahip olmak hiçte zor değil. Sizlere doğal ayak bakımı için bitkisel çözümler ile evde kolayca yapabileceğiniz kürleri anlattık.

Adım Adım Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

1. İlk olarak bir kovanın içerisin sıcak suyla doldurun. Sıcak suya 3 ila 4 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu karbonatlı sıcak su karışımında ayaklarınızı 20 dakika boyunca bekleterek etinizin rahatlamasını sağlayın.

2. Ayaklarınızı sıcak sudan çıkartarak her bölgesini yumuşak bir havluyla kurulayın. Ayak tırnaklarınızı kuruluma işlemini yaptıktan sonra kendi istediğiniz şekilde kesin sonrasında pedikür makası yardımıyla tırnak kenarlarında bulunan etleri kesin.

3. Tırnaklarınızı kestikten sonra kalan katiküleri tahta parçası kullanarak temizleyebilirsiniz.

4. Sıra ayak topuklarınızda, ayak topuklarınızı topuk başı yardımıyla ölü derilerini temizleyin.

5. Son olarak tamamen sizin isteğinize bağlı tırnaklarınıza oje sürebilirsiniz. İşte 5 kolay adımda evde ayak bakımı, pedikür işlemini tamamlamış oldunuz.

Bu İçeriğe Göz Atın!  Saçlar Nasıl Yıkanır Saçlarınızı Yıkarken Yapılan 5 Hata

4 Adımda Mükemmel Tırnaklara Sahip Ol

1. Her duştan sonra mutlaka topuklarınızda bulunan ölü derilerinizi temizleyin. Bu işlemi yaparken oldukça nazik olmalısınız yoksa deride aşınmaya neden olabilir. Topuğunuz çatlak oluşursa kesinlikle dokunmamaya çaba sarf etmelisiniz.

2. Gün içinde yoğun bir koşturmaca halindeyseniz ayaklarınız büyük olasılıkla havasız kalıyor demektir. Bu sorundan kurtulmak için her gün farklı ayakkabı giyerek diğer ayakkabınızın ise birkaç gün havalanmasını bekleyin. Bu nedenle ayakkabı alırken hava alan ayakkabılar almanız bu sorunu bir nebze azaltacaktır.

3. 15 günlük periyotta peeling işlemi uygulayın. Peeling ciltteki ölü derileri temizleyerek yeni hücre oluşumunu hızlandırır.

4. Tırnak etinizi pek gerekmediği sürece kesmemeniz daha iyi olacaktır. Tırnak bölgesinde iltihaplanmaya ve yara oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bir cevap yazın